Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Barna

Petr Barna,*3.9.1966 - krasobruslař, trenér

Životopis

Petr Barna je český krasobruslař, reprezentant Československa. Jako první krasobruslař předvedl na omympijských hrách čtyřnásobný skok.

Největší úspěchy
- 1989: ME, Birmingham (Anglie), 3. místo
- 1990: ME, Leningrad (SSSR), 2. místo
- 1991: ME, Sofie (Bulharsko), 2. místo
- 1992: ME, Lausanne (Švýcarsko), 1. místo
- 1992: OH, Albertville (Francie), 3. místo

zdroj Osobnosti,cz

 

  

Petr
Barna

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Krasobruslení jednotlivci 3. ZOH 1992 Albertville
       
 

Krasobruslař, který byl znám svou dokonalou choreografií. Vrcholem jeho kariéry byl olympijský bronz z Albertville 1992. Ve stejném roce se také rozloučil s amatérským ledem.

Závodník Vysokých škol Praha navázal na konci 80. let na úspěchy československého mužského krasobruslení. Od deseti let vyrůstal pod vedením trenéra Františka Pechara. Jeho krátký program a volná jízda se vyznačovaly nejen zvládnutými trojitými a čtvernými skoky, ale především propracovanými choreografickými kompozicemi, v nichž využíval hudbu evropského klasicismu, zvláště Wolfganga Amadea Mozarta a Niccolo Paganiniho.

Na mezinárodní led vstoupil v roce 1984 na mistrovství Evropy v Budapešti. Jeho prvním výraznějším úspěchem bylo vítězství na krasobruslařské soutěži zimní univerziády 1987. Zúčastnil se XV. zimních olympijských her 1988 v Calgary, kde obsadil až 13. příčku.

Následující sezónu však už pronikl mezi nejlepší krasobruslaře. Na evropském šampionátu v anglickém Birminghamu vybojoval i s výronem kotníku bronzovou medaili, na následujících dvou mistrovstvích Evropy obsadil dvakrát za sebou druhé místo za Viktorem Petrenkem z SSSR. Svého triumfu se dočkal na mistrovství Evropy 1992 v Lausanne, kde stanul na nejvyšším stupni a stal se mistrem Evropy.

Na světových šampionátech se mu však příliš nedařilo a medailové umístění bylo pro něho jakoby zakleté. Vše se však změnilo na XVI. zimních olympijských hrách 1992 v Albertville. Navzdory nevýhodnému vylosování zajel výborně krátký program, lepší byl jen Petrenko. Ve volné jízdě nastupoval po výjimečně zdařilém výkonu nepříliš známého Američana Paula Wylie. Hned v úvodu své hamletovské kompozice předvedl bezchybně čtverný skok, ale v závěru se nevyhnul pádu. Výsledkem byla bronzová olympijská medaile za Petrenkem a Wyliem.

S amatérským ledem se rozloučil po olympiádě na mistrovství světa 1992. Od té doby žil se svou ženou, bývalou krasobruslařkou a někdejší partnerkou Martina Šimečka v tanečních párech Andreou Juklovou, v Tampě na Floridě a věnoval se profesionálním krasobruslařským soutěžím a koučování.

V roce 2008 se vrátili zpět do Evropy, konrétně do Basileje, kde pokračují v trénování budoucích krasobruslařů a snaží se jim předat rady a všechny zkušenosti, které nasbírali během 40 let.

zdroj iDnes,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář