Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zora Kolínská

Zora Kolínská,*27.7.1941 - 17.6.2002 - slovenská zpěvačka

 

Zora Kolínská byla slovenská zpěvačka, herečka, bavička, moderátorka a podnikatelka.

Zora Kolínská měla staršího bratra Ctibora. V roce 1945 se rodina přestěhovala do Popradu. Zde začala chodit do základní školy. Když jí bylo osm let tak jí při havárii zemřela matka. Později se její otec podruhé oženil a s novou manželkou se jim narodila Lívie, její mladší sestra. Na základní škole recitovala na školních slavnostech a vyhrávala soutěže v recitaci. Střední školu vystudovala ve Šrobárově ulici v Košicích. Absolvovala studium na na VŠMU v Bratislavě.

V letech 1963-1965 se stala členkou divadla v Trnavě. Mezi lety 1966-1968 účinkovala v Divadle poezie. Zde kromě hraní vystupovala i jako zpěvačka v kabaretních programech Milana Lasici a Júlia Satinského. V roce 1968 se umístila v anketě Zlatý slavík na osmém místě. Později bylo Divadlo poezie přejmenováno na Divadlo na Korze, ze kterého odešla v roce 1971 do do Činohry Nové scény v Bratislavě. Hrála zde všechny druhy rolí od komických přes groteskní až po vážné. Stala se jednou ze zakládajících členek Divadla Astorka Korzo '90. Často vystupovala s Ivanem Krajíčkem, se kterým nazpívala i pár duetů. Mezi kolegy, se kterými vystupovala patřili například: Zita Furková, Magda Vášaryová, Stano Dančiak, Martin Huba, Marián Labuda, Juraj Kukura, Milan Kňažko.

Po roce 1989 se začala věnovat podnikání, vlastnila obchod s nábytkem. Výstavní prodejnu měla v Domě novinářů v Kapucínské ulici v Bratislavě. Neprodávala jen průmyslově vyráběný nábytek, prodávala i nábytek individuálně vyráběný na zakázku.

V 90. letech 20. století pravidelně vystupovala v pořadu Ivana Krajíčka Repete. Po jeho smrti v roce 1997 převzala moderování tohoto pořadu a jako jeho moderátorka byla stejně úspěšná jako on.

Jejím prvním manželem se stal Milan Lasica. Svatbu měli v den její promoce na Vysoké škole múzických umění. Po osmi letech se rozvedli. Později se jejím partnerem na sedm let stal Juraj Kukura. Poté se seznámila s lékařem Igorem Petrem, se kterým žila až do konce svého života, krátce předtím než zemřela se po šestadvacetiletém spolužití vzali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář