Se zaplněným divadlem se přivítal herec a režisér Antonín Procházka, který se moderování galavečera ujal už podesáté.

„První Thálie patří tradičně do rukou mladých,” řekl Procházka. Cenu pro umělce do 33let předali herci Luděk Munzar a Barbora Munzarová a získal ji Lukáš Melník z Divadla Petra Bezruče.

Lukáš Melník z Divadla Petra Bezruče

Lukáš Melník z Divadla Petra Bezruče

FOTO: Právo

Další na řadě bylo předávání cen za ženský muzikálový výkon. Tu si odnesla Hana Fialová. „Pokusím se to shrnout velice stručně, mám velikou radost, ale myslím si, že nejenom já, ale i všichni fanoušci a diváci. Největší dík patří ale rodině,” řekla zjevně dojatá Fialová. V mužích cenu opanoval Tomáš Savka.

Ocenění pro Josefa Zímu

Cenu za celoživotní dílo v kategorii opera a muzikál získal Josef Zíma. „Ta opereta a muzikál je to, co mě opravdu baví,” uvedl na videozáznamu Zíma. Postěžoval si ovšem, že jeho role mu v poslední době komplikují pohybové potíže. Poté již přišel do divadla, kde si Thálii převzal. „Já vím, že tady se děkovává všem nejbližším, ale na to není čas. Poděkuji tedy těm, kteří už nejsou mezi námi,” řekl Zíma. Poděkoval tedy Miloši Nedbalovi, Janu Werichovi, Alfrédu Radokovi a své ženě Evě.

Cenu v kategorii balet a pantomima si v kategorii žen z rukou Václava Postráneckého převzala Tereza Podařilová. V kategorii mužů zabodoval Richard Ševčík. „Vůbec jsem to nečekal, děkuji moc. Děkuji za krásnou cenu, moc si toho vážím,” uvedl roztřesený Ševčík.

Richard Ševčík při předávání Cen Thálie

Richard Ševčík při předávání Cen Thálie

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Thálii za mimořádný herecký výkon v kategorii opera získala Ivana Veberová za roli Mařenky v Prodané nevěstě. Kategorii mužů opanoval Aleš Briscein. Cenu za něj přebrala René Nachtigalová. „Kdybych měla tlumočit všechno, co mi řekl, tak to by nešlo. Právě teď působí v zahraničí, takže si nemohl cenu převzít. Já doufám, že mu budete držet palce i nadále,” uvedla.

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii opera získala Zdena Kareninová.  „Já jsem dneska strašně šťastná a děkuji herecké asociaci, že tu mohu být s vámi. Děkuji také tomu Kareninovi nahoru,” poděkovala.

Cenu Kolegia pro udělování Cen Thálie získala choreografka Eva Kröschlová. Té přímo na jevišti poblahopřáli Ladislav a Ivan Trojanové. „Já jsem totiž učila oba, a takových dvojic bylo víc, jako například Munzarovi tady,” řekla s úsměvem Krešlová. Uvedla také, že hodnější z Trojanů byl mladší Ivan.

Kategorii činohry ovládla Cibulková

Cenu v kategorii činohry získala v kategorii žen Vilma Cibulková za roli Leni Riefenstahlové v inscenaci Leni. „Já jsem si skutečně tentokrát zakázala stříkat slzy. Máme to doma, myslím že, to je ocenění především našemu titulu. Děkuji za ocenění a především děkuji divákům,” řekla Cibulková.

Vilma Cibulková na předávání Cen Thálie

Vilma Cibulková na předávání Cen Thálie

FOTO: Právo

V kategorii mužů asociaci nejvíce přesvědčil Čičikov v podání Michala Isteníka. Thálii mu předal loňský držitel ceny Petr Mikeska a Tomáš Töpfer.

Blanka Bohdanová získala Cenu Tahálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Blanka Bohdanová získala cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

FOTO: Právo

Zlatý hřeb večera, cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra, získala Blanka Bohdanová, která si od přítomných vysloužila potlesk ve stoje. „Nechte toho prosím vás, sedněte si. Samozřejmě že bych chtěla poděkovat herecké asociaci, rodině, abych vás nezdržovala, tak rodině poděkuju soukromě,” uvedla se slzami v očích Bohdanová. Poděkovala tak zejména svým hereckým kolegům Josefu Somrovi a Stanislavu Zindulkovi.

Ceny Thálie za rok 2014
Přehled oceněných umělců:
Činohra:
Ženský výkon:
Vilma Cibulková (Leni Riefenstahlová v incenaci Leni Valerie Schulczové a Romana Olekšáka)
Mužský výkon:
Michal Isteník (Čičikov v Gogolových Mrtvých duších)
Opera:
Ženský výkon:
Ivana Veberová (Mařenka ve Smetanově Prodané Nevěstě)
Mužský výkon:
Aleš Briscein (Jaroměr ve Fibichově Pádu Arkuna)
Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:
Ženský výkon:
Hana Fialová (role Edith Piaf v inscenaci Edith a Marlene
Mužský výkon:
Tomáš Savka (Che v muzikálu Evita Andrewa Lloyda Webbera)
Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
Ženský výkon:
Tereza Podařilová (Markýza de Merteuil v Schubertově a Vaskově Valmontovi)
Mužský výkon:
Richard Ševčík (Spartakus v Chačaturjanově Spartakovi)
Ceny za celoživotní dílo:
Blanka Bohdanová (činohra)
Josef Zíma (opereta, muzikál)
Dagmar Ledecká Šebková (balet a pantomima)
Zdena Karenivá (opera)
Blanka Josefová Luňáková (Loutkové divadlo)
Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie: 
Eva Kröschlová (choreografka)
Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
Lukáš Melník (Divadlo Petra Bezruče, Ostrava)