Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanislav Konopásek

Stanislav Konopásek,*18.4.1923 - 6.3.2008 - hokejista

 byl český hokejista, levý křídelní útočník. Po skončení aktivní hráčské kariéry se stal trenérem.

 

Hráčská kariéra

Během aktivní hráčské kariéry hrál postupně za kluby LTC Praha (19351950), Tatru Smíchov (19551956), Spartu Praha (1956–1962) a Motorlet Praha (1962–1963). Nejvyšší ligovou soutěž hrál od roku 1940, odehrál kolem 130 utkání a nastřílel 92 gólů. Třikrát získal titul mistra ČSR.

Reprezentoval 50krát, za reprezentační mužstvo nastřílel 69 gólů. Nosil dres s číslem 5. Zúčastnil se mistrovství světa v letech 1947 a 1949, kdy získal tituly mistra světa (historicky první dva tituly pro Československo, na MS 1949 střelec rozhodujícího gólu v zápase s Kanadou). Startoval také na Zimních olympijských hrách 1948, odkud si československý tým odvezl stříbrné medaile.

Komunistický režim násilně přerušil jeho hráčskou kariéru, když ho v roce 1950 odsoudil na 12 let odnětí svobody ve vykonstruovaném soudnímu procesu za velezradu. Propuštěn byl po pěti letech věznění a práce v uranových dolech na Příbramsku v roce 1955.

Trenérská kariéra

Trénoval Motorlet Praha (1963–1965), GKS Katowice (1965–1968) a Spartu Praha (1968–1973).

Další činnost

V roce 2003 se podílel na dokumentu České televize Hokej v srdci - Srdce v hokeji.

V roce 2007 vydala Česká televize knihu Stanislav Konopásek: Hráč, který přežil. Vyprávění Stanislava Konopáska v ní zpracovali David Lukšů a Aleš Palán.

zdroj Wikipedie,cz

Legendární hokejista Stanislav Konopásek byl mistr kliček i brejků


 
 
 

Praha - Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 84 let Stanislav Konopásek, hokejový mistr světa z let 1947 a 1949 a stříbrný medailista z olympijských her 1948. Proslul jako mistr kliček a brejkový hráč s chladnokrevným proměňováním útočných akcí. Nejslavnější okamžik své kariéry zažil bezesporu v roce 1949 ve Stockholmu, kde národní tým získal druhý titul světových šampionů.

Hokejista Stanislav Konopásek - mistr světa 1947 a 1949
Hokejista Stanislav Konopásek - mistr světa 1947 a 1949

V utkání s Kanadou vstřelil za stavu 2:2 v 57. minutě rozhodující třetí gól, čímž se zasloužil o vůbec první vítězství československého mužstva nad zámořskými profesionály.

Rodák z Hořovic proslul jako mistr kliček a brejkový hráč schopný chladnokrevně zakončit. V dobách největší slávy nastupoval za LTC Praha a československou reprezentaci na levém křídle v tehdy nejlepším evropském útoku s Vladimírem Zábrodským a Václavem Roziňákem.

přehrát video
Vzpomínka na Stanislava Konopáska

V nejvyšší soutěži působil třináct sezon a získal čtyři mistrovské tituly. Reprezentoval v padesáti zápasech, v kterých vstřelil 69 branek. V roce 1950 byl spolu s dalšími hokejisty zatčen a později ve vykonstruovaném procesu komunistickým režimem odsouzen k dlouholetému vězení.

Po propuštění působil v Tatře Smíchov, Spartě Praha a Motorletu Praha, který později i trénoval. Jako trenér Konopásek působil ještě v polských Katovicích a ve Spartě. V dubnu 2013 by se dožil 90 let.

 
Zdroj: ČTK

Legendární hokejista Stanislav Konopásek vzpomíná na slavná léta 1947 až 1949


 
 
 

Komunistický kriminál, kde prožil přibližně pět let, bral jako nutné zlo či osud, nic dobrého mu ta doba nedala. Tak v dnešním Dobrém ránu s ČT zhodnotil nelehkou dobu začátku 50. let jeden z nejlepších útočníků hokejové historie Stanislav Konopásek, který patřil k první vítězné generaci československého hokeje. Unikátní svědectví Stanislava Konopáska popisuje kniha Davida Lukšů a Aleše Palána "Stanislav Konopásek: Hráč, který přežil", na jejímž vydání se podílela Česká televize.


Hokejista Stanislav Konopásek - mistr světa 1947 a 1949
Na slavná tažení československých hokejistů z let 1947 až 1949 vzpomíná dodnes. V Praze v únoru 1947 po jednoznačných výhrách nad Rumuny, Rakušany, Poláky, Švýcary a Belgičany sice československá reprezentace prohrála se Švédskem 2:1, mistrovský titul ale nakonec vybojovala výhrou nad výběrem USA 6:1. Nadšení českých fanoušků si v ničem nezadalo s dnešním fanděním. Poté, co si ze Stockholmu přiváželi titul mistra světa v roce 1949, je vítal téměř celý národ: „Přijížděli jsme vlakem a skoro na každé větší stanici se musel vlak zastavit a vítaly nás davy lidí a potom v Praze nás vezli autobusem s otevřenou střechou.“ Hokejisté tehdy projížděli i přes zaplněné Václavské náměstíStanislav Konopásek se nevyhnul ani odpovědi na otázku týkající se kontroverzní postavy československého hokeje Vladimíra Zábrodského, který jako jediný nebyl odsouzen v rámci vykonstruovaného soudního procesu v roce 1950. Zábrodský podle něj nebyl přímým účastníkem zatčení, nicméně očistil své jméno pravděpodobně tím, že očernil své spoluhráče: „On byl takovým hlavním aktérem toho, že jsme chtěli zůstat ve Švýcarsku, v Davosu, v roce 1948, tak si pořád nedovedu představit, že on z toho takhle vyklouzl.“ Dodnes, když se se Zábrodským setká, cítí hořkost, kamarádství z doby slavných hokejových vítězství je dávno pryč. Jak doplňuje spoluautor knihy Lukšů, veškerá tvrzení ohledně Zábrodského jsou pouhé domněnky a pravda možná již nikdy nevyjde najevo. Nic proti němu přímo nesvědčí a hokejista sám vypovídat nechce.

Stanislav Konopásek patřil ke slavné poválečné hokejové reprezentaci, která po titulu mistrů světa z roku 1947 v Praze vybojovala titul i v roce 1949 ve Stockholmu, kde poprvé porazila Kanadu, která na šampionát v roce 1947 nepřijela. Po únoru 1948 chtěli na turnaji ve švýcarském Davosu emigrovat. Nakonec se ale rozhodli vrátit do vlasti.

Na mistrovství světa do Londýna v roce 1950 však již hokejisté neodletěli. Místo toho putovali všichni kromě kapitána Zábrodského do policejní cely. Komunistické vedení si našlo důstojného reprezentanta do čela obviněných – Bohumila Modrého, který v té době již ani reprezentantem nebyl. V procesu s názvem kauza Modrý a spol., který trval pouhé dva dny, bylo na základě vyprovokovaného incidentu za špionáž a velezradu odsouzeno dvanáct hokejistů. Československo tehdy ze dne na den ztratilo základ hokejové reprezentace.

Hokejové utkání na MS v roce 1947 v Praze
Hokejové utkání na MS v roce 1947 v Praze
 
Zdroj: ČT24
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář