Jdi na obsah Jdi na menu
 


René Novotný

René Novotný,*10.6.1963 - krasobruslař

René Novotný  je bývalý český krasobruslař, závodící ve sportovních dvojicích.

Se sportovní partnerkou Lenkou Knapovou startoval na ZOH 1988, kde závod nedokončili. Společně s Radkou Kovaříkovou se zúčastnil ZOH 1992, kde se dvojice umístila na čtvrtém místě, a ZOH 1994 (6. místo). Od roku 1983 startoval také na světových a evropských šampionátech, na kterých s Kovaříkovou získali tři medaile, včetně titulu mistrů světa v roce 1995. V letech 1995 a 1997 se rovněž stali profesionálními mistry světa.

V letech 1996–2010 byl ženatý se svou sportovní partnerkou Radkou Kovaříkovou.

Sportovní úspěchy

 • 1990 Mistrovství Evropy, Petrohrad (Sovětský svaz), sportovní dvojice, 6. místo
 • 1990 Mistrovství světa, Halifax (Kanada), sportovní dvojice, 8. místo
 • 1991 Mistrovství Evropy, Sofie (Bulharsko), sportovní dvojice, 4. místo
 • 1992 ZOH 1992, Albertville (Francie), sportovní dvojice, 4. místo
 • 1992 Mistrovství Evropy, Lausanne (Švýcarsko), sportovní dvojice, 4. místo
 • 1992 Mistrovství světa, Oakland (USA), sportovní dvojice, 2. místo
 • 1993 Mistrovství světa, Praha, sportovní dvojice, 4. místo
 • 1993 Mistrovství Evropy, Helsinky (Finsko), sportovní dvojice, 4. místo
 • 1994 Mistrovství Evropy, Kodaň (Dánsko), sportovní dvojice, 4. místo
 • 1994 ZOH 1994, Lillehammer (Norsko), sportovní dvojice, 6. místo
 • 1994 Mistrovství světa, Čiba (Japonsko), sportovní dvojice, 5. místo
 • 1995 Mistrovství Evropy, Dortmund (Německo), sportovní dvojice, 2. místo
 • 1995 Mistrovství světa, Birmingham (Anglie), sportovní dvojice, 1. místo
 • 1995 Mistr světa (profesionální)
 • 1997 Mistr světa (profesionální)

zdroj Wikipedie,cz

13. komnata René Novotného

 

Známý krasobruslař byl obviněn z dopingu a odvolán z olympiády. Krizové období překonal a se svou partnerkou Radkou Kovaříkovou se stali nejúspěšnější světovou sportovní dvojicí v krasobruslení. Připravili: L. Marková, Z. Burešová, M. Šnábl a O. Reif

První krasobruslařské krůčky René Novotného začaly v Ostravě a přivedla ho k tomu maminka, učitelka klavíru, která byla velkou milovnicí krasobruslení. Každý den s ním vstávala ve čtyři ráno a vodila ho už jako pětiletého kluka na trénink. Několikrát se stalo, že chtěl s krasobruslením skončit. Bojoval s tím krutým vstáváním, ale nakonec vytrval a u krasobruslení zůstal čtyřicet let.
V roce 1988 odletěl s výpravou na olympiádu do Calgary a tehdy u něho nastala zlomová situace, kdy chtěl definitivně s krasobruslením skončit. Den před vystoupením dostal migrénu. Vše konzultoval s lékařem a ten mu dal souhlas k tomu, aby si vzal prášek proti bolesti hlavy, Alnagon. Chybělo pár minut do startu, kdy měl s partnerkou Lenkou Knapovou vyjet na led, ale přijeli dva muži, kteří mu přikázali, aby si sbalil věci, a odvedli ho do olympijské vesnice, kde začal výslech. Vedoucí šéf lékařů mu řekl, že už nikdy nikam nevyjede, jestli se bude snažit házet vinu na zmíněného doktora. Navíc mu pohrozil, že pokud o tom někde bude mluvit, skončí s bruslením. Byla to zničující představa, když byl pár minut před vystoupením a nakonec nemohl předvést nic z toho, na co se čtyři roky připravoval. Další nepříjemná zkušenost ho čekala po příletu domů. Olympiáda běžela dál a už se objevovaly novinové články s jeho fotkou coby „feťákem“, který zklamal a musel opustit Calgary. Lidé na ulici ho poznávali a poukazovali na něho, což bylo pro něho hodně nepříjemné, a přitom to cítil jako nespravedlnost.
René o sobě říká, že je velký bojovník, a tak se rozhodl nic nevzdávat a proti vůli všech dokázat, že se jednou v párových jízdách proslaví. Sám si vybral třináctiletou dívku, Radku Kovaříkovou, která se později stala jeho ženou, a stali se nejúspěšnější světovou sportovní dvojicí v krasobruslení.
V roce 2004 chtěl René ukončit krasobruslařkou kariéru, ale stal se mu hodně nepříjemný úraz, kdy do něho vrazila krasobruslařka a přeřízla mu šlachu na noze. Lékař, který ho operoval, se netajil s tím, že René málem přišel o nohu. Skoro dva měsíce chodil o berlích a prognózy s nohou nebyly příznivé. I když ho noha stále bolela, nevzdal to a zkoušel bruslit. Nechtěl končit kariéru ve stavu nemocných, podařilo se mu zranění překonat a skončil až o rok později.
I když se v současné době věnuje podnikání, jeho srdeční záležitostí stále zůstalo krasobruslení a touha po trénování sportovní dvojice. Před časem se s Radkou Kovaříkovou rozvedli a René hledá dívku, s kterou by založil rodinu.
13. komnatou René Novotného provází moderátorka Zuzana Burešová.

zdroj 13.komnata,cz

Přijímali gratulace, medaili však Kovaříková s Novotným neměli

  11:15
Nebýt lobby mezi rozhodčími, v krasobruslení tak typické, mohli Radka Kovaříková s Reném Novotným slavit v Albertville 1992 olympijskou medaili. Nikdo z jižní Moravy k ní od té doby nebyl tak blízko.

Není to tak dlouho, co se svou partnerkou Radkou Kovaříkovou objížděl exhibice, tu poslední v roce 2009 v Moskvě. Ani poté se René Novotný od ledu neodtrhnul a věnuje se v Brně trénování.

Se svěřencem na vrcholné akci jej však nejspíš jen tak nespatříte. "Vídám tam svoje vrstevníky, ale trenéři u nás nejsou schopní táhnout za jeden provaz. Mají pocit, že někoho vychovají a vy jim ho potom vezmete," posteskne si nyní padesátiletý muž. "Přitom mě všechno naučil Ivan Rezek, ale na vrchol nás dostala až Irina Rodninová. Za svoje úspěchy vděčím oběma."

A že jich bylo. Novotný s Kovaříkovou jsou posledními českými mistry světa v krasobruslení, v roce 1995 ovládli soutěž sportovních dvojic. Přidali také stříbra ze světového i evropského šampionátu a spoustu čtvrtých míst. Včetně toho olympijského z Albertville 1992.

"Bronz jsme ztratili kvůli rozhodčím. Po poslední jízdě Kanaďanů, kteří třikrát spadli, bylo vidět, jak se strašně dlouho radili, aby to nějak vymysleli. Nakonec jsme prohráli o jednoho rozhodčího, přitom stačilo, aby vyměnil své známky," vzpomíná Novotný. "Lidé za námi pak přišli a gratulovali nám k medaili. Doma dokonce přemýšleli, že nám dají auto jako dalším medailistům."

Z Calgary Novotného vyhnali

Přes tento pocit hořkosti Novotný vzpomíná na Albertville rád. Na olympiádě totiž zažil i mnohem horší chvíle, z Calgary 1988 jej funkcionáři vyštvali. "Dodneška vím, že neprávem. Byl jsem obětí systému," říká rodák z Ostravy, který však od 14 let žije v Brně.

V Kanadě se svou tehdejší kolegyní Lenkou Knapovou držel po krátkém programu překvapivé osmé místo. Mučila ho však migréna. "Tak jsem si se svolením doktora vzal alnagon, který jsem si přivezl stejně jako na jiné akce," popisuje Novotný.

Před volnou jízdou šel vyzvednout partnerku na pokoj, když na chodbě potkal doktora a zmínil se mu o prášku. "Jemu to asi seplo v hlavě. Ještě jsme přijeli do haly a nazuli si brusle, ale přijely pro mě dvě gorily a odvedly mě do vesnice na výslech před patnáct papalášů."

V československé výpravě se obávali dopingového skandálu, proto krasobruslaře raději odvolali. "Potřebovali očistit toho lékaře, tak to hodili na mě, jinak bych si už prý nezabruslil. Pak ze mě ještě udělali feťáka," líčí Novotný.

Jiného by to možná zlomilo. "Ale já jsem zabejčenec a chtěl jsem ukázat, že ještě nejsem odepsaný," zmiňuje novou motivaci. V šestadvaceti si tak vyhlédl o polovinu mladší Kovaříkovou, která byla už jeho čtvrtou partnerkou. "Sám jsem si ji vytipoval, protože ke mně ve všem seděla. Za pár měsíců jsme udělali obrovský pokrok."

V Lillehammeru měli být na vrcholu

O čtvrtém místě v Albertville už byla řeč, vrchol pro brněnský pár však měl přijít o dva roky později v Lillehammeru. "Jenže jsme pod tlakem neukázali, co jsme uměli," ohlíží se Novotný za šestým místem.

Po úspěšné amatérské kariéře následovala dlouhá profesionální éra. Po jejím konci se rozpadlo i manželství s Kovaříkovou.

René Novotný coby trenér krasobruslení

Nyní se Novotný věnuje dětem ve Skating parku pod hlavičkou Techniky za Lužánkami, motá se kolem ledových show, zabývá se majetkovým poradenstvím a také se začal angažovat v politice. "Pochopil jsem, že sport je skoro na vymření, tak se mu snažím pomoct. Nechci jen sedět a stěžovat si."

Kvůli svým ambicím a otevřeně ventilovaným názorům ovšem občas narazí. Z domovského oddílu Stadion Brno jej například vyloučili a žádost o znovupřijetí zamítli. "Je to něco, co jde těžko pochopit. Já za tím vidím závist, protože úspěch se v Česku neodpouští," oznamuje Novotný.

zdroj iDnes,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář