Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivan Lendl

Ivan Lendl,*7.3.1960 - tenista

 

Ivan Lendl je bývalý světový hráč číslo 1 profesionálního tenisu. Byl jedním z nejdominantnějších tenistů v 80. letech 20.století a pobýval na špici světového tenisového žebříčku až do začátku 90. let. Tennis magazine ho vyhlásil jedním z deseti nejúspěšnějších tenistů od roku 1966 a zdůraznil jeho důležitost, jeho profesionální přístup, který ovlivnil tenisovou historii a plejádu hráčů, kteří přišli po něm. V knize Moderní Encyklopedie Tenisu zahrnul Bud Collins Lendla do seznamu 21 největších tenisových hráčů v období od roku 1946 do roku 1992.

Svou úspěšnou profesionální dráhu začal v socialistickém Československu. V roce 1980 pomohl k vítězství ČSSR v Davis Cupu. V roce 1986 emigroval do USA a o šest let později se stal americkým občanem.

Lendl vyhrál osm grandslamových titulů ve dvouhře během své kariéry. Probojoval se celkem do 19 grandslamových finále což je dosud rekord mezi muži. Dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během 11 let v řadě, rovněž rekord všech dob, který byl později vyrovnán Petem Samprasem.

Lendl se poprvé stal 1. hráčem světového žebříčku ATP 28. února 1983, ale poté byl na špici vystřídán Jimmy Connorsem a Johnem McEnroem. Definitivně získal nadvládu nad mužským světovým tenisem poté, co porazil Johna McEnroea ve finále US Open v září 1985. Po naprostou většinu následujích pěti let až do srpna 1990 byl světovou tenisovou jedničkou (s krátkou přestávkou od září 1988 do ledna 1989, kdy byl vystřídán Matsem Wilanderem). Zakončil 4 roky jako hráč číslo jedna na světovém žebříčku (1985-87 a 1989) a celkem strávil na prvním místě světového žebříčku rekordních 270 týdnů, čímž pokořil rekord, který byl do té doby držen Jimmy Connorsem (tento Lendlův rekord byl 10 let poté překonám Petem Samprasem).

Lendlova hra spoléhala zejména na sílu, fyzickou kondici a tlak ze základní čáry což předznamenalo moderní éru silového tenisu. Lendl sám nazýval svoji hru „hitting hot“, neúprosný celodvorcový styl hry, který poté převzal dominanci nad světovým tenisem.

Autor: jan2808

zdroj Osobnosti,cz

 

 -
Zdroj: Archiv Story.cz
Redakce Story.cz, 14. 10. 2014

Lendl znovu v českých barvách

Šuškanda kolem návratu legendárního českého tenisty Ivana Lendla do českých barev nabírá na obrátkách.

Sám tenista potvrdil, že se tento týden sejde s Tomášem Berdychem a probírat by spolu měli možnosti vzájemné spolupráce. Nedávno Lendl ukončil trenérský vztah s Britem Andym Murraym a je volný. Jak sám mnohokrát prohlašoval, trénování ho baví. Osminásobný grandslamový vítěz dovedl Brita až k olympijskému zlatu a dvěma grandslamovým titulům, na US Open a především ve Wimbledonu.

I když momentálně Lendl žije na Floridě, má k České republice srdeční vztah a dá se předpokládat, že spolupráce Berdych a Lendl je na spadnutí. Ještě nedávno měl přitom Ivan velké golfové ambice. Tak že by si nakonec na Tigera Woodse netroufnul?

zdroj Story,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář