Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nicole Vaidišová

Nicole Vaidišová,*23.4.1989 - tenistka

 

Nicole Vaidišová (* 23. dubna 1989 Norimberk) je česká profesionální hráčka tenisu, v současnosti nejvýše postavená česká tenistka na žebříčku ženské tenisové asociace WTA.

S tenisem začala ve věku 6 let, jejím trenérem je nevlastní otec Alex Kodat. Trénovala mimo jiné v proslulé akademii Nicka Bollettieriho. Vyznává celodvorcovou hru, její největší zbraní je servis. Je pravačka, hraje obouručný bekend. Hovoří česky, německy (v Německu žila do svých 6 let) a anglicky, učí se francouzsky.

Na okruhu ITF debutovala v roce 2003, kdy se probojovala do finále tří turnajů v řadě a bez ztráty setu zvítězila v říjnu 2003 na turnaji v Plzni. Druhý triumf na okruhu ITF vybojovala v únoru 2004 v Columbusu.

Na okruhu WTA debutovala v březnu 2004 v Acapulcu, kde postoupila do čtvrtfinále. První turnajový titul získala v srpnu 2004 ve Vancouveru, který byl teprve jejím třetím turnajem WTA, na který se jako kvalifikantka probojovala, a porazila zde čtyři z pěti nejvýše nasazených hráček. Ve věku 15 let, 3 měsíce a 23 dnů se tak stala šestou nejmladší vítězkou turnaje WTA v historii, nejníže umístěnou hráčkou na žebříčku (180. místo) a druhou kvalifikantkou ze tří, které v roce 2004 na okruhu WTA zvítězily. V říjnu 2004 jako 103. hráčka žebříčku získala na turnaji v Taškentu svůj druhý titul WTA a postoupila na 72. místo. Sezónu 2004 zakončila jako 77. hráčka žebříčku. Přestože úspěchů mezi dospělými dosahovala již ve svých 14 letech, je třeba zmínit její finálovou účast v juniorce Australian Open v lednu 2004.

V dubnu 2005 postoupila mezi nejlepších 50 hráček žebříčku WTA a zaznamenala první vítězství nad některou z hráček elitní světové desítky, když v 2. kole turnaje v Charlestonu porazila ve třech setech světovou šestku Anastasii Myskinovou. V říjnu 2005 triumfovala na třech turnajích během tří týdnů v Soulu, Tokiu a Bangkoku, když vyhrála 15 utkání v řadě. Stala se šestou ženou v historii, která vyhrála 5 turnajů okruhu WTA před dovršením 17 let. Sezónu 2005 zakončila na 15. místě žebříčku.

V květnu 2006 získala ve Štrasburku svůj šestý turnajový titul. Na grandslamovém French Open v červnu 2006 postoupila do semifinále, když ve 4. kole vyřadila světovou jedničku a nejvyšší nasazenou hráčku Amélii Mauresmovou a ve čtvrtfinále 11. nasazenou Venus Williamsovou. Při svém debutu na turnaji ve Stanfordu se jako 3. nasazená hráčka dostala do semifinále, kde podlehla 7:5 6:2 nejvýše nasazené a pozdější celkové vítězce Kim Clijstersové. Na turnaji v San Diegu se jako 7. nasazená znovu dostala do semifinále kde opět podlehla nejvýše nasazené Kim Clijstersové 6:2 7:6(0). Po úspěchu v San Diegu se Vaidišová posunula v žebříčku z 12. na 9. místo, poprvé tak pronikla do top 10 a stala se 12. nejmladší hráčkou v historii, které se podařilo do top 10 dostat (17 let, 3 měsíce, 2 týdny). Ve čtvrtfinálovém utkání Kremlin Cupu v Moskvě podruhé v sezóně porazila Amélii Mauresmovou, když se jí podařilo zvrátit nepříznivý stav 1:6 2:5 a odvrátit tři mečboly. V semifinále však prohrála s Naďou Petrovovou. Na turnaji US Open vypadla již ve třetím kole, když podlehla pozdější semifinalistce Jeleně Jankovičové. Sezónu zakončila poprvé v kariéře jako hráčka Top 10 – patřilo jí 10. místo.

Rok 2007 zahájila semifinálovou účastí na turnajích v Sydney (podlehla Jankovićové) a Australian Open (prohrála s pozdější vítězkou Serenou Williamsovou), které ji posunuly na 9. místo žebříčku WTA. Poté postoupila do čtvrtfinále turnajů TIER I v Indian Wells a v Miami. Poté dovedla svůj tým ve Fed Cupu k vítězství nad Slovenskem 5:0. Avšak kvůli zranění zápěstí nemohla hrát turnaje v Berlíně a Římě, nemohla obhájit turnajový titul ve Štraburku. I přes to postoupila na Roland Garros do čtvrtfinále, kde podlehla Jeleně Jankovičové 6:3 a 7:5. Na Wimbledonu se Nicole ukázala ve skvělé formě, když vyřadila loňskou šampionku Amélii Mauresmovou a poté prohrála s Anou Ivanovičovou ve čtvrtfinále, když neproměnila tři mečboly.

Kvůli mononukleózy ale nemohla hrát Fed Cup a také turnaje v Americe, takže kvůli ztrátě bodů klesla v žebříčku. I přes to se dokázala vrátit na US Open a postoupila do 3. kola. Po měsíční pauze se ovšem vrátila ve skvělé formě, v Zurichu postoupila do semifinále, když vyřadila 3. hráčku světa Jelenu Jankovič a po těžkém boji podlehla světové jedničce Justine Henin 3:6 6:3 7:5. Nato postoupila do semifinále V Linci. Kvůli zranění zápěstí ovšem musela vzdát na následujícím turnaji v 1. kole. I přes to Nicole zakončila sezónu ve skvělé formě, dostala se na 12. místo žebříčku a ukázala, že patří mezi světovou špičku.

Autor: adla, matthew555, chelsea22

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář