Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věra Čáslavská

Věra Čáslavská,*3.5.1942 - sportovní gymnastka

 

Věra Čáslavská je česká sportovní gymnastka, mnohonásobná olympijská vítězka a vedle Emila Zátopka nejúspěšnější československá olympionička. V roce 1958 se jako šestnáctiletá stala tehdy nejmladší účastnicí mistrovství světa v Moskvě. V roce 1968 se během tzv. pražského jara Čáslavská politicky angažovala proti komunistickému režimu, proto málem neodletěla na olympiádu do Mexika.

Po roce 1989 (v tomto roce jí Mezinárodní výbor pro fair play udělil Cenu Pierra de Coubertina) se stala poradkyní československého prezidenta Václava Havla pro sociální oblast a sport. Od července roku 1991 byla jeho asistentkou.

V letech 1990 - 92 zároveň působila jako předsedkyně Československého olympijského výboru, po rozpadu federace stála v letech 1993 - 96 v čele Českého olympijského výboru (od roku 1996 je jeho čestnou předsedkyní).

V roce 1991 jí byl udělen Olympijský řád a v letech 1995 až 2001 byla českou zástupkyní v Mezinárodním olympijském výboru. Po smrti manžela se však z veřejného dění zcela stáhla do ústraní.

Úspěchy:
- 1959: ME, Krakov (Polsko), kladina, 1. místo
- 1960: OH, Řím (Itálie), družstva, 2. místo
- 1962: MS, Praha, přeskok, 1. místo
- 1964: OH, Tokio (Japonsko), přeskok, 1. místo
- 1964: OH, Tokio (Japonsko), kladina, 1. místo
- 1964: OH, Tokio (Japonsko), osmiboj, 1. místo
- 1964: OH, Tokio (Japonsko), družstva, 1. místo
- 1965: ME, Sofie (Bulharsko), bradla, 1. místo
- 1965: ME, Sofie (Bulharsko), kladina, 1. místo
- 1965: ME, Sofie (Bulharsko), prostná, 1. místo
- 1965: ME, Sofie (Bulharsko), přeskok, 1. místo
- 1965: ME, Sofie (Bulharsko), víceboj, 1. místo
- 1966: MS, Dortmund (Německo), přeskok, 1. místo
- 1966: MS, Dortmund (Německo), víceboj, 1. místo
- 1966: MS, Dortmund (Německo), družstva, 1. místo
- 1967: ME, Amsterdam (Holandsko), bradla, 1. místo
- 1967: ME, Amsterdam (Holandsko), kladina, 1. místo
- 1967: ME, Amsterdam (Holandsko), prostná, 1. místo
- 1967: ME, Amsterdam (Holandsko), přeskok, 1. místo
- 1967: ME, Amsterdam (Holandsko), víceboj, 1. místo
- 1968: OH, Mexiko City (Mexiko), bradla, 1. místo
- 1968: OH, Mexiko City (Mexiko), prostná, 1. místo
- 1968: OH, Mexiko City (Mexiko), přeskok, 1. místo
- 1968: OH, Mexiko City (Mexiko), osmiboj, 1. místo
- 1968: OH, Mexiko City (Mexiko), kladina, 2. místo
- 1968: OH, Mexiko City (Mexiko), družstva, 2. místo

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

5. dubna 2015 • 05:00

Moderátorka Kociánová (44) a gymnastka Čáslavská (72): Mrkejte na tu placku!

Dámy, dáte to? Cvik placka v podání Věry Čáslavské při tréninku moderátorky Martiny Kociánové.
Dámy, dáte to? Cvik placka v podání Věry Čáslavské při tréninku moderátorky Martiny Kociánové. (Český rozhlas Dvojka)
 

 
 
 

 

 

 

Pánové, smekněte klobouky! Dámy, postůjte v němém úžasu. To co dokáže zacvičit ve svém věku gymnastická legenda Věra Čáslavská (72) je hodno bezmezného obdivu.

 

Tomu sedu s nohama daleko od sebe se říká placka, kdekterá třicítka by se při něm rozpůlila v rozkroku, jenže Čáslavská ho zmákla jako malinu. „Mám nejlepší trenérku na světě,“ valila na paní Věru kukadla půvabná rozhlasová moderátorka Martina Kociánová (44), když ji majitelka sedmi zlatých medailí z olympiád učila ve studiu provaz.

Věra Čáslavská našla po trablech s láskou a rodinné tragédii pohodu. Jezdí na besedy s důchodci i s mládežníky a s úsměvem říká: „Nejraději mám puberťáky. Hodně se z nich nabíjím.“

Nezdolné Věře Čáslavské se zhroutil svět v roce 1993. Tehdy její bývalý manžel – slavný atlet Josef Odložil (†55) – zemřel po konfliktu s jejich společným synem Martinem na diskotéce. Martin byl obviněn z vraždy a dostal milost při amnestii prezidenta Havla, kterému Čáslavská dělala poradkyni. „Prošla jsem peklem, ale dnes už jsem z nejhoršího venku a na život nereptám,“ říká Věra Čáslavská.

autor nem

zdroj Aha,cz
  15. května 2015 • 12:00

Tajemství s rakovinou bojující Čáslavské: Kamarádíčkování s Havlem! Získala milost pro syna

Věra Čáslavská
Věra Čáslavská (Foto: ara, ČTK)
 

 
 
 

Olympijská legenda Věra Čáslavská (73) stálaprezidentovi Václavu Havlovi (†75) po boku v prvních letech jeho vlády. Díky jejich přátelství tak dopomohla synovi k milosti za tragický čin, při kterém zemřel jeho otec, slavný atlet Josef Odložil (†55). „Měla jsem na starosti sociální věci, mládež, tělovýchovu, zdravotnictví. Bylo to náročné. To se vždycky potvrzuje ve stresových situacích,“ zavzpomínala Čáslavská.

V roce 1990 se stala na Hradě poradkyní pro sociální otázky a sport, od roku 1991 pak byla Havlovou asistentkou. Na Hradě vydržela do roku 1996, stála kdy se kvůli rodinné tragédii vzdala i místa předsedkyně Českého olympijského výboru a začala žít v ústraní. V lednu 1997 na základě amnestie Václav Havel udělil milost jejímu synovi Martinu Odložilovi (41). Ten v roce 1993, kdy mu bylo pouhých devatenáct let, udeřil pěstí do hlavy svého otce Josefa Odložila, který s nimi v té době už šest let nežil.

Následný pád Josefovi přivodil smrtelná zranění. Těm i přes rychlý zásah lékařů podlehl. „Zabil jsem otce a maminku dostal do blázince... Nezničil jsem život jenom sobě, zničil jsem ho třem sourozencům, mojí matce, tátově manželce, jeho příbuzným a přátelům,“ kál se po letech Martin, který byl odsouzen za zabití otce.

autor vin

zdroj Aha,cz

 

 

16. května 2015 • 05:00

Boj Věry Čáslavské s rakovinou: Operovali ji dlouhých 8 hodin! Ještě si stihla přiťuknout...

Věra Čáslavská včera bojovala o život osm hodin. Bojovat je její životní krédo, díky čemuž se stala miláčkem národa.
Věra Čáslavská včera bojovala o život osm hodin. Bojovat je její životní krédo, díky čemuž se stala miláčkem národa. (Foto Aha!: Karel Kopáč, ara)
 
 
 
 
 

 

Nekonečných osm hodin! Tak dlouhou dobu včera strávila kvůli rakovině slinivky na operačním sále sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská (73). O zákeřné nemoci věděla od lékařů už tři týdny. Zpráva o rakovině všechny zasáhla.

 

„Mailovali jsme si ve čtvrtek večer před operací. Věra psala, že na to jde v devět ráno a bude to trvat osm hodin. Že se ale nebojí a těší se, až to bude mít z krku,“ řekl deníku Aha! Věřin kamarád Martin Vačkář (68), jinak také japanolog a exmanžel Světlany Nálepkové (54).

Vačkář se s Čáslavskou přátelí celá léta. „Pořád má nějaké schůze, semináře, je až neuvěřitelně aktivní. No a když potřebuje něco, co se týče Japonska, přicházím na řadu já,“ vysvětlil Vačkář. S Čáslavskou se viděl naposledy minulý pátek v Černošicích za Prahou, kde Věra žije v domě po rodičích a kam také sezvala hosty na opožděnou oslavu svých třiasedmdesátin. „Už tři týdny věděla, že musí na operaci. Přesto byla veselá, dokonce si přiťukla a trochu i cucla. Je to bojovnice. Místo aby brečela, tak nás všechny bavila. Zaslouží si ten největší obdiv,“ pokračoval japanolog.

Podle Vačkáře si Věra oslavu užila. Měla tam i svoje děti Radku (45) a Martina (41). Celý večer na hlavě nosila čelenku s nápisem: Jisté vítězství! „Tu jsem jí dal já. Je to taková kamikaze japonská čelenka. Doufám, že jí nese štěstí,“ podotkl Vačkář s tím, že Věra neměla na vybranou. „Nebylo jí nějak dobře. Šla k lékaři, tomu se to nezdálo, poslal ji na hlubší vyšetření a tam to před třemi nedělemi objevili,“ dodal její kamarád. Konzilium se prý dlouho radilo a potom vyřklo verdikt: Operace nevyhnutelná!

Černošice drží palce

Čáslavská na oslavu svých 73. narozenin pozvala do Černošic kamarády, sportovce, lidi z olympijského výboru. Přišla také Olga Sommerová (65), která o Věře natočila celovečerní dokument, a nechyběl ani starosta Černošic Filip Kořínek. „Paní Čáslavská byla veselá. A měla moc velkou radost, že už se začala stavět sportovní hala u černošické základní školy,“ svěřil Aha! starosta. Byla to totiž Čáslavská, která se jako patronka projektu zasloužila o to, že město získalo potřebné finance na halu, o které se snažilo přes deset let. „Moc také děkujeme a celé Černošice drží paní Věře všechny palce,“ dodal Kořínek.

„Děkuji všem za podporu, zejména mým dětem Martinovi a Radce. Ve svém životě jsem se musela mnohokrát utkat s nepříznivým osudem. Jsem připravená postavit se mu znovu. Nebude to jednoduché, ale jsem odhodlaná bojovat. Tak, jak jsem se to naučila ve sportu,“ napsala Čáslavská ve svém prohlášení.

autor mir

zdroj Aha,cz

Věra Čáslavská

Věra Čáslavská Michaela Feuereislová

Věra Čáslavská poprvé po operaci zákeřné rakoviny slinivky: Učí se znovu jíst a pít!

6. června 2015 9:27

Historicky asi nejslavnější česká sportovkyně Věra Čáslavská (73), která momentálně bojuje s nejnebezpečnější formou rakoviny slinivky břišní, promluvila poprvé po operaci, při kterém jí odstranili nádor. Sedminásobná olympijská vítězka leží na jednotce intenzivní péče a svým fanouškům vzkázala: „Cítím se dobře!“

Operaci podstoupila v pražském IKEMu na klinice transplantační chirurgie. Po zákroku mohla být z anesteziologického a resuscitačního oddělení (ARO) přeložena na JIPku. „Řekněte, že se cítím dobře a že se dávám pomalounku dohromady. Mám teď edukační hodiny,“ vzkázala Čáslavská Blesku přes sestřičku. Její hlas zněl energicky. Je poznat, že svůj boj nevzdává a do života má ohromnou chuť. Tu jí dodávají i její dvě děti Radka a Martin.

Při edukačních hodinách se pacienti po takovém vážném zákroku učí, jak jíst, co pít, jak se pohybovat a další omezení, které život bez části životně důležitého orgánu přináší. Následně jsou jim dodávány hormony a enzymy, které jim mají dodat to, co postižený orgán s částí odebrané tkáně již nemůže.

Odstranění nádoru je jediný léčebný přístup, který pacientovi s rakovinou slinivkou poskytuje šanci na uzdravení. Existuje několik typů nádorů a největší naději na uzdravení mají pacienti, u nichž je nemoc včasně diagnostikována. Bohužel statistiky jsou neúprosné, třeba jen v Anglii do roka do roka zemřou čtyři z pěti pacientů s touto nemocí a pouhých pět procent lidí s tímto nádorem přežije následujících pět let. 

David Zápal, Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář