Dnes by tmavovlasou krásku s uhrančivýma očima Soňu Valentovou, která se objevila na české premiéře muzikálu Sunset Boulevard v Ostravě, v němž hraje její dcera Katarína Hasprová (42) hlavní roli, někdo jen těžko poznal. Stala se z ní stařenka s bledou tváří a smutkem v očích. Od života dostala několik pořádných ran, které jí zanechaly šrámy na duši.

Soňa se narodila jako „náhradnice“ za své zavražděné sestry. Ty zahynuly v koncentračním táboře v Osvětimi poté, co je někdo udal, že se společně s dalšími židovskými dětmi skrývají na internátu, kam je před nacisty schovali Sonini rodiče.

„Dozvěděla jsem se, že se šly jakoby sprchovat a ze sprchy vyšel plyn. Dlouho jsem to nechápala. Jedné mohly být 3 nebo 4 roky a druhé devět let,“ svěřila se Valentová v dokumentu České televize 13. komnata.

Ztrátu nejbližšího člověka si později prožila i na vlastní kůži. V roce 2004 jí zemřel manžel, režisér Pavol Haspr (†74). Říkala jsem si, že to byla moje nejtěžší postava, kterou jsem musela zahrát. Přesvědčit člověka, že se s tou chorobou dá žít, přestože věděl, že má akutní leukémii, kde nejde pomoci,“ přiznala herečka, která má za sebou nespočet televizních i filmových rolí.

 

 
Autor: tesk, zej
zdroj Blesk,cz
 

Katarina Hasprová,*10.9.1972 - herečka


Katarína Hasprová je slovenská speváčka.

Narodila sa v rodine režiséra Pavla Haspru a herečky Sone Valentovej. Študovala na Janáčkovej akadémii muzických umení v Brne, odbor muzikál. Už počas štúdia účinkovala v muzikáli A. L. Webbera a T. Ricea Jozef a jeho zázračný farebný plášť v divadle Nová scéna v Bratislave, kde pod réžijným vedením Jozefa Bednárika stvárnila hlavnú ženskú rolu rozprávačky. Po absolvovaní akadémie odišla do Prahy, kde stvárnila dvojrolu kňažny Adriany a Sandry v muzikáli Drakula. Potom prišla úloha Anity v klasickom muzikáli West Side Story v Brne a hlavná ženská úloha v rockovom muzikáli Vlasy, opäť v Prahe. V roku 1997 víťazstvom na medzinárodnom festivale populárnej piesne Bratislavská lýra odštartovala svoju sólovú spevácku kariéru. Okrem Zlatej lýry získala s piesňou J. Lehotského a K. Peteraja Jedno zbohom aj cenu novinárov. Na základe tohto víťazstva reprezentovala Slovensko v roku 1998 na prestížnej súťaži Eurovízie v Birminghame s piesňou „Modlitba“. V roku 1999 vyšiel jej prvý sólový album pod názvom Katarína Hasprová. Popritom naďalej účinkuje v muzikáloch ako: Kráľ Dávid (hlavná úloha kráľovny Betsabé), Pomáda (úloha Rizzo), Cigáni idú do neba (hlavná úloha cigánky Rady), aj v slávnej Bernsteinovej Omši. V roku 2002 vydala v poradí druhý sólový albumu s názvom Chvíľu so mnou leť.

Autor: alberta

zdroj osobnosti,cz