Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbora Špotáková

Barbora Špotáková,*30.6.1981 - oštěpařka

 

Oštěpařka Barbora Špotáková začínala s atletikou na 5. ZŠ v Jablonci nad Nisou, zejména pod vedením své matky Ludmily. Sama toto období považuje za nesmírně důležité: „Nikam se to nehnalo, ani se nic nepokazilo, získala jsem dobrý všesportovní základ.“ V roce 1999 začala cíleně trénovat na desetiboj a brzy zužitkovala dřívější všestrannou přípravu, když na juniorském mistrovství světa skončila čtvrtá v sedmiboji. Záhy se však rozhodla pro roční studium ve Spojených státech. Právě tehdy se v Barboře Špotákové zapustily oštěpařské kořeny.
Rok 2005 znamenal rapidní vzestup výkonnosti. Na mistrovství světa Barboře jen těsně uniklo finále (výkonem 58.74 m skončila jako první nepostupující), vyhrála Světovou univerziádu a na sklonku sezony se vyšvihla na páté místo světových tabulek druhým nejdelším hodem české historie 65.74 m.

Dosavadní vrchol Špotákové přišel v roce 2006. Třikrát během tohoto roku vylepšila český rekord. Nejprve na červencovém mítinku v Helsinkách překonala dosavadní národní maximum Nikoly Brejchové výkonem rovných 66 metrů. Na mistrovství Evropy ve švédském Göteborgu vstoupila do kvalifikace novým rekordem 66.12 m. Ve finále však našla přemožitelku v Němce Steffi Neriusové a domů přivezla "jen" stříbrnou medaili. Zlato jí uniklo o 18 centimetrů. "Já jsem tušila, že mě přehodí," řekla novinářům po vyhlášení vítězů. "Navíc mi to lítalo sedmdesát metrů nahoru místo do dálky. Házela jsem to do kosmu místo rovně. Ale co, stejně se mi stříbro líbí víc než zlato," dodala s úsměvem: "Já jí to ještě někdy vrátím!"

Ono "někdy" přišlo v závěru sezony na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu. Tam vyhrála Špotáková právě před Neriusovou hodem dlouhým 66.21 metru, což byl opět nový český rekord.

Od podzimu 2010 přestoupila do tréninkové skupiny Jana Železného.
V anketě Atlet roku 2010 zvítězila již po čtvrté.


Informace
Oddíl : TJ Dukla Praha
Trenér : Jan Železný
Disciplíny : Oštěp
Úspěchy : 2000: MSJ (sedmiboj) - 4.; 2002: ME - kvalifikace; 2003: ME22 - 6.; 2004: OH - kvalifikace; 2005: MS – kvalifikace; 2005: Světová univerziáda – 1., 2006: ME - 2., 2007: MS - 1., 2008: OH - 1.
Osobní rekord : 71.42 (2008) - EVROPSKÝ REKORD
Nový osobní rekord: 72.28 (2008) - SVĚTOVÝ REKORD

Autor: oops, vkate, adrianav

zdroj Osobnosti,cz

Tento kuliferda je syn známé české olympioničky, ale atlet z něj nejspíš nebude

1. listopadu 2014 10:54

V rodině Barbory Špotákové nepadlo jablko rozhodně daleko od stromu. Její syn Janek (1,5) zdědil po ní a prý i po jejím partnerovi Lukáši Novotném pohybové nadání. V roce a půl běhá neohroženě jako čamrda a už si oblíbil i některé sporty.

„Je to neskutečnej běžec, sprintuje. Jsme sami překvapení, že za necelý půlrok, co se naučil chodit, už dovede vyvinout neuvěřitelnou rychlost," smála se Bára.

Syn úspěšné české olympioničky má sportovní dráhu jistou. „Nutit ho k tomu nebudu. Ale jak kopá za balonem, tak k tomu sportu má sám nakročeno,“ říká Bára. Ta by jistě ve skrytu duše byla ráda, kdyby se věnoval atletice, ale u něj se spíš projevuje láska k míčovým sportům. „Vypadá to, že ho baví kopat. Nevím, jestli by se mi líbilo, kdyby byl profesionální fotbalista. Kdyby ho to bavilo, tak proč ne,“ usmívá se Bára. 

Jiří Čeladník, Super.cz

15. listopadu 2014 • 12:00

Oštěpařka Špotáková o rozchodu se Železným: S kým se radila?

Špotáková se o konci spolupráce radila s tatínkem.
Špotáková se o konci spolupráce radila s tatínkem.  (Foto Aha! – Mária Rušinová, Profimedia.cz, ara)
 

 

 

 

 
Odejít od legendy a kouče Jana Železného a trénovat sama to není jako zaplatit v kavárně presso a hajdy domů. Však to také »Špotyna« s otcem a svým prvním trenérem v jedné osobě probírala. „Radili jsme se a to víte, že jsem jí to musel schválit. Bára potřebuje odfrknout, protože to s děckem není žádná legrace,“ pověděl včera Aha! František Špoták. „Udělá si takovou volnější sezonu. Teď trénujeme spolu v Jablonci a pořídili jsme jí do haly turbo oštěp, což je taková bezpečná věc,“ dodal. s úsměvem Takže mamka synka Janka (1,5) bude sportovně v těch nejlepších rukách!

 

 

 

 
   25. března 2015 • 12:00

Špotáková o druhém miminku: Po porodu už se vracet nechce!

Bára s manželem chtějí k Jankovi ještě jedno mimčo.
Bára s manželem chtějí k Jankovi ještě jedno mimčo. (Foto Aha! – Mária Rušinová, Profimedia.cz, ara)
 
 Brzy to budou dva roky, co má Barbora Špotáková (33) malého synka, jemuž neřekne jinak než Janeček. Její dosavadní život mateřství postavilo na hlavu, jenže sportovní hvězda bez sportu nemůže být. Proto stále aktivně trénuje a závodí, za což se loni odměnila zlatou medailí na Mistrovství Evropy v atletice. Jenže mateřské pudy jsou silné a již začíná pomýšlet na dalšího potomka.
 

Slavná atletka je v ideálním věku jak pro sport, tak pro rození dětí. Jak to tedy vyřešit? Barbora Špotáková v tom má jasno: "Sourozence plánujeme, ale až skončím kariéru profesionální atletky. Po druhém dítěti bych se nejspíš vracet už nechtěla. Ale kdo ví…," říká tajemně na serveru Maminka.cz.

Míří na Zlatou tretru
Hubenější Špotáková poprvé bez trenéra. "Musela jsem se učit"

21.05.2015 15:41

Foto: ČTK

Autor: ČTK

 

 

Oštěpařka Špotáková získala v Londýně zlatou medaili

 
včera 22:24
 

Dojatá Špotáková: Tak silný pocit štěstí jsem dlouho nezažila!

 
Včera 23:10 - Londýn

Rozběhla se za oštěpařský sektor směrem k fanouškům, skočila do náručí svého přítele Lukáše a se zdviženou rukou si užívala aplausu zaplněných tribun. Oštěpařka Barbora Špotáková pak s českou vlajkou i neskrývaným dojetím obíhala čestné kolečko na stadiónu, který jí přinesl už tolik radosti.

 
 
 
 

Zlato vám přinesl druhý pokus. Věřila jste, že bude stačit?

Já tomu vůbec nevěřila. Myslela, že bude třeba hodit daleko víc, než jsem předvedla. Ten hod ani nebyl nijak povedený, proto jsem se tak divila. Pak mi to ale začalo docházet a najednou mi vyhrkly slzy. Tak silný pocit štěstí jsem dlouho nezažila. Já to ani neumím popsat. Nevím, jestli si to vůbec zasloužím, ale je krásné že jsem zase získala pro Česko titul mistryně světa.

Definitivně radost propukla po posledním pokusu Číňanky Ling-wej Li?

To bylo takové zvláštní, pořád jsem chtěla hodit dál. Ale postupně jsem se začala cítit jako v nebi, to bylo prostě neuvěřitelné. Tenhle stadión je prostě moje místo, vlezu sem a jsem úplně klidná, protože vím, že to dobře dopadne. I ten stadión byla motivace, proč jsem pokračovala po Riu, chtěla jsem těm holkám ukázat, že minulá sezóna tak nedopadla ne proto, že bych patřila do starého harampádí, ale bylo to tou zlomeninou nártu. Pořád se mnou musejí počítat, je nádherné, že jsem to dokázala.

Proč se podle vás ve finále házelo méně, než jste čekala?

Je pravda, že jsem čekala, že bude třeba hodit dál. Věděla jsem, že jsem na tom dobře, škoda, že jsem netrefila první pokus, mohla jsem pak házet dál. Neházela jsem úplně dobře, ale jsem ráda, že jsem se dokázala na ten druhý pokus zkoncentrovat. Pak už jsem byla celkem v klidu.

Michal Osoba (Londýn), Právo 
 
 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář