Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martina Navrátilová

Martina Navrátilová,*18.10.1956 - tenistka

 

Martina Navrátilová je bývalá světová tenisová jednička v ženském tenisu. Je všeobecně považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob.

Pochází z Československa, ale v roce 1975 emigrovala do USA a v roce 1981 se stala americkou občankou. Během své kariéry vyhrála 18 grandslamových titulů ve dvouhře a 40 titulů ve čtyřhře (z toho 31 v ženské čtyřhře a 9 ve smíšené čtyřhře). V ženské dvouhře získala ve Wimbledonu rekordních 9 titulů. Je také známá jako otevřená lesba, což přiznala v době, kdy přiznávání se k homosexualitě nebylo příliš běžné.

Tenisová kariéra
Martina Navrátilová se narodila jako Martina Šubertová v roce 1956. Její rodiče se rozvedli, když byly Martině tři roky. Její matka Jana si pak v roce 1962 vzala Miroslava Navrátila, který se pak stal jejím prvním tenisovým trenérem. Po svém nevlastním otci pak dostala příjmení Navrátilová.

V roce 1972, když jí bylo 15 let, vyhrála tenisové Mistrovství Československa a o rok později, když ji bylo 16 let, se stala profesionálkou. Svůj první profesionální titul ve dvouhře získala v roce 1974 na turnaji v Orlandu.

V roce 1975 hrála dvě grandslamová finále, ale prohrála ho jak na Australian Open s Evonne Goolagong, tak na French Open s Chris Evertovou. Na US Open pak prohrála s Evertovou v semifinále a požádala v New Yorku o americké občanství. Zelenou kartu získala za jeden měsíc.

První grandslamový turnaj vyhrála Navrátilová v roce 1978, když ve třísetové bitvě porazila ve Wimbledonu Evertovou a dostala se součastně na první místo tenisového žebříčku. Wimbledonový titul získala i o rok později.

V roce 1981 získala Navrátilová třetí Grandlamový titul, když na Australian Open porazila ve finále Evertovou. Ve stejném roce se dostala i do finále US Open, ale v třísetové finálové bitvě podlehla až v tiebreaku Tracy Austinové. V roce 1982 vyhrála Navrátilová jak French Open, tak i Wimbledon.

Navrátilová začala používat celografitovou tenisovou raketu Yonex a začala dominovat ženskému tenisu. Prohrála sice již ve čtvrtém kole French Open, prvního grandslamového turnaje roku 1983 (Australian Open se konalo až v prosinci), ale zbylé turnaje vyhrála. Během sezóny prohrála akorát zápas na French Open a s 86 vítězstvími a jedninou prohrou drží rekord v procentuální úspěšnosti profesionálního tenisty během jediné sezóny. během let 1982, 1983 a 1984 prohrála Navrátilová jen 6 zápasů dvouhry.

Do sezóny 1984 vstoupila opět úžasně, zvítězila ve French Open, Wimbledon vyhrála dokonce pošesté v řadě a po vítězství na US Open jí stačilo zvítězit na Australian Open aby vyhrála všechny grandslamové turnaje sezóny. Avšak v semifinále turnaje podlehla Heleně Sukové 1-6, 6-3, 7-5. Přesto je jejích 74 zápasů bez porážky profesionálním rekordem.

Autor: guardianangel

zdroj Osobnosti,cz

Martina Navrátilová požádala na US Open přítelkyni o ruku

 
Martina Navrátlová se snoubenkou Julií Lemigovovou   |   Foto:  Profimedia07.09.2014 15:00 - text: ČTK, ref
Na zaplněném kurtu Arthura Ashe na US Open poklekla tenisová legenda Martina Navrátilová na pravé koleno a požádala svou přítelkyni Julii Lemigovovou o ruku. Poslední miss Sovětského svazu z roku 1991 před kamerami, které vše ukázaly divákům na velkoplošné obrazovce, řekla ano.
 

"Jsme spolu šest let a nedokážu si představit život bez tebe. Prosím, vezmi si mě," uvedla Navrátilová v přestávce po prvním semifinále mužské dvouhry, v němž Japonec Kei Nišikori překvapil výhrou nad světovou jedničkou Srbem Novakem Djokovičem.

Sedmapadesátiletá česká rodačka dala své o 15 let mladší partnerce, která má z dřívějšího manželství dvě děti, zásnubní prsten s tříkarátovým diamantem. Šampaňským si pak připily na společnou budoucnost.

"Čekala jsem dlouhou na tu správnou chvíli. Řekla jsem si, že tohle je to pravé místo i čas pro tuhle otázku a naštěstí řekla 'ano'," uvedla bývalá světová jednička Navrátilová, která na US Open vyhrála čtyřikrát dvouhru, devětkrát ženskou čtyřhru a třikrát mix.

Později Navrátilová vyhrála spolu s Janou Novotnou finále čtyřhry legend a po utkání přiznala, že při žádání o ruky byla velice nervózní. "Naštěstí to klaplo, ale byla to něco jako mimotělní zkušenost. Viděla jsem při tom sama sebe. Člověk vídal, jak lidé žádají o ruku na různých veřejných akcích, ale teď šlo o mne," řekla.

Nejraději by si Navrátilová vzala Lemigovovou na Floridě, kde žijí, což zatím nelze, ale už brzy by se to mohlo změnit. Federální soud totiž rozhodl, že zákaz sňatků homosexuálů a lesbiček na Floridě je protiústavní. "Pár týdnů musíme počkat. Jestli se neodvolají, tak můžeme plánovat (svatbu)," řekla Navrátilová.

zdroj Reflex,cz

16. prosince 2014 • 13:49

Martina Navrátilová (58) se VDALA za svou Julii: "Je to divné!" řekla po obřadu

 

Svou přítelkyni požádala tenistku o ruku v létě. Před kamerami poklekla s prstenem v krabičce a doufala v pozitivní odpověď. „Byla jsem překvapená a ohromená, ale od Martiny bych nečekala nic menšího,“ řekla dojatá Julie televizi BBC. Zároveň doufá, že podobná veřejná žádost o ruku dá inspiraci a naději podobným rodinám, že jednoho dne mohou být bez ohledu na pohlaví také legálně oddáni.

Obě nevěsty byly dojaté a šťastné. Jediným zklamáním pro ni je, že více homosexuálně orientovaných sportovců své tajemství drží stále pod pokličkou.

  27. prosince 2014 • 12:00

Novomanželka Martina Navrátilová: S radostí riskuje život!

 
 

Taková odpolední vyjížďka je i o Vánocích na slunné Floridě příjemná kratochvíle. Vyrazit se dá jen v pantoflích a tričku s krátkým rukávem. „Tenhle způsob dopravy upřednostňuju. Zvlášť, když jedu na tenis,“ svěřila se Martina před pár dny na sociální síti.

Možná by se ale měla zamyslet, jestli místo kšiltovky nenasadit na hlavu helmu. Ano, na Floridě je povinná jen do 21 let. Pokud máte pojištění v minimální výši 10 tisíc dolarů, nosit ji nemusíte. Nezbytné jsou jen brýle, které Martina má, takže žádná pravidla neporušuje.


Pinká s Kevinem
Ještě než si vezme do parády novou svěřenkyni Agnieszku Radwaňskou, vypravila se Martina v čase Vánoc za kulturou.

 

Na Štědrý den zašli s Julií a dcerami v Miami na balet, o den později obdivovali akrobaty při představení slavného Cirque du Soleil. Ale chybět nemohl ani sváteční tenis. A podívejte se, s kým si to Navrátilová pinkla. Na partičku dorazil ze sousedství slavný herec Kevin Spacey. Jestlipak to byla tenisová americká krása?

 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář