Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bruce Greenwood

Bruce Greenwood,*12.8.1956 - herec

 

Vyrůstal jako syn známého geofyzika na různých místech, mj. v New Jersey, Marylandu, Washingtonu a ve Švýcarsku. Aktivně lyžoval, ale zranění kolena mu zabránilo v kariéře sjezdaře. Studoval filozofii a ekonomii na University of British Columbia (UBC) ve Vancouveru, ale školu nedokončil a věnoval se herectví. V letech 1980-81 navštěvoval Americkou akademii dramatického umění (AADA) v New Yorku a později účinkoval na vancouverských jevištích (Měsíční děti, Senná rýma, Kruté slzy, Stav milosti aj.).

Přesídlil do Los Angeles a uplatnil se v TV: jako student Jack Gage, přivydělávající si prací soukromého vyšetřovatele, v kriminálním seriálu Legmen (1984, Detektivové), ztřeštěný dr. Griffin, který se nakazí AIDS, v populárním seriálu St. Elsewhere (1986-88), sociopatický Pierce Lawton v dallasovské variaci Knots Landing - ČTV (1991-92), nadhazovač Dave Logan v baseballovém sitcomu Hardball (1994), titulní představitel fotoreportéra Thomase Veila, jehož dosavadní život je vymazán, v dramatickém seriálu Nowhere Man (1995-96, Muž bez totožnosti) a neurolog Bradford ve sci-fi seriálu The Sleepwalkers (1997, Poutníci po snech).

V řadě seriálů se rovněž objevil jako host, např. The Hitchhiker (Stopař), Jessie, Danger Bay (Nebezpečný záliv - KTV), Matlock - ČTV, Jake and the Fatman (Jake a Tlusťoch - ČTV), Veronica Clare, Road to Avonlea (Cesta do Avonlea - ČTV) a The Larry Sanders Show. Výrazně se prosadil ve filmech kanadského nezávislého tvůrce Atoma Egoyana: podivínský daňový kontrolor, fascinovaný prostředím striptýzového klubu, v psychologickém dramatu Exotica; truchlící otec dvou dcer zabitých při nehodě autobusu v přepisu románu Russella Bankse podle skutečné události Sladké zítřky (za obě úlohy byl nominován na kanadskou výroční cenu Genie).

Všiml si ho také Hollywood, kde byl zpočátku obsazován do záporných rolí: proradný manžel Nick Parsons v thrilleru Dvojím obvinění (r. B. Beresford) či podrazácký poradce pro národní bezpečnost William Sokal v psychologickém dramatu Krvavá volba (r. W. Friedkin). Zaujal přesvědčivým ztvárněním postavy prezidenta Kennedyho v politickém dramatu z doby kubánské krize Třináct dní (r. R. Donaldson).

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář