Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Roman - Eva Romanová

Pavel Roman,*25.1.1943 - 31.1.1972 - krasobruslař

Pavel Roman  byl československý krasobruslař, mužská polovina tanečního páru sourozenců Romanových.

Spolu se svojí sestrou Evou Romanovou se stal celkem čtyřikrát mistrem světa v tancích na ledě v letech 19621965 a po dvakrát v letech 1964 a 1965 též mistrem Evropy. Od roku 1965 do 1971 působili v americké lední revui Holiday on Ice. Zahynul ve věku 29 let při autonehodě.

Přehled sportovních úspěchů

zdroj Wikipedie,cz

 Eva Romanová,*27.1.1946 - krasobruslařka

Eva Romanová  je československá krasobruslařka, ženská polovina tanečního páru sourozenců Romanových.

 

Spolu se svým bratrem Pavlem Romanem se stala celkem čtyřikrát mistryní světa v tancích na ledě v letech 19621965 a po dvakrát v letech 1964 a 1965 též mistryní Evropy. Od roku 1965 do 1971 spolu působili v americké letní revui Holiday on Ice. Je provdána za amerického krasobruslaře Jackie Grahama a společně žili na farmě v USA v americkém státě Texas. V roce 2001 se přestěhovali do české vesničky Lipnice u Rokycan.

Přehled sportovních úspěchů

zdroj Wikipedie,cz

 

Romanová při šedesátinách malovala erby

  5:00
Lipnice - Zapomenutý kraj u Rokycan, vesnička Lipnice, usedlost s číslem popisným šest. Daleko od jásajících davů slaví Eva Romanová-Grahamová své šedesátiny. "Ale proč vlastně slavit stárnutí," usměje se slavná krasobruslařka. S manželem Jackem si dopřeje sklenku vína, udělají si pohodu.

"Manžel miluje Karla Gotta," povídá paní Eva. Co na tom, že s češtinou si Jack netyká. "Když má někdo hlas jako Gott, nemusím těm slovům rozumět," tvrdí pán domu.

Na dojem, že oba jen vysedávají, však zapomeňte. Jack předtím vyřezával v dílně ptačí budky, zatímco Eva malovala erby na stodolu. "Aby byla veselejší."

Pod střechou tady stojí Jackova chlouba, bryčka z předminulého století, kterou spravil a zachránil. "Loni nám zase sousedi dali starodávné saně, prý patřily Emilu Škodovi. I ty jsme zrenovovali."

Práce na statku je pro ně nekonečným příběhem, stále něco vymýšlejí. "Dokud má člověk síly, má něco dělat," tvrdí Eva.

Někdejší světoběžníci bydlí v Lipnici pět let. Statek kdysi zestátnilo JZD, zřídilo v něm kanceláře. Uvnitř stály pec a jediná televize ve vsi, u které se družstevníci po večerech scházeli. "Jednou mi starší paní v konzumu povídá: Já si na vás dobře pamatuju. Seděli jsme v JZD na peci a dívali se na vás v televizi."

Sourozenci Eva a Pavel Romanovi vládli v letech 1962 – 65 tancům na ledě, čtyřikrát získali světový titul. "Naše děti," říkali jim lidé.

Dnes už žije jen Eva. Pavel zahynul v roce 1972 v Tennessee. V autě nezvládl zatáčku, vletěl do stromu a prorazil si spánek. "Není dne, abych na něj nevzpomněla. Pro mě nestárne, je pořád devětadvacetiletý," vypráví Eva.

Sama potom prožila vzrušující život. S Jackem, jenž byl komikem v krasobruslařské revue, chovali arabské koně, v anglickém Devonu vedli domov důchodců a v Texasu se starali o farmu s 90 kachnami a 15 husami. "Ale nejedli jsme je. Jack je jen krmil a počítal, jestli mu kojoti nějaké nesežrali."

Když prodali farmu, koupili si obytný autobus a pět let putovali křížem krážem po Americe.
Teprve pak, nabaženi přelétavým životem, zakotvili v Lipnici. "Teď nám stačí dva výlety do Anglie ročně. Nebo do Prahy," říká Eva. V lednu tam v 89 letech zemřela její a Pavlova maminka, bývalá kostymérka na Barrandově.

K rybníku, který mají za chalupou, se Grahamovi chodí dívat, jak místní potěr bruslí. Eva však naposledy obula brusle v roce 1986. "Už mám příliš křehké kosti. Nešlo by mi to jako dřív," usoudila.

Každý týden vyrazí s Jackem do hospůdky, aby zjistili, co je ve vsi nového. "Česky umím jen pár slovíček, na učení jsem starý," povídá Jack. Ale "velký pivo" a "malý pivo" mu nedělají problémy.

Teď má novou vášeň: chov holubů. Eva se těší na krasobruslařské přenosy z olympiády. "Snažíme si nedělat starosti s tím, co se nedá změnit. Zdraví nám slouží. Máme šťastný život," ujišťuje ledová primabalerína.

Eva Grahamová Romanová

zdroj iDnes,cz

Zpověď legendární krasobruslařky

pořad České televize

Příběh ženy, kterou celý národ nejdříve miloval a pak zapomněl. Pořadem provází Lucie Bílá.

Čtyřnásobnou mistryni světa v tancích na ledě Evu Romanovou-Grahamovou s bratrem Pavlem celý národ miloval a obdivoval. Říkalo se jim „děti Romanovy“. Z novin a časopisů si mnozí vystřihovali její fotografie a drželi jí palce, když s bratrem bojovala o vítězství. Poté, co se stala i profesionální mistryní světa a nemohla už dosáhnout více, vystupovala v revui Holiday on Ice. S životní láskou, anglickým komikem Jackem Grahamem přečkala i těžké chvíle bratrovy tragické smrti i podivuhodné toulky světem, aby se pak na jeho přání usadili v Čechách na venkově.

 

 

romanovi.......jpg

 

eva-a-pavel.jpg

romanovi.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář