Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alain Delon

3. 5. 2014

Alain Delon,*8.11.1935 - francouzský herec

 

Jeho otec byl provozovatelem kina a matka pracovala v lékárně. Alain Delon byl jediné dítě z manželství, které skončilo rozvodem, když mu byly čtyři roky. Vyrůstal u pěstounů v severofrancouzském Fresnes. Pro své neustálé potíže s učiteli vystřídal mnoho škol, delší dobu pobýval v jezuitském internátě St. Nicholas d'Igny u Bièvres, odkud se pokusil utéct do USA. Vyučil se řezníkem u svého otčíma, v sedmnácti letech vstoupil do armády a bojoval jako parašutista u námořnictva v Indočíně.

Po předčasném propuštění se 1956 vrátil do Paříže, kde si vydělával jako číšník, kamelot, poslíček a vrátný v obchodním domě Les Halles. Nové obzory se mu otevřely poté, co se seznámil s herečkou Briggitte Auberovou, která mu dala základy hereckého vzdělání a zprostředkovala mu kontakty v uměleckých kruzích. První film mohl točit v Hollywoodu, kam se dostal díky nabídce hledače talentů pro producenta Davida O. Selznicka.

Místo toho se rozhodl pro spolupráci s režisérem Yvesem Allégretem, který mu svěřil menší roli nájemného zabijáka jménem Jo v kriminálním snímku Když se do toho zaplete žena. Několik následujících filmů již zřetelně ukázalo, že je svým atraktivním zevnějškem předurčen pro role romantických rozervaných mladíků a rozporuplných milovníků.

Mezinárodní hvězdu z něho učinil italský režisér Luchino Visconti, když mu svěřil klíčové role ve svých dvou významných filmech: boxer Rocco Parondi, který nelituje ani největších obětí pro svého bezcharakterního bratra (Renato Salvatori), v sociálním dramatu Rocco a jeho bratři; lehkomyslný, temperamentní a světácky protřelý mladík Tancredi Falconeri ve film. adaptaci románové fresky Giuseppa Tomasiho di Lampedusa Gepard.

Byl to rovněž Visconti, kdo mu 1961 poskytl první jevištní zkušenost v incestní tragédii Johna Forda Jaká škoda, že je to děvka. Náročnou kreaci předvedl v úloze burzovního makléře Piera, o jehož neschopnosti oddat se skutečnému milostnému citu pojednává psychologické drama Zatmění (r. M. Antonioni). Během 60. let však začal slevovat ze svých uměleckých ambicí a svou kariéru podřídil ryze komerční úspěšnosti.

Postupně se zúžilo typologické spektrum jeho hrdinů na postavy energických, chladnokrevných a osamělých mužů velkého světa, kteří často porušují zákony a konvence a někdy na to tragicky doplácejí, ať už jde o nemilosrdné gangstery (Samuraj, Sicilský klan, Borsalino), lupiče (Krvavé slunce, Gang), vrahy (Zavraždění Trockého, Štír, Šok), policisty (Policajt, Povídka o policajtovi, Slovo policajta), dobrodruhy a šlechtice (Černý tulipán, Swannova láska) či milovníky (Dívka na motocyklu, Bazén, Návrat Casanovy), které ztělesnil ve filmech různých žánrů a kvalit.

Jedinou prestižní hereckou cenu, Césara 1985, mu přinesla úloha alkoholika Roberta Avrancha, jemuž se snaží pomoci tajemná dívka (Nathalie Bayeová), v psychologickém dramatu Náš příběh (r. B. Blier). Jeho popularitu, v níž se mohl dlouhá léta měřit pouze s Jean-Paulem Belmondem, neohrozily ani skandály (záhadná vražda jeho osobního strážce či podezření z kontaktů s podsvětím) a milostné aféry s film. partnerkami (Romy Schneiderová, Mireille Darcová).

V roce 1964 založil produkční společnost Delbeau Productions (1968 ji transformoval na společnost Adel), která je podepsána pod mnoha jeho kriminálními filmy, na nichž se příležitostně podílel jako scenárista a od poč. 80. let také jako režisér (Kdo nastaví kůži, Rváč). Za své celoživotní dílo byl oceněn Zlatým medvědem na MFF v Berlíně 1995. Kromě svých film. aktivit podniká v kosmetickém průmyslu (iniciály svého jména propůjčil pánskému parfému AD) a obchoduje s módní konfekcí.

V roce 1992 navštívil Bratislavu a Prahu, kde se zúčastnil plesu v Opeře. V červnu 1999 se zúčastnil s režisérem Patricem Lecontem v Praze české premiéry filmu Poloviční šance. 1964-1969 měl za manželku herečku a režisérku Nathalii Delonovou a jejich jediný syn Anthony Delon se rovněž věnuje herectví. Od poč. 90. let byl ženatý s někdejší holandskou královnou krásy a fotomodelkou Rosalií van Brevenovou. Od roku 2002 je rozvedený.

zdroj: Osobnosto.cz

  10. srpna 2014 • 12:00

Alaina Delona museli hospitalizovat: Těžké bolesti a operace!

Alain Delon
Alain Delon (David Kundrát, Martin Hykl / Aha)
 

 
 
 

 

Idol dívčích srdcí 60. a 70. let minulého století Alain Delon (78, Černý tulipán) musel do špitálu. Legendárnímu herci totiž pomalu začíná vypovídat zdraví a jeho trable se kupí – teď ho do nemocnice převezli kvůli problémům s nervy v obličeji a zároveň ukrutným bolestem zad.

Musel se dokonce podrobit operaci. Na kliniku jej doprovodila exmanželka Nathalie (76) a dcera Anouchka (23), jejíž matkou je hercova druhá žena Rosalie van Breemen (48). Delon má problémy i se srdcem, před dvěma lety ho trápila arytmie.

Autor:  štš

zdroj Aha,cz

 

Snímky Anthonyho a Alaina v mladším věku jsou od sebe k nerozeznání.

Snímky Anthonyho a Alaina v mladším věku jsou od sebe k nerozeznání. Foto: Super.cz/Profimedia.cz

Jablko nepadlo daleko od stromu: Delonův syn je kopií svého slavného otce

28. října 2015 13:30

Svůj budoucí směr měl tento dnes už jednapadesátiletý fešák jasně daný ještě dávno předtím, než se jím skutečně vydal. Mít za otce filmovou legendu Alaina Delona a za maminku herečku a modelku Nathalii Delon, byl by hřích vydat se jinou cestou než hereckou. A i když si s rozjíveným Anthonym během dospívání rodiče vytrpěli své, naštěstí dostal rozum. Anthony sice nikdy nedosáhne otcova úspěchu, ale i tak převážně v rodné Francii platí za oblíbenou filmovou a televizní hvězdu.

Stejně jako otec Alain i Anthony si prošel rebelským obdobím. Na svém kontě má vyhazovy ze škol i internátů a dokonce si pobyl i za mřížemi. V mládí z recese ukradl luxusní auto a řítil se s ním nepřiměřenou rychlostí, než jej zadrželi policisté. Ti u něj navíc našli i zbraň. Anthony mohl být rád, že nakonec vyfasoval jen měsíc natvrdo. Po téhle zkušenosti ovšem zkrotl a úspěšně se vrhl na podnikání s koženým zbožím. Zároveň začal účinkovat i ve francouzských filmech, později se usadil na čas i v USA.

Z jeho filmografie jmenujme například snímky Kronika ohlášené smrti, Ohnivá poušť, Tři ženy za letního večera či Pozvánka k tanci.

Anthony Delon, jenž byl téměř před třemi lety váženým hostem na brněnském Plese v opeře, měl v minulosti milostný vztah s herečkou Valérií Kaprisky či se Stéphanií Monackou, nejmladším potomkem bývalého monackého knížete Rainiera III. a jeho ženy Grace Kelly. Obě své dcery Liv a Lou má s herečkou Sophií Clereco.

Dagmar Plecháčová, Super.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář