Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radka Kovaříková 2

2. 9. 2014

 

radka---rene.jpg

 

 

Radka Kovaříková o Reném Novotném: Už jsem vedle něj nemohla ani dýchat!

7. března 2013 v 10:40 | Clárka |  News
Trojnásobní mistři světa Radka Kovaříková (36) a René Novotný (48) jsou už rok a půl rozvedeni. Stále se hádají o majetek. Spory vygradovaly ukončením profesionální kariéry Radky Kovaříkové, její tehdejší manžel ji prý nutil, aby navštěvovala psychologa, pak vyměnil zámky u domu, který si společně postavili, nechtěl podepsat rozvodové papíry.
 
SPOR O DÍTĚ
Jak jste s exmanželem vyřešili spor o dítě?
 
"Žádný takový spor nebyl a není. Nemyslím si, že by o Klárku René nějak usiloval, ani nevěděl, že jsem byla těhotná, bydlíme každý v jiném městě."
 
Je to bezpochyby dítě vašeho druhého manžela Jindřicha Šimka?
 
"Bezpochyby je to její otec. Existuje nějaká ochranná lhůta matky, která vás vlastně chrání tak, že vy musíte jít prosit svého bývalého o to, aby se dítě jmenovalo tak a tak..."
 
A vy jste to absolvovala? Šla jste žádat bývalého manžela o svolení?
 
"Tím, že jsme se s Jindrou vzali, tak jsem nic takového nemusela dělat. Vzali jsme se ještě před narozením Klárky, Jindra je tedy i papírově otcem dítěte. Jinak bych musela jít žádat Reného, aby mi povolil jméno Klára, což nepřipadá v úvahu. Nechtěla jsem dopustit, aby se mé první dítě narodilo s tím, že jméno není určeno."
 
Plánovali jste vůbec dítě?
 
"No... Já už jsem byla v takovém životním rozpoložení, že jsem tomu nechávala volnou cestu. Ale je mi jasné, že v pětatřiceti letech už byl ten nejvyšší čas."
 
A když jste ještě byli manželé s Reném, to jste dítě neplánovala?
 
"My jsme měli dlouho profesionální kariéru. Takže ne. Ten problém nastal tím, že ač je René o dvanáct let starší než já a měl by smýšlet jinak, pořád chtěl bruslit, ale já už ne. Domluvili jsme se, že skončíme, ale on trval na tom, abych musela bruslit, i když budu těhotná, co nejdéle to půjde. To jsem radikálně odmítla."
 
Vy jste s ním snad byla těhotná?
 
"Ne, ale to byly jeho plány. Jeho jediný cíl byl bruslit. A protože některé bruslařky jezdí až do třetího čtvrtého měsíce, myslel si, že to stejné budu dělat já. To ale nepřipadalo v úvahu. Já už jsem před sebou viděla jiný život. Toho profesionálního světa jsme si užili dost, já jsem chtěla být konečně zodpovědná vůči sobě. Život byl před námi a já jsem celý život podřizovala krasobruslení. Nemohli jsme se domluvit, jak vlastně bude vypadat náš život po krasobruslení."
 
A René Novotný ještě pořád bruslí?
 
"Nebruslí, protože nemá s kým. Dokonce si hledal i jinou partnerku, není jednotlivec na ledě. Ve chvíli, kdy jsme řekla, že končím s krasobruslením, šel do kytek i náš život. Ve finále už jsme byli pár na práci. Ale ne na život."
 
KONEC KARIÉRY
Co vás vedlo k tomu, že jste se vzali a vytvořili i manželský pár?
 
"Taková ta euforie, zamilování. Mně bylo 21 let, když jsme se brali. Bylo to fajn, vždycky jsme spolu trávili »26 hodin denně«, ale všechno bylo nalinkováno přes ten sport. Pak najednou se vytratilo něco, co nás poutalo."
 
Ublížil vám někdy v životě sport?
 
"Zaplaťpánbůh ne, já jsem tím prošla docela dobře, žádné operace ani šrámy na duši jsem neměla. Byla jsem dítě štěstěny. Já jsme ten sport milovala a miluju a on má rád mě."
 
Ale to asi záleželo i na bruslařském partnerovi?
 
"My jsme byli dobrý a kvalitní pár. Nutno říct, že já jsem byla Reného čtvrtá partnerka. On se mnou začal bruslit na sklonku své kariéry. Oslovil mě, zkusil to se mnou, a vlastně od prvního momentu jsme měli lepší výsledky než on kdykoli předtím. Jenom se mnou byl mistr světa. Museli jsme spolupracovat, abychom byli dobří. Dělali jsme těžké a náročné prvky, došlo i na kolize, ale ty se vždycky nějak vyřešily."
 
Co všechno obnášel profesionální život?
 
"Jste mistr světa, máte svého agenta, už nezávodíte a nemáte lvíčka na prsou, už nesbíráte vavříny. My jsme ale začali soutěžit jako profesionálové, ta speciální mistrovství se konala pouze v Americe. Bylo to na pozvání, zvaly se tam tři čtyři páry z celého světa. My jsme to dvakrát vyhráli. Zařadili jsme se mezi top bruslaře světa. Jistou dobu jsme dokonce žili v Americe, měli jsme spoustu zkušeností, vydělali jsme si peníze. Postavili jsme společně dům a plánovali jsme spolu život. Mě taky nenapadlo, že to jednou nebude možné. Bylo to o každodenní řeholi, člověk musel pořád trénovat, aby dostával ta různá pozvání. Konkurence je veliká."
 
Stejně ale přišel zlom a vy jste ukončila kariéru?
 
"Žili jsme pět roků v Americe, kde jsme měli opravdu dobrou kariéru, ale člověk musí vědět, kdy skončit, což je trochu bolístka chlapů, kteří nevědí a neumějí to odhadnout. Já jsem to cítila zřetelně, ale René to viděl jinak, měl jiné představy a jiné vize. Nenašli jsme společnou řeč. Já jsem najednou začala odmítat všechny nabídky. Pak jsme ještě rok žili vedle sebe, ale už to nebyl manželský život."
 
Co se stalo pak?
 
"Já jsem musela jít na žádost Reného k psycholožce. Snažil se mě dotlačit do poradny, co dál se mnou. Podle něj jsem najednou nesměla myslet jinak, měla jsem mít stejné myšlenky jako před deseti lety. Specialistka dospěla k tomu, že už jsem z té dívčiny vyspěla ve zralou ženskou a člověk se může změnit a mít jiný pohled na svět. Najednou mezi námi byla velká díra."
 

 
ROZVOD A BITVA
Vy jste podala žádost o rozvod?
 
"Ano, už jsem neviděla jiné východisko. Prožili jsme spolu maximum a dál to nešlo."
 
V té době v tom nebyl žádný jiný muž, třeba vás současný manžel?
 
"Ne, já už jsem vedle něj nemohla dýchat. On chtěl něco jiného než já. Neměli jsme děti, rovnoprávně jsme si měli rozdělit majetek, ale nakonec to je velký problém."
 
Nemůžete se domluvit na vypořádání společného jmění manželů?
 
"My jsme se měli rozvést smírně, já jsem na tom trvala, ale René nechtěl na tu smírnou cestu přistoupit. Dnes si myslím, že je to kvůli tomu, že se nechce vzdát majetku, kterého se mnou nabyl. Nakonec jsme se sice rozvedli, bylo to v době, kdy já jsem byla těhotná, takže i to tomu napomohlo a bylo to rychlejší."
 
Jak vygradovaly spory o majetek, komu zůstal dům, který jste si postavili u Brna?
 
"My jsme spolumajitelé domu - a vlastně všeho jsme spolumajitelé. Já odjela do Prahy, kde jsem začala dělat trenérku. Teď žije v našem domě s mými všemi věcmi René, a dokonce vyměnil zámky."
 
Kdy se domůžete půlky domu?
 
"To nevím, dva a půl roku čekám, až se vyjádří ohledně vypořádání, jak to bude, mám samozřejmě nárok na půlku, naše angažmá vždy řešila jedna společná smlouva, není to těžká matematika. Ještě nejde o soudní spor, jde o debatu mezi našimi právníky. Sama jsem zvědavá, co by ještě chtěl vymyslet. Nechápu ho."
 
Má váš exmanžel dluhy? Vlastnil v Praze jednu restauraci, která už neexistuje.
 
"Do rozvodu žádné dluhy neměl, alespoň co jsem měla informace. Jestli to nějak vygradovalo po rozvodu, to nevím. Se spolumajitelem se ale nerozešel v dobrém."
 
Stýkáte se?
"Vůbec, nebavíme se spolu. Myslím, že se sám ještě snaží bruslit, ale jinak ho nevidím. A co slyším, neřeším."
 
MUZIKÁL POPELKA
Vy jste momentálně zapojená v muzikálu na ledě Popelka, jak se na něm podílíte?
 
"Já jsem casting manažerka, podílela jsem se na choreografii. A jako bývalá krasobruslařka jsem pyšná na to, jaká show se nám podařila, ohlasy diváků jsou úžasné. Víte, mé první profesionální angažmá v mých 17 letech bylo v americkém showbyznysu a to měřítko a pohled na věc mám zakódované dodnes."
 
Do rolí jste vybrali téměř všechny zahraniční krasobruslaře, proč tam nejsou žádní Češi?
 
"Tady nejsou tak dobří bruslaři, kteří by to zvládli. Aby to odpovídalo úrovni herců a zpěváků, kteří tam účinkují, musela jsem hledat do pozic sólistů a semisólistů mezinárodní akrobaty a bruslaře."
 
V tomto muzikálu jste potkala svého druhého manžela, režiséra Jindřicha Šimka?
 
"My už jsme se znali dřív. Cestu blíž k sobě jsme našli v době, až když jsem se ocitla v Praze."
 
Váš manžel byl taky ženatý?
 
"On už byl rozvedený, má dvě dospělé děti, které berou Kláru jako sestru. Já jsem s nimi taky zadobře. Důležité je, že s nimi vychází Jindra. Má rád všechny své tři děti."
 
KRASOBRUSLAŘKA MATKA
Vy jste celý život trávila na ledě, před rokem se vám ale narodila dcera, co se změnilo?
 
"Narodila se skoro včera, má čtrnáct měsíců, teď začala chodit. Jsou to krásné starosti navíc, prožívám si to každý den. Chtěla jsem ji a - ona je tady."
 
Kdy jste poprvé po porodu obula brusle?
 
"Nespěchala jsem na to. Vlastně to bylo až teď na zkouškách Popelky. Teď počítáme s tím, že muzikál nebude jen jednoroční záležitostí, podle mě má Popelka cestu otevřenou i do světa, takže budu dělat na muzikálu."
 
Zranil se vám už někdo z herců nebo krasobruslařů?
 
"Ne, musím to zaklepat. Ale vlastně - Evgen spadl při saltu na zkouškách. Ale je to frajer, nahrával si to na kameru a smál se tomu... No a těch milion bolístek krasobruslařů nepočítám, to je holt riziko."
 
Vy trávíte na ledě spoustu času, máte tam s sebou i dceru, už dostala své první brusle?
 
"Ano, tatínek jí dal asi z recese k narozeninám její první brusličky."
 
Vy nechcete, aby dcera bruslila jako vy?
 
"Kdyby si dcera užila kariéru jako já, tak ano. Ale jinak bych to nechtěla. Je to strašný risk. Krasobruslení nemá v Česku dobré zázemí. Krasobruslení není jediný a ideální sport na světě. Já hlavně nechci být matka trenérka, chudák dítě. Mé dítě rozhodně ve třech letech na led nepůjde. Klidně ji naučím bruslit a dám ji rovnou do show, ale vrcholový sport nechci."
 
Co všechno jste musela dělat navíc, vaše úspěchy, to není jen vyjet na led?
 
"Atletika, gymnastika, balet, to všechno k tomu patří. Musíte mít dobrou postavu, být štíhlounká, ale zároveň silná."
 
Hlídala jste si kila?
 
"Ano, hlavně ve sportovních dvojicích, kdy člověk lítá hlavou centimetr od ledu. Každé kilo by bylo k újmě. Nevážili jsme se před každým vstupem na led, ale to jenom proto, že jsem se hlídala a nepřejídala se. Ale znám holky, které se v těžkém psychickém stavu přejídaly, to je pak k ničemu. Pokud má člověk váhu a je štíhlý, je snadnější naučit se ty trojité skoky. Musela jsem se vejít do těch padesáti kilo. Víc už by se partnerovi těžko zvedalo."
 
Jak vznikal rozhovor
 
Našemu setkání předcházela informace o tom, že se nejslavnější krasobruslařský pár posledních let Radka Kovaříková a René Novotný rozvedl. Chtěla jsem vědět víc a mistryně světa Kovaříková se zřejmě zase chtěla někomu svěřit. Nebála se prozradit všechny detaily ohledně rozchodu se svým exmanželem.
Svou roční dceru svěřila do rukou chůvy, abychom měly klid na rozebrání nepříjemné životní situace. Ze všeho špatného se už však oklepala, ani na chvíli, co popisovala etapy svého života, se nepřestala smát. Bylo však jasné, že posezení v kavárně je pro ni momentálně příjemnější, než aby znova nazula brusle a vrhla se do profesionální řehole - krasobruslení.
 

Krasobruslařka Kovaříková o Novotném: Nemohla jsem vedle něj dýchat

Legendární pár René Novotný a Radka Kovaříková
 
 
.

Patřili mezi nejlepší krasobruslařský pár světa, prosadili se mezi profesionály, vydělali slušné peníze. Jenže místo šťastného života po skončení kariéry přišel rozchod a hádky o majetek. Radka Kovaříková popsala, jak probíhal její rozchod s dlouholetým partnerem na ledě i manželem René Novotným.

 

Bývalá mistryně světa musela prožívat náročné období. Sama po dlouhé kariéře chtěla skoncovat se závody, usadit se a začít žít rodinný život.

"Žili jsme pět roků v Americe, kde jsme měli opravdu dobrou kariéru. Ale člověk musí vědět, kdy skončit. Já jsem to cítila zřetelně, ale René měl jiné představy a jiné vize. Nenašli jsme společnou řeč," vysvětluje Kovaříková v rozhovoru pro deník Aha!

Manžel se jí pokoušel nutit bruslit, dokonce chtěl, aby pokračovala v kariéře, i když otěhotní. "René chtěl pořád bruslit, já už ne. Domluvili jsme se, že skončíme, ale on trval na tom, abych musela bruslit, i když budu těhotná, co nejdéle to půjde. To jsem radikálně odmítla," popisuje Kovaříková.

Někdejší světová krasobruslařka se nakonec rozhodla pro radikální změnu. Se závodním ježděním přestala, s Novotným se před rokem a půl rozvedla a našla si nového partnera, se kterým má roční dceru Klárku.

"Už jsem vedle něj nemohla dýchat. On chtěl něco jiného než já. Neměli jsme děti, rovnoprávně jsme si měli rozdělit majetek, ale nakonec je to velký problém," vzpomíná 36 letá bývalá závodnice na dobu, kdy se rozhodla podat žádost o rozvod.

Novotný se totiž s rozchodem odmítal smířit. Nechtěl podepsat rozvodové papíry. vyměnil zámky u domu, který si společně postavili. Kovaříkovou také nutil, aby navštěvovala psychologa, když chtěla se závoděním skoncovat.

 

V roce 2005 se předvedli Kovaříková s Novotným i v Praze, to už jim to asi moc neklapalo • Michal Beránek (Sport)

 
 

"René nechtěl na smírnou cestu přistoupit. Nechtěl se vzdát majetku, který se mnou nabyl. Nakonec jsme se rozvedli v době, kdy jsem byla těhotná, takže i to tomu napomohlo a bylo to rychlejší," prozradila Kovaříková v rozhovoru pro deník Aha!

Novotný dnes žije v domě u Brna, který společně s Kovaříkovou postavili. Dokonce u něj vyměnil zámky a odmítá se poloviny, kterou si jeho bývalá žena nárokuje, vzdát.

"Dva a půl roku čekám, až se vyjádří ohledně vypořádání. Samozřejmě mám nárok na půlku, naše angažmá vždy řešila jedna společná smlouva. Teď už jde o debatu mezi našimi právníky," popisuje Kovaříková.

S bývalým manželem a dlouholetým partnerem už nekomunikuje. "Nebavíme se spolu. Myslím, že se sám ještě snaží bruslit, ale jinak ho nevidím. A co slyším, neřeším," uzavírá Kovaříková, která se momentálně podílí na muzikálu na ledě Popelka.

Autoři: bk  zdroj iSport,cz
 

Maminka s bruslemi na nohou, Radka Kovaříková


lupa

Být trojnásobnou mistryní světa v krasobruslení, hřát se na krasobruslařském výsluní a pak se vrhnout na mateřství, to nebylo pro Radku Kovaříkovou nic nepřirozeného. V životě, stejně jako ve vrcholovém sportu, má všechno svůj čas.

Jako aktivní sportovec máte jistě výbornou "fyzičku". Pomohlo Vám to v těhotenství nebo při porodu?

lupa

Víte, já jsem asi nebyla typickou "těhulkou", do konce šestého měsíce těhotenství jsem vedla krasobruslařské tréninky a nikterak jsem se výrazně neomezovala. Je ale pravda, že jsem od rozhodnutí založit rodinu, přestala řešit svou štíhlou postavu a snažila se trochu nabrat, aby s otěhotněním nebyl žádný problém. Rodila jsem císařským řezem; jednak kvůli věku (35 let) a také jako doporučení prevence možných komplikací. Při porodu samotném se ukázalo, že to byla správná volba, Klárka se totiž narodila koncem pánevním. Manželský pár gynekologů Valešových mi byl velkou oporou.

Jak se tak aktivní a společenský člověk jako jste Vy, vyrovnává s tím, že zůstane doma na mateřské?

lupa

Tak to vás musím zklamat... Už týden po porodu jsem začala pracovat na počítači, což mi umožňoval fakt, že byla Klárka docela spavé miminko. S manželem (scénáristou a režisérem Jindřichem Šimkem - pozn. redakce) jsme v tu dobu rozjížděli nový muzikálový projekt Popelka, jak jinak než na ledě, a tak na nějaké zahálení nebyl prostor. Trochu komplikací způsobilo cvičení Vojtovy metody od Klárčina 2. měsíce do sedmého kvůli srovnání mezilopatkových svalů. Možná právě tady se mi moje sportovní kariéra hodila, protože v krasobruslení musí člověk překonat spoustu problémů nebo různých překážek, než dojde ke kýženému výsledku, takže jsem se naučila trpělivosti a rozhodně nepatřím mezi maminky, které se nechají ovládnout strachem, když něco hned nejde tak, jak by mělo. Ostatně, já vývoj své dcerky nesrovnávám s jinými dětmi. Když si třeba vzpomenu, jak mě všichni strašili s růstem zoubků - a Klárce ty první vyrostly, aniž by měla jakékoli potíže.

lupa

Vrátím se ale zpět k otázce mateřské dovolené. Tu skutečně nemám, pracuji čím dál víc. V projektu Popelka mám na starosti krasobruslařský casting, obsadila jsem skvělé bruslaře ze sedmi evropských zemí a v pozici asistentky choreografky se podílím na celkovém ztvárnění muzikálu, zejména jeho části na bruslích.

Pokud to jde, beru Klárku s sebou, byla se mnou dokonce už i na ledě! To víte, premiéra 1.10. je vlastně už za dveřmi... Když to ale z nějakého důvodu nejde, využívám slečnu na hlídání.

Může mít Klárka při Vaší vytíženosti nějaký režim dne?

Jistěže má. Ráno se budí kolem sedmé hodiny, večer usíná kolem desáté. Sama zvolna posouvá dopolední spaní na spánek po obědě, co se týče krmení, to probíhá vždy ve zhruba stejnou dobu. Dokud jsem kojila (deset měsíců), bylo to určitě jednodušší, ale mám štěstí, že Klárka není vybíravá, baští dobře. I když to může vypadat, že jsem v jednom kole a na Klárku mi tolik času nezbývá, není to tak. Musím přiznat, že slovní spojení „time management“ mám dennodenně na mysli, protože to je snad pro mne to nejdůležitější. Pokud zvládnu toto, pak mám vyřešenou sama sebe, práci a volný čas s dcerkou, který trávíme aktivně společně.

Od pátého měsíce chodíme plavat do bazénu se slanou vodou, hodně si hrajeme a zpíváme. Klárka je opravdu dost muzikální. Jakmile zaslechne hudbu, brouká si, poskakuje do rytmu, různě se kývá. Hudba ji prostě baví. Manžel jí každé ráno pouští písničky z Popelky a ona na ně aktivně reaguje. Směje se, když v písničce zaslechne hlasy myšek nebo jiných zvířátek, tleská si, pobrukuje.

Přemýšlela jste už o tom, že by šla Klárka ve Vašich stopách krasobruslařky?

To rozhodně ne! Neříkám, že bych jí tuhle profesi rozmlouvala, kdyby si ji sama vybrala a šla si za tím, ale zcela jistě ji do krasobruslení nebudu lákat. Dnes je celá řada možností, čím může člověk být a my jako rodiče nepatříme k těm, kdož svým dětem linkují budoucnost. Klárka má od dvou měsíců svůj vlastní cestovní pas, hodně s ní jezdíme do zahraničí a určitě ji vždy podpoříme ve studiu cizích jazyků. Začít je nejlépe v dětství, než se je učit v dospělosti.

Nutno podotknout, že od počátku bereme Klárku jako sobě rovného partnera a tak ji budeme vychovávat i nadále. Nevím, jestli rozpoznám, na co má talent, ale pokud ano, nasměruji ji tou cestou.

zdroj Turistika,cz

Mistryně světa v krasobruslení Kovaříková oslavila 40. narozeniny: S jejím tělem se prý dějí hrozné věci!

18. března 2015 14:22

Mistryně světa v krasobruslení Radka Kovaříková oslavila čtyřicáté narozeniny. Popřát jí přišla řada známých osobností, se kterými spolupracuje na muzikálech na ledě, jimž se nyní věnuje.

Co po profesionální kariéře krasobruslařky nyní dělá? "Není jednoduché navázat na to, když je člověk v nějakém sportu nejlepší na světě. Klade si vysoké cíle a není lehké jít dál. Jsem stále u ledu, věnuji se produkci muzikálů na ledě. Krasobruslení není jen sport, je to i šoubyznys, jsem ráda, že u toho můžu být," řekla Super.cz Radka, která se na ledě seznámila i se svým manželem Jindřichem Šimkem, se kterým má dceru Kláru.

"Můj manžel je producent, režisér a autor muzikálů na ledě," vysvětlila Radka. Čtyřletá dcera Klára zatím v jejích stopách nejde. "Nevedu ji prioritně k bruslení. Snažím se, aby z ní něco bylo, ale do bruslení ji netlačím. Nějaký talent tam ale bude, uvidíme," usmívá se Kovaříková.

I když už není profesionální krasobruslařkou, sportu se nadále věnuje. Chce být ve formě. Léta byla celé dny na bruslích a měla parádní postavu. Jak je na tom nyní? "Dějí se mi s tělem hrozné věci. Tělo není zvyklé nebýt v každodenním drilu, sedavé zaměstnání tomu moc nepřidá. Ke sportu se ale vracím, s manželem jsme začali běhat, teď jsme uběhli závod na deset kilometrů. Sport je ve mně, nedovedu si bez něj představit život. Mám v běhu cíl. Vím, že by mohl být další krůček. Třeba půlmaraton," dodala krasobruslařka. 

Gabriela Wolfová, Super.cz

 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář