Jdi na obsah Jdi na menu
 


Caroll Baker

Caroll Baker,*28.5.1931 - herečka

Talentovaná, ne nepodobná Marilyn Monroe, a přesto tak jiná...přitažlivá blondýnka, která právě tak jako M.M. měla vzor v herecké sexbombě 30-tých let Jean Harlow - Carroll Baker se narodila 28.05.1931 v Johnstownu v Pensylvánii, USA do nezámožné rodiny. Studovala na vysoké škole, ale po ročním studiu se rozhodla pro práci, protože se musela postarat o rodiče, a tak asistuje kouzelníkovi, příležitostně i solově tančí.


První herecký křest si odbyla ve snímku - Easy to Love v malé roli, a film byl natočen v roce 1953. Poté dostala příležitost, které se chopila jako velmi dobré praxe. Hrála v TV i v divadlech na Brodwayi, a protože věděla, že nejen pěkný vzhled je cesta k úspěchu, navštěvovala Actors Studio slavného Lee Strasberga. Společnost Warner Brothers, ji obsadila v roce 1956 do jedinečného filmu v režii George Stevense do role Luz Benedyctové v Giant - Obr. Hrála tak po boku takových hvězdných es jako byla Elizabeth Taylor, James Dean a Rock Hudson. Po tomto diváckém úspěchu dostala další výbornou nabídku spolu s Jamesem Deanem – do filmu Rebel bez příčiny, ale na přání svého manžela režiséra Jacka Garfeina odmítla, (čehož později jak psala ve své knize velmi litovala). Především však stojí za zmínku role Baby Doll Meighan v dramatu Elii Kazana z roku 1956 - Baby Doll, jehož scénář napsal Tennessee Williams, a která Carroll přinesla nominaci na Oscara a obrovskou popularitu. Další, u nás velmi oblíbený film s Gregory Peckem, Jean Simmons, Ch.Heston - Velká země, a role Patricie Terrill 1956. O rok později hraje s Clarkem Gablem ve filmu But Not for Me, následuje - Something Wild, které režíroval její manžel Jack, poté opět zajímavý film - Jak byl dobyt západ, uváděný i u nás – rok 1962, drama o životě indiánů v rezervaci, a jejich putování za lepším životem – režie John Ford, a Podzim Čejenů rok 1964.

Hraje také s chutí filmovou hvězdu, takovou, jako byla Jean Harlow ve filmu The Carpetbggers, rok 1964, a pak tak trochu i sama sebe ve filmu podle biografie o Jean Harlow ve filmu - Harlow rok 1965, v režii Gordona Douglase, který sice u kritiky docela propadl, zatímco diváci byli nadmíru spokojeni. Carroll měla jistou dávku hrdosti, a také určitou představu o rolích, které chtěla hrát, a tak když odmítla « své » společnosti Warner Bros roli neukojitelné ženy v Too Much, Too Soon, Warner Bros se jí « pomstil » a odmítl jí « půjčit » pro film Devil Disciple. Když se odmítla podřídit a odmítla sérii filmů podle předloh nechvalně známé literatury Erskina Caldwella, pokračoval zákaz účinkování nejen pro Metro Golwyn Mayer, ale i 20Th Century Fox, od kterých dostala nabídku na tak výborné tituly jako byly - Tři tváře Evy, Bratři Karamazovi, nebo opět film podle Tennessee Wiliamse – Kočka na rozpálené plechové střeše.

Carroll byla natolik těmito tahanicemi unavená a rozčarovaná, že po rozvodu s Jackem Garfeinem se kterým měli dceru Blanche, odjíždí do Evropy, žije v Itálii, a kde také točí a hraje ve filmech ve Španělsku, Německu, Mexiku, Itálii a Anglii. Jen námátkou jmenuji filmy jako Il dolce corpo di Debora, Diavollo a sette facce, Ultima signora Andersson, Lezzioni private, Corpo, Zerschossenne Träume, Cyclone, nebo Il coltello di Ghiacco. Po návratu do USA a tím i k americkým filmům, se roku 1982 provdala za Donalda Burtona. V roce 1983 vydává svou biografii s názvem « Baby Doll ». Měli jsme jí možnost vidět také v komedii – Policajt ze školky jako Elleanor Crisp – rok 1990. Zatím poslední rolí Carroll Baker je role matky Jacka Turnera (Rob Lowe) v seriálu USA, který započal roku 2003 - The Lyon's Den a natáčí se dosud (2008). C. Baker natočila do roku 2008 - 80 filmů, a 28 TV seriálů a filmů.

Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář