Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bill Murray

Bill Murray,*21.9.1950 - herec

 

Bill Murray vyrůstal jako pátý z devíti dětí obchodníka se dřevem. Zpíval ve školní rockové skupině Dutch Masters a rovněž se aktivně věnoval divadlu. Po roce opustil studium medicíny na Regis College v Massachusetts. Krátce si pobyl ve vězení, kam byl odsouzen za přechovávání marihuany. Vystřídal pak několik manuálních zaměstnání a spolu se svým starším bratrem Brianem se připojil v Chicagu k divadelnímu sdružení Second City, jehož satirické produkce byly založeny na improvizaci.

Od pol. 70. let se s bratrem a komiky Johnem Belushim, Danem Aykroydem a Gildou Radnerovou podílel na rozhlasovém kabaretu The National Lampoon Radio Hour a vystupoval s nimi na mimobroadwayských scénách v revui The National Lampoon Show. Jako autor a interpret komických skečů a imitátorských parodií se prosadil v pravidelném TV pořadu Saturday Night Live (1977-80), což mu vyneslo cenu Emmy 1977.

Od konce 70. let začal své komediální schopnosti úspěšně uplatňovat před film. kamerou, kde vytvořil mj. ústřední part jednoho z vedoucích letního tábora Trippera v prázdninové komedii Nemotorové (r. I. Reitman). Mezinárodní hvězdu z něho učinila úloha vědce dr. Petera Venkmana, který se s dalšími dvěma kolegy (Dan Aykroyd a Rick Moranis) snaží v duchařských komediích Krotitelé duchů a Krotitelé duchů II (obě r. I. Reitman) vymýtit nadpřirozené živly, ohrožující lidskou civilizaci.

Ze stereotypu komediálních hrdinů vybočil úlohou duševně postiženého veterána z 1. světové války Larryho Darrella, jehož ztělesnil ve film. adaptaci románu W. Somerseta Maughama Na ostří nože (r. J. Byrum). 1990 spolurežíroval kriminální komedii Rychlá změna, v níž si zahrál ústřední postavu lupiče Grimma, jemuž se podaří v klaunském převlečení vyloupit banku.

Výrazněji na sebe upozornil rolí samolibého úspěšného hlasatele předpovědi počasí Phila Connorse, který se při natáčení tradiční slavnosti v zapadlém městečku probouzí stále do stejného dne, ve fantastické komedii Na Hromnice o den více (r. H. Ramis).

Ve filmu Jima Jarmusche Kafe a cigára (2003) si Bill Murray zahrál v povídce „Delirium“. Za svou roli Boba Harrise ve filmu Sofie Coppola Ztraceno v překladu si Murray kromě nominace na Oscara vysloužil Zlatý globus, ceny BAFTA, Independent Spirit a cenu newyorských, Losangelských a Chicagských filmových kritiků. Mimo jiné i v kategorii nejlepší herec v hlavní roli. Byl také nominován na ceny Screen Actors Guild a na cenu Akademie.

Bill Murray se dočkal uznání také za roli ve filmu Wese Andersona Jak jsem balil učitelku, díky níž získal ceny Independent Spirit Award a National Society of Film Critics Award a ocenění od losangeleských a newyorských filmových kritiků. Stejně jako za film Krotitelé duchů si i za něj vysloužil nominaci na Zlatý glóbus. S Wesem Andersonem spolupracoval také na filmu Život pod vodou (2004), kde si zahrál hlavní roli legendárního podmořského badatele Steva Zissoua.

V roce 2005 se objevil v roli Dona, zatvrzelého smolaře, kterého právě opustila jeho poslední milenka Sherry (Julie Delpy) ve filmu Zlomené květiny. Don se chce vrátit ke samotářskému stylu života ale jednoho dne mu poštou dojde dopis od jeho bývalé anonymní milenky, ve kterém stojí, že má devatenáctiletého syna, jež se po něm teď pravděpodobně shání. Don se vydává po svých dávných milostných vzplanutí aby se pokusil přijít celé věci na kloub. Ve filmu režiséra a scénáristy Jima Jarmushe si mj. zahrála také Sharon Stone a Jessica Lange.

Bill Murray si dále zahrál např. ve snímcích Ed Wood od Tima Burtona nebo Život pod vodou Wese Andersona. Jeho manželkou byla majitelka obchodu s nábytkem Margaret Mickey Kellyová (1981-94) a od 1997 je ženatý s kostýmní návrhářkou Jennifer Butlerovou, se kterou má dva syny.

 

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář