Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oldřich Machač

Oldřich Machač,*18.4.1946 - 10.8.2011 - hokejista

 byl československý hokejový obránce, který většinu své hráčské kariéry odehrál za Zetor Brno a reprezentoval Československo na mnoha mezinárodních turnajích. Získal zlatou medaili na třech mistrovstvích světa a je trojnásobným medailistou z olympijských her. Mimoto je členem české hokejové síně slávy a síně slávy IIHF.

Podnikal v potravinářském průmyslu.

 

Individuální úspěchy

  • 1972 - byl zvolen do All-Star týmu MS.
  • 1999 - Síň slávy IIHF.
  • 2008 - byl uveden do síně slávy českého hokeje.

Týmové úspěchy

Na mistrovstvích světa získal mezi lety 1969 a 1978 celkem deset medailí (z toho tři zlaté). Československo reprezentoval také na zimních olympiádách, v letech 1968 a 1976 dopomohl národnímu týmu k zisku stříbrných medailí a v roce 1972 pomohl vybojovat bronz.

zdroj Wikipedie,cz

Zemřel král bodyčeků Oldřich Machač, zradilo ho srdce

 

10. srpna 2011 09:57 - BRNO

Byl malý postavou, ale šel z něj strach. Hlavně útočníci sovětské sborné na něj nevzpomínají v dobrém. Jeho přesné bodyčeky odhazovaly jejich urostlá těla na mantinel jako by byla z papíru. Když nechtěl, tak kolem něj nikdo bez úhony neprojel. Bývalý hokejista a trojnásobný mistr světa Oldřich Machač byl tvrdý obránce a hlavně bojovník a srdcař. To ho, bohužel, ve středu nad ránem v jeho pětašedesáti letech zradilo 

Jiří Karas, ČTK

Machač oslavil 65. narozeniny 18. dubna. Představitelé svazu mu chtěli během Českých her v Brně před fanoušky popřát, ale Machač už tehdy nebyl vzhledem k nemoci v dobré kondici.

"Ve středu ráno nás bohužel zasáhla smutná zpráva, hovořil jsem s Oldovou manželkou, že Olda zemřel. Byl to vynikající hokejista i člověk," řekl bývalý trenér Karel Gut, který vedl Machače v 70. letech ze střídačky československé reprezentace.

Oldřich Machač (vlevo) na archivním snímku z roku 2008 s prezidentem Mezinárodní hokejové federace René Faselem při uvedení do Síně slávy českého hokeje.foto: ČTK/Michal Doležal

"Je to smutná zpráva. Věděl jsem, že byl nemocný a nebyl na tom dobře, ale byl to malý věk," řekl útočník Milan Nový.

Správný Moravák

Historicky nejlepší český střelec s Machačem působil dlouhé roky v národním mužstvu a vzpomíná na něj jen v dobrém. "Byl to správný Moravák. Když jsem přišel do reprezentace, nemohl jsem mít větší štěstí, že tam byl on a Franta Pospíšil. Franta mi nahrával na góly, Olda bránil," vzpomínal smutný Nový.

Machač je po Jaroslavu Jiříkovi nebo Eduardu Novákovi dalším československým hokejistou, který letos zemřel. "Patří to k životu, bohužel se s tím musí počítat. Přál bych si ale, aby podobných zpráv bylo méně," dodal Nový.

Důrazný zadák začal s hokejem v Prostějově, později přešel do Brna, kde strávil většinu kariéry. V reprezentaci vytvořil legendární dvojici s Františkem Pospíšilem. Z mistrovství světa měl zlaté medaile z let 1972, 1976 a 1977, na olympijských hrách pomohl vybojovat dvě stříbra a bronz.

"Víte, v dnešním hokeji mi chybí tvrdost. Proboha, ať rozhodčí pískají fauly hokejkou - sekání, hákování, podražení. Nebo filmování. Ale tvrdou hru přece musíme odlišit. Jinak hokej ztratí kouzlo," řekl před časem pro hokej.cz.

Za československou reprezentaci odehrál Machač 293 mezistátních utkání, více jich má na kontě jen Jiří Holík.

Úspěchy Oldřicha Machače
Zimní olympijské hry
Stříbro - 1968 (Grenoble), 1976 (Innsbruck)
Bronz - 1972 (Sapporo)
Mistrovství světa
Zlato - 1972 (Praha), 1976 (Katovice), 1977 (Vídeň)
Stříbro - 1968 (Grenoble), 1971 (Ženeva, Bern), 1974 (Helsinky), 1975 (Mnichov, Düsseldorf), 1978 (Praha)
Bronz - 1969 (Stockholm), 1970 (Stockholm), 1973 (Moskva)
Kanadský pohár
Finále - 1976 (Toronto, Montreal)
1972 - All-Star tým na mistrovství světa
1999 - uveden do Síně slávy IIHF
2008 - uveden do Síně slávy českého hokeje


 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář