Jdi na obsah Jdi na menu
 


Serena Villiamsová

 

 Serena Jameka Williamsová (* 26. září 1981 Saginaw, Michigan) je americká profesionální tenistka, jedna z nejlepších hráček tenisu,[1][2]některými komentátory, odborníky a tenisty dokonce označovaná za nejlepší hráčku historie tenisu.[pozn. 1]

Od 24. dubna 2017 je světovou jedničku ve dvouhře, dříve figurovala i na čele klasifikace ve čtyřhře, která jako jediná získala singlový i deblový Zlatý Grand Slam výhrou všech čtyř grandslamových turnajů a olympijských her v obou soutěžích. Jako jediná tenistka na odměnách vydělala více než 80 miliónů dolarů[12] a je úřadující šampiónkou z Australian Open a Wimbledonu. V polovině dubna 2017 oznámila, že se nachází ve 20. týdnu těhotenství, což znamenalo prodloužení herního výpadku trvajícího od února téhož roku. K budoucnosti své kariéry se nevyjádřila.[13]

Poprvé se nejlepší tenistkou dvouhry stala 8. července 2002. Sedmkrát se na tuto pozici vrátila, jakožto nejstarší světová jednička v historii WTA,[14] naposledy 24. dubna 2017 ve věku 35 let, 6 měsíců a 29 dní. V pondělí 5. září 2016 pak vyrovnala rekord Grafové v počtu 186 týdnů na čele klasifikace bez přerušení. S celkovým počtem více než 316 týdnů jí patří třetí místo. Ve dvouhře získala 23 grandslamových titulů, což ji v rámci otevřené éry řadí na 1. příčku před Steffi Grafovou a druhou ve statistikách všech dob za Margaret Courtovou. Je jednou z šesti tenistek otevřené éry, kterým se podařilo zkompletovat Grand Slam ve dvouhře. Stala se prvním tenistou historie, jenž vyhrál tři ze čtyř grandslamů alespoň šestkrát, prvním se sedmi trofejemi ze dvou majorů i jediným s 10 takovými tituly ve dvou dekádách. Nalondýnských olympijských hrách se stala po Grafové druhou ženou otevřené éry, která vybojovala Zlatý Grand Slam ve dvouhře.

Celkově vyhrála 39 grandslamových titulů, z toho 23 ve dvouhře, 14 ve čtyřhře a 2 ve smíšené čtyřhře, což ji v rámci otevřené éry řadína 2. místo za Martinu Navrátilovou. Na okruhu WTA Tour si připsala 72 singlových a 23 deblových titulů.

V ženské čtyřhře se stala trojnásobnou olympijskou vítězkou z Letních olympijských her 2000 v Sydney2008 v Pekingu2012 v Londýně.[15] Na finančních odměnách vydělala největší částku ze všech tenistek vůbec, navíc jí také patří 1. místo mezi všemi sportovkyněmi v historii sportu.[16] Její starší sestra je americká profesionální tenistka, bývalá světová jednička ve dvouhře i čtyřhře Venus Williamsová. Od roku 1998 proti sobě na okruhu WTA odehrály 28 vzájemných zápasů, z nichž sedmnáct vyhrála Serena. Devětkrát se utkaly ve finále Grand Slamu, z toho sedmkrát triumfovala Serena. Mezi French Open 2002 a Australian Open 2003 vzájemně odehrály všechny čtyři grandslamová finále, poprvé se v otevřené éře tenisu probojovali do čtyř za sebou jdoucích finále grandslamu dva stejní tenisté.

Příchod sester Williamsových je spojován s nástupem nové éry ženského tenisu, která nastolila větší sílu a usilovnost.[17][18][19][20] V sezóně 2016 se do října stala nejlépe vydělávající sportovkyní světa, když její příjmy časopis Forbes odhadl na 28,9 milionů dolarů, včetně reklamních kontraktů.[21]

 

 
    •  
    •  
    •  

Byla to nehoda. Světová jednička chtěla novinku ještě tajit, zveřejnila ji omylem

 
Včera 11:10 - Vancouver/Praha

Ještě to mělo zůstat tajemstvím, avšak jeden přehmat a celý svět obletěla zpráva, že Serena Williamsová bude maminkou. „Byla to nehoda,“ přiznala světová jednička s tím, že fotografii s rostoucím bříškem chtěla dát pouze do soukromého archivu.

 

Aaron Favila, ČTK/AP

 

Bylo to velké překvapení, když minulý týden Serena Williamsová oznámila, že je těhotná. Pětatřicetiletá Američanka se však o radostnou novinku ještě s veřejností nechtěla podělit, svým fanouškům to chtěla říci až později. „Byla to nehoda,“ prohlásila světová jednička o zveřejnění fotky ve žlutých plavkách, na níž je jasně viditelné rostoucí bříško a k níž připsala dvacátý týden.

Vítězka třiadvaceti grandslamů chtěla původně tuto fotku uložit do svého soukromého archivu, avšak omylem ji dala na Snapchat. I když ji během chvíle bleskově smazala, humbuk už nezastavila. A tak po několika hodinách od zveřejnění fotografie potvrdila, že bude maminkou.

„Mám takovou složku, kam si každý týden ukládám fotky, abych viděla, jak daleko už jsem,“ vysvětlovala na konferenci TED (technologie, zábava, design) ve Vancouveru, jak dokumentuje průběh svého těhotenství. „Stále se mi to dařilo tajit a najednou mi to uklouzlo.“

To, že je těhotná, zjistila Williamsová dva dny před začátkem Australian Open. „Byla jsem z toho nervózní. Nebylo to vůbec snadné,“ přiznala pětinásobná vítězka Turnaje mistryň. „Když slýcháte příběhy, jak je některým ženám během těhotenství špatně, říkala jsem si, aby to nebylo nebezpečné. Pak jsem se ale rozhodla, že na to nebudu myslet a pokusím se soustředit na turnaj,“ dodala s tím, že naštěstí ranními nevolnostmi netrpěla.

„Cítila jsem, že se nemohu teď vypořádávat s dalšími emocemi. Těhotná, netěhotná, nikdo o tom nevěděl. Všichni čekali, že tenhle turnaj vyhraji,“ líčila, proč se rozhodla Australian Open odehrát. Letošní sezónu vynechá a v té příští bude mít už o jednoho fanouška víc. Jak sama před pár dny na své sociální sítě napsala, je rozhodnutá se na kurty vrátit. „Moje děťátko mi bude v hledišti fandit a doufám, že se mu to bude líbit a nebude plakat,“ uzavřela Serena Williamsová.

 

 
 
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář