Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Gut

9. 10. 2014

Karel Gut,*16.9.1927 - 6.1.2014 - hokejista, trenér

   Karel Gut se narodil 16. září 1927 v Uhříněvsi. Byl typickým příkladem sportovně založeného, hyperaktivního kluka, přezdívaného „dítě hřiště“. Přes léto se bavil fotbalem, a v zimě? S velkými palčáky na rukou od maminky a starými čepicemi po tátovi na kolenou – místo chráničů – honil s bruslemi na kličku puk až do tmy.
     První kontakt se Spartou uskutečnil na přelomu 40. a 50. let, kdy jako dvaadvacetiletý nastoupil na vojnu do ATK Praha. Jenže už dříve dal slib kamarádům, že po návratu do civilu půjde za nimi do Tatry Smíchov. Slovo dodržel. A posilou „spartakovců“, v tu chvíli úřadujících přeborníků republiky, se stal až v polovině roku 1953. Paradoxně, při sparťanských triumfech z první poloviny 50. let, se minul s Františkem Tikalem, osudovým to spoluhráčem, s nímž následně vytvořil vyhlášenou dvojici v lize, i reprezentaci. Role si rozdělili snadno. František se držel vzadu, Gut hrál i dopředu. Měl k tomu správné vlohy a zkušenosti.

  Vždyť na ledě začínal jako střední útočník, a v útoku si to vyzkoušel také v pozemním hokeji. Spolupráce s Tikalem se přitom až pohádkově obešla bez excesů. Ať se hrálo, jak se hrálo, ať kdokoliv z nich měl větší či menší vinu na inkasované brance, nikdy mezi nimi nepadlo špatné slovo, nic si nevyčítali.
     Zadák se zkušenostmi z devíti světových šampionátů, tří zimních olympiád a 114 zápasů v národním mužstvu, strávil v lize čtrnáct sezon. Z toho jedenáct se sparťanskou dvojkou na zádech. Počet přesných tref do sítě soupeřů se zastavil u čísla 86. A jen deset z nich nemělo sparťanskou vizitku. Pak se doslova ze dne na den přesunul na post trenéra. Od bývalých spoluhráčů, nyní svěřenců, vyžadoval stoprocentní přístup k tréninku i k zápasům, stejně jako dochvilnost při plnění všech povinností ligového hokejisty. V kabině z toho radost neměli. Domnívali se, že je zbytečně přísný, třeba tím, že ústní výtky občas následovala i nějaká ta pokuta.

     Paradoxně, právě bývalý úspěšný hráč, který si respekt z ledu přenesl i na střídačku, musel čelit první, trochu humorné „vzpouře“ sparťanských hokejistů. V sezoně 1965/66, kdy si vymohli zvýšení prémií o dvě stě korun tím, že se z obvyklé předzápasové procházky Stromovkou vypařili a odmítali nastoupit k utkání s Brnem před vyprodanou Sportovní halou.
     Jako trenér působil Karel Gut i v německém Landshutu, s nímž získal dva mistrovské tituly. A především – u československé reprezentace, kterou s Jánem Starším nasměroval k největším úspěchům v 70. letech. Ke dvěma titulům mistrů světa 1976 a 1977, nebo k slavnému a vůbec prvnímu vítězství hokejistů Československa nad nejlepšími profesionály „javorových listů“, při premiérovém ročníku Kanadského poháru.
     Až do roku 2004 působil ve funkci předsedy ČSLH a v souvislosti se stoletým jubileem byl zvolen do historického All stars týmu Sparty. Zemřel po delší nemoci 6. ledna 2014.

zdroj Klub legend,cz

Legendární hokejista Karel Gut oslavil pětaosmdesátiny


 
 
 

Praha - Byl hráčem, trenérem i funkcionářem. Karel Gut spojil s hokejem celý život. Dosáhl mnohých úspěchů, a tak k dnešním osmdesátým pátým narozeninám má jen jedno přání: především pevné zdraví.

Karel Gut
Karel Gut

Jako hráč získal tři bronzy ze světových šampionátů. Další úspěchy Karel Gut slavil s národním týmem jako trenér a později funkcionář. "Třiašedesát let jsem strávil ve vrcholovém hokeji. Měl jsem ale i štěstí v tom, že jsem zažil tři generace," uvedl.

Před osmi lety opustil funkci předsedy Českého svazu ledního hokeje a od té doby se věnuje především podnikání. "Se synem máme rodinný podnik. Samozřejmě už nepracuji tak intenzivně, ale pořád jsem určitým způsobem v akci," řekl.

Nadále se pohybuje i v hokejovém světě. "Jako čestný předseda se zúčastňuji výkonných výborů. Chodím tam, abych byl pořád v obraze, hokej mne stále velmi zajímá."

V kariéře dosáhl Karel Gut spousty úspěchů, a tak si k narozeninám přeje jen jedno. Pár roků ještě vydržet.

přehrát video
Výročí Karla Guta
 
Zdroj: ČT Sport

Zemřel Karel Gut, hokejové legendě bylo 86 let

  11:40,  aktualizováno  12:57
Český hokej přišel o velkou osobnost. Ve věku 86 let zemřel po delší nemoci Karel Gut, slavný reprezentant 50. let, úspěšný trenér a někdejší předseda Českého svazu ledního hokeje.
TEHDEJŠÍ PŘEDSEDA. Na zlatou olympiádu přišel vzpomenout i bývalý šéf

Karel Gut | foto:  Michal Sváček, MAFRA

O úmrtí Karla Guta informoval v pondělí dopoledne Český svaz ledního hokeje (ČSLH), v jehož čele stál mezi lety 1994 až 2004.

"Karel Gut byl všeobecné respektovanou osobností našeho i mezinárodního hokeje," uvedl jeho současný prezident Tomáš Král. "Desetiletí, v němž stál v čele svazu, bylo nejúspěšnějším obdobím našeho hokeje a vděčíme mu za mnohé."

Někdejší vynikající obránce je členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) i Síně slávy českého hokeje. Jako čestný předseda ČSLH se účastnil i po odchodu z funkce všech jednání výkonného výboru. "Byl to i výborný člověk a všem nám bude chybět," podotkl Král.

Na Guta se bude vzpomínat jako na jednoho z nejlepších obránců české hokejové historie. Jeho ofenzivní styl byl v 50. letech, kdy vedl národní mužstvo jako kapitán, zcela průkopnický. Za 114 utkání v reprezentaci stihl nasázet 34 branek. Víc než leckterý útočník. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa.

Gut, jenž strávil jedenáct sezon v pražské Spartě, se zúčastnil celkem tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů. Na skutečný velký úspěch však z různých důvodů nikdy nedosáhl. Jako hráč vybojoval tři bronzové medaile.

Až po letech se dočkal satisfakce. Jako kouč dovedl reprezentaci k titulům v letech 1976 a 1977, u jiných úspěchů byl coby ústřední trenér nebo šéf svazu. "Jasně, hráč si to užije nejvíc. Ale já byl fakticky u osmi z jedenácti zlatých medailí," řekl v rozhovoru pro MF DNES v roce 2008.

Gutův přínos pro český hokej ocenil i bývalý vynikají brankář Dominik Hašek, který momentálně vede českou Síň slávy. "Byl to člověk, který obětoval celý život hokeji. Nejdříve jako hráč, poté jako trenér a následně jako funkcionář. Myslím si, že na nejvyšší úrovni tady nikdo podobný nebyl," řekl Hašek.

Přestože se Gut v posledních letech již na fungování Síně slávy a uvádění nových členů aktivně nepodílel, v kontaktu s Haškem byli i nadále. "Pan Gut byl i historik a pamětník. Když jsme se potřebovali na něco zeptat, vždy jsme se na něj mohli obrátit a on měl k tomu co říct," uvedl Hašek. Guta osobně poznal jako aktivní hráč v 80. letech, kdy působil v domácí soutěži. "Jako první si ho ale pamatuji z televize, z doby, kdy trénoval," dodal Hašek.

Gut sklízel úspěchy na ledě, střídačce i jako funkcionář

Ať už Karel Gut působil v jakékoli hokejové roli, vždy se dočkal velkých úspěchů. Jako dlouholetý reprezentační kapitán přispěl ke třem bronzům z mistrovství světa, coby trenér národního týmu se podepsal pod světová zlata z let 1976 a 1977 a ve funkci předsedy svazu si vychutnal další čtyři tituly z MS i olympijské zlato z Nagana.

Jako autor řady odborných publikací se Gut rovněž zasloužil o popularizaci hokeje. Člen Síně slávy domácího i světového hokeje zemřel dnes ve věku 86 let.

Většinu své hráčské kariéry spojil rodák z Uhříněvsi, jenž vytvořil slavnou dvojici s Františkem Tikalem, se Spartou, s níž v roce 1954 vybojoval mistrovský titul. Jako ofenzivní obránce odehrál za reprezentaci 114 utkání a vstřelil 35 branek, startoval na šesti světových šampionátech a třech olympijských hrách. Na MS 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje.

V polovině 60. let plynule přešel z hráčské do trenérské role a postupně koučoval Spartu, německý Landshut a čs. reprezentaci, kterou v letech 1976 a 1977 dovedl k titulu mistrů světa. "Přechod z hráčské do trenérské role proběhl v mém případě vlastně samovolně. Abych byl přesný, chtěli ho spoluhráči," vzpomínal na svůj přechod na lavičku Gut.

Po spisovatelském intermezzu, kdy se s využitím vlastní hokejové dokumentace podílel na publikacích Zlatá kniha hokeje či Světový hokej, se v 90. letech vrátil zpět k hokejovému dění a v roce 1994 byl zvolen předsedou domácího svazu. Během svého desetiletého působení ve funkci výrazně přispěl k urovnání vztahů, po němž následoval zisk čtyř titulů mistrů světa i senzační olympijský triumf v Naganu. S pozicí šéfa českého hokeje se rozloučil v roce 2004 po MS na domácí půdě.

"Pracoval jsem ve vrcholovém hokeji více než 50 let. Holešovickou halu jsem otevíral ještě oblečený do hráčského dresu a teď končím, odpusťte ten výraz, jako bafuňář v nejmodernější aréně Evropy. Uznejte, co víc si můžu přát?" vyznal se tehdy Gut.

Ani poté však milovaný sport neopustil, podílel se například na publikaci Sto let českého hokeje a jako čestný předseda svazu se pravidelně účastnil jednání výkonného výboru. V roce 2007 dostal za svůj celoživotní přínos českému sportu Čestnou plaketu prezidenta republiky.

Autoři: ,

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář