Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladimír Růžička

Vladimír Růžička,*6.6.1963 - hokejista, trenér

 

Vladimír Růžička, český hokejista (střední útočník), trenér (klubový i reprezentační) a funkcionář, olympijský vítěz z Nagana 1998 (kapitán týmu), mistr světa z Prahy 1985, dlouholetý československý a český hokejový reprezentant a hráč, který dlouhá léta působí v zámořské NHL, přichází na svět 6. června roku 1963 v severočeském Mostě.

Hokej hraje Vladimír Růžička od svých pěti let, kdy poprvé nastupuje za přípravku v Litvínově - za litvínovský hokejový klub pak Růžička hraje ve všech mládežnických kategoriích, vždy patří mezi největší opory týmu.

V první hokejové lize (československé) nastupuje Vladimír Růžička poprvé, a to v litvínovském dresu, v roce 1979, svůj první ligový zápas odehraje proti Dukle Jihlava (jí vstřelí tento dnes druhý nejúspěšnější střelec naší hokejové historie, mající na svém kontě ligovém a reprezentačním celkem 543 gólů, i svůj první ligový gól).

Růžičkova kariéra v domácí lize je obdivuhodná - za jedenáct ligových sezón se Vladimír Růžička stane čtyřikrát vítězem kanadského bodování ligy a pětkrát nejlepším střelcem ligy - v sezóně 1988-89 se pak Vladimír Růžička probojuje s týmem Dukly Trenčín do finále československé hokejové ligy, v letech 1986 a 1988 získává Růžička Zlatou hokejku (viz Zlatá hokejka - seznam držitelů).

Co se týče reprezentace, Vladimír Růžička poprvé nastupuje za Československo v roce 1983 - v tomto roce Růžička s týmem získává stříbrné medaile na mistrovství světa v Německu. Na olympijských hrách v Sarajevu o rok později (1984) je československý tým (a Růžička s ním) opět druhý, na mistrovství světa v Praze (1985) pak přichází jeden z Růžičkových životních úspěchů - zlatá medaile z mistrovství světa. Za reprezentační tým Československa odehraje Růžička celkem 186 zápasů, v nichž vstřelí 107 gólů (za reprezentaci samostatné České republiky pak Vladimír Růžička odehraje dalších 14 zápasů, v nichž vstřelí pět gólů, z nichž tři na zimních olympijských hrách v japonském Naganu v roce 1998, kde získává s českým týmem zlaté olympijské medaile, první olympijské zlato pro český hokej vůbec).

Po pádu komunismu a obnovení demokracie v Československu na podzim roku 1989 odchází Vladimír Růžička do zámořské NHL - začíná v týmu Edmonton Oilers, kde ale není příliš úspěšný, další angažmá získává v klubech Boston Bruins (1990-1993) a Ottawa Senators (1993-94).

V roce 1994 Růžička z NHL odchází a vrací se do Evropy - nejprve odehraje několik utkání za švýcarský Zug, poté přestupuje do týmu HC Slavia Praha, který se pak především jeho zásluhou probojuje do české hokejové extraligy - ve slávistickém dresu Vladimír Růžička působí pak až do konce své aktivní hráčské kariéry v roce 2000.

Po konci aktivní hokejové kariéry se Vladimír Růžička stává sportovním manažerem hokejové Slavie, brzy nato se stává i jejím trenérem a post sportovního manažera mění za post manažera generálního - v sezóně 2002/2003 pak hokejová Slavia pod Růžičkovým vedením získává extraligový titul.

Od roku 2002 je Vladimír Růžička zároveň asistentem trenéra české reprezentace (asistuje nejprve J. Augustovi, později s A. Stavjaňou S. Lenerovi). Po nástupu I. Hlinky (viz Ivan Hlinka) na místo reprezentačního kouče Vladimír Růžička reprezentaci opouští a věnuje se pouze své práci ve Slavii - po Hlinkově tragické smrti se pak Vladimír Růžička stává jeho nástupcem (v roce 2004), poprvé vede reprezentaci na Světovém poháru 2004. Vladimír vedl reprezentaci i na následném MS 05 ve Vídni. Kde český tým získal zlatou medaili, která byla připisována Ivanovi Hlinkovi. Poté vedl repre Alois Hadamczik (05/08). V roce 2008/09 se trenérem stal opět Vladimír. Tým by měl vést i na OH ve Vancouveru.

Autor: krckovaveronika

zdroj Osobnosti,cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář