Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jozef Sabovčík

Jozef Sabovčík,*4.12.1963 - krasobruslař, trenér

 

Jozef Sabovčík (* 4. prosinec 1963, Bratislava, ČSSR (Slovensko)) je slovenský krasobruslař, žijící v Americe. Byl prvním krasobruslařem, který na mezinárodní soutěži skočil čtverný skok. Říká se mu také jumping Joe.

Jozev Sabovčík začal s krasobruslením ve věku 7 let díky babičce, která ho na led přivedla. „Kdyby nebylo jí, asi bych se krasobruslením nikdy „nenakazil“, takže za všechen můj úspěch vděčím ji,“ říká Sabovčík. Sabovčík bruslil více než 30 let a ještě dnes skočí všechny trojité skoky a také čtverného toeloopa. Za své amatérské kariéry se stal šestinásobným mistrem Československa, dvojnásobným mistrem Evropy a vyhrál bronzovou medaili na zimních olympijských hrách 1984 v Sarajevu.

Měl obrovský skokový potenciál, chyběla mu ale síla v nohou. Často měl zdravotní potíže a tak 1986 přerušil amatérskou kariéru. Oženil se a odešel do světa. Nejdříve trénoval děti v Německu, později se odstěhovat do Toronta, kde pracoval jako obchodní zástupce jedné firmy s hudebninami. Šťastná náhoda jej svedla dohromady s Tollerem Cranstonem, začal znovu trénovat, aby všem ukázal, co ještě umí. Vylepšil svůj umělecký dojem, naučil se salto vzad doskočené na jednu nohu a znovu byl prvním na světě.

Autor: sarka311

zdroj Osobnosti,cz

Sabovčík se změnil v ohnivého muže

Víc než miliarda lidí sledovala představení muže, který měl vlasy jako pták Ohnivák. Červené, žluté i oranžové. Oheň bylo jeho jméno. A za tím jménem v rozpáleném kostýmu se schovával slavný československý krasobruslař Jozef Sabovčík. Byl hlavní hvězdou zahajovacího ceremoniálu v Salt Lake City. Jeho brusle zažehly pět kruhů na ledě, pohádkovou scénu na začátku XIX. zimních olympijských her. Light Your Fire Within, zní motto olympiády. Zapalte v sobě oheň! "Zkusil jsem to, bylo to dojímavé. Nezapomenutelné." Bronzový medailista z olympijských her v Sarajevu 1984 a trojnásobný mistr Evropy, skvělý skokan, první muž, který v soutěži předvedl čtverný skok. To je Sabovčík, s dlouhými vlasy, i v osmatřiceti stále stejně vyhublý na těle i v obličeji. A s pestrobarevným účesem. "Když mě takhle poprvé uviděla manželka, rozplakala se. Řekla, že jsem se zbláznil." Musel to udělat: pro sebe, pro olympiádu. "Až si zabruslím na závěrečném ceremoniálu, nechám si vlasy odbarvit. To není tak, že bych se vysprchoval a barva byla pryč. Rok budu čekat, až všechno zase doroste do blonďata."

Před devíti měsíci dostal nabídku. Bylo zbytečné čekat na odpověď. "To se neodmítá, i kdybych měl pracovat zadarmo. Být součástí něčeho tak nádherného..." Poslední tři měsíce pracovali krasobruslaři bez přestávky na velkolepé show. Zkoušky, vylepšování, nové prvky. Když došlo na ohnivé vlasy, první volba padla na paruku. "Jenže na hlavě byla nepříjemná. Navíc jako paruka opravdu vypadala." Sabovčík se nechal přemluvit, aby si vlasy obarvil. Teď ho lidé v Salt Lake City zastavují a chtějí společnou fotku. "Jo, to jsi ty?" volají z dálky.

Sabovčík, v Americe řečený Jumping Jo, čili Skákající Jo, bydlí v Salt Lake City už přes pět let. S druhou manželkou vychovává devítiletého syna a účinkuje v exhibičních programech. Teď ho zná celý svět. A s ním i ohnivé poselství.Jak vůbec dělal ty čáry s ohňostrojem? Řemeny upevnily jiskry na botách a pak stačilo jen otočit ovladač, který Sabovčík držel v ruce. Osm ohňostrojů na nohách, čtyři na rukách. Pod kostýmem měl kombinézu napuštěnou do nehořlavé směsi, která může přes půl minuty hořet, aniž by krasobruslaře spálila.

Byla to namáhavá práce. Nervozita, velké očekávání, v hledišti americký prezident. Tvrdý led, stejně jako když v zimě zamrzne jezero. K tomu vítr a mráz. Sabovčík, jinak atašé slovenské výpravy, se nemohl ani rozjezdit, aby 55 000 fanoušků do poslední chvíle nevědělo, že právě on bude titulní postavou ceremoniálu. "Podepsal jsem smlouvu, že to nikomu neprozradím. Tak jsem mlčel. Ani nevím, jaké byly sankce. Ale vězení snad ne." Na ledě tančily stovky lidí a vršila se špína od bot nebo od koní. A Sabovčík tam předváděl trojité skoky. Obdivuhodné. Za to mu lidé tleskali vestoje. Udělal i tři salta pozadu, jednou s ohňostrojem na bruslích.

"Jestli jsem měl strach, že spadnu? Rozhodl jsem se, že před celým světem padat nebudu. To si nemůžu dovolit," smál se den poté. "Opravdu jsem byl přesvědčený, že si nelehnu."

JAN PALIČKA, iDnes
 
Jozef Sabovčík

Jozef Sabovčík Hermína

Poznáte ho? Miláček českých žen z 80. let se v padesáti vrací na led jako blond mánička

29. května 2015 8:28

Pro mnoho žen v tehdejším Československu byl v osmdesátých letech modlou. Krasobruslař Jozef Sabovčík (51) měl kromě přízně dam i výrazný talent, však také jako první skočil čtverný skok, byl dvakrát mistrem Evropy, získal titul mistra světa profesionálů a na olympiádě v Sarajevu v roce 1984 skončil bronzový. Teď po letech se připomíná českým fanynkám a fanouškům znovu na ledě.

 

Jozefa jsme potkali na tiskovce k pokračování lední revue Jen počkej, zajíci!, která loni s Tomášem Vernerem slavila velký úspěch. Letos bude posilou právě Sabovčík, který mladšímu kolegovi ulehčí práci a převezme jeho dva kostýmy z devíti. „Jedno číslo je z Pirátů z Karibiku a druhé španělské. Ale Tomáš sám říkal, že také původní domluva byla na třech kostýmech, tak uvidíme, jak to dopadne,“ směje se pohodový Slovák s kanadským občanstvím žijící, v Severní Americe.

A proč nyní vypadá jako mánička, zatímco v době největší slávy ho lidé pamatují úplně jinak?

„Vždy jsem chtěl mít dlouhé vlasy, jen tehdy se to nesmělo. V naší republice to nebylo povolené, ale ani ve světě se to neakceptovalo. Až když jsem se stal profesionálem, tak jsem si mohl dovolit nechat si vlasy dorůst,“ říká Jozef, jenž je podruhé ženatý a má dva syny.

Kariéru ukončil teprve před dvěma lety, ale bruslí se nevzdává. „Kdybych neměl možnosti vystupovat, asi bych už nejezdil. Ale zatím mě to baví a dokud to jde, tak to dělám,“ prohlašuje.

Býval opravdu velkou sportovní hvězdou, na fanynky měl ale vždy štěstí. „Fankluby mám v Japonsku nebo v Americe a všechny ženy se chovají dobře, akceptují i mou rodinu. Má manželka s nimi komunikuje možná víc než já. Posílaly mi například origami pro štěstí nebo obrovské boxerské rukavice. Nechápal jsem proč, ale bylo to milé,“ dodal. 

David Zápal, Super.cz

  30. května 2015 • 12:00

Krasobruslařská legenda Jozef Sabovčík: V 51 letech má blond hřívu a boxerské rukavice

Jozef Sabovčík byl v osmdesátých letech modlou.
Jozef Sabovčík byl v osmdesátých letech modlou. (Foto Aha!: Herminapress.cz)
 
 
 
 

Krasobruslař Jozef Sabovčík byl ve své době snem mnoha žen. Pomohly mu k tomu nejen jeho sportovní výkony, ale i vzhled. Teď ho po letech můžeme znovu vidět na ledě, bude se objevovat v lední revue Jen počkej zajíci.

 
 
 

Málokdo by ho poznal, jeho vzhled totiž dostál několika změn, tou nejvýraznější je účes. Jeho hlavu zdobí dlouhá hříva. „Vždycky jsem chtěl mít dlouhé vlasy, jen tehdy se to nesmělo. V naší republice to nebylo povolené, ale ani ve světě se to neakceptovalo. Až když jsem se stal profesionálem, tak jsem si mohl dovolit nechat si vlasy dorůst,“ popsal Jozef pro super.cz, že po tomto účesu toužil dlouhou dobu.

Svou sportovní kariéru ukončil teprve před dvěma lety, tak není divu, že fanynky má po celém světě. „Posílaly mi například origami pro štěstí nebo obrovské boxerské rukavice. Nechápal jsem proč, ale bylo to milé,“ řekl Sabovčík s tím, že fanynky nejen akceptují jeho rodinu.

Mezi jeho největší sportovní úspěchy patří bronz z olympiády v Sarajevu z roku 1984, dvakrát získal titul mistra Evropy a byl prvním, kdo skočil čtverný skok. Momentálně se svojí druhou manželkou žije v Severní Americe a vychovává dva syny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář