Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anthony Edwards

Anthony Edwards,*19.7.1962 - herec

 

Je nejmladší z pěti dětí architekta a umělkyně. Jeho dědeček z matčiny strany byl architekt, který se ve 30. letech podílel na budování studií Walta Disneyho a pracoval jako konceptuální umělec pro režiséra Cecila B. DeMillea. První herecké zkušenosti získal už během středoškolských studií, kdy účinkoval jako člen divadelního souboru Santa Barbara Youth Theatre ve více než třiceti inscenacích, nejčastěji v muzikálech (jeho idoly tehdy byli Gene Kelly a Joel Grey).

Od šestnácti let vystupoval profesionálně v mnoha TV reklamách. 1980 absolvoval letní herecký kurs při Royal Academy of Dramatic Arts v Londýně a následující dva roky studoval drama na losangeleské University of Southern California (USC). Na film. plátně se nejprve objevoval v rolích teenagerů a studentů, z nichž vyniká zejm. zmatený vysokoškolák Jonathan Moore, který je během prázdninového pobytu v Paříži vtažen díky půvabné agentce (Linda Fiorentinová) do špionážního spiknutí, v dobrodružném thrilleru Dostanu tě! (r. J. Kanew).

Popularitu mu přinesla úloha stíhacího pilota Nicka "Husy" Bradshawa, jehož smrt při nevydařeném manévru psychicky poznamená jeho parťáka (Tom Cruise), v úspěšném akčním snímku Top Gun (r. T. Scott). Největší příležitost dostal v přepisu románu Thorntona Wildera Pan North (r. D. Huston), kde ztělesnil titulní postavu Theophila Northa, akademicky vzdělaného mladíka, který svým osobním kouzlem naruší poklid snobské vyšší společnosti v Newportu 20. let.

V posledních letech není obsazován do příliš hodnotných filmů. Uplatňuje se však i v TV, např. v seriálech It Takes Two (1982-83, Jsou zapotřebí dva), Northern Exposure (1990- 95, Zapadákov - ČTV) a ER (1994- ; Pohotovost - ČTV). 1993 debutoval na jevišti v New Yorku ve hře Ten Below.

zdroj osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář