Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Žbirka

Miroslav Žbirka,*21.10.1952 - slovenský zpěvák

 

Když v roce 1982 vyhrál Zlatého slavíka Miroslav Žbirka a porazil tak po čtrnácti letech Karla Gotta (a stal se vůbec prvním slovenským vítězem), byla to nevídaná věc. Nesmělý, skoro plachý brýlatý kluk z Bratislavy, od něhož mnozí neznali jedinou písničku. Žbirka ale měl v té době už za sebou dlouholeté působení v legendární slovenské formaci Modus, měl už desky Doktor sen a Sezónne lásky, měl hity Atlantida a Biely kvet a vlastní kapelu Limit.

Svou zlatoslavičí sbírku už sice dál nerozšířil, ale jeho následující desky Roky a dni a především plně autorské Nemoderný chalan a Chlapec z ulice z přelomu 80. let z něj učinily jednu z nejvýraznějších postav celé slovenské populární hudby. Žbirka jako interpret bodoval svou civilností, v textech pak neokázalostí i humornou ironií. Jako skladatel (vlastních písní i pro jiné interprety) se prosadil melodičností, která se projevila v baladách na jedné straně a na straně druhé ve svižných, rock - popově laděných písničkách.

Za období své činnosti absolvoval množství koncertů doma i v zahraničí, zahrál si v muzikálu Neberte nám princeznu a natočil celou řadu autorských alb. Veleúspěšný titul Modrý album vyšel v říjnu 2001. Po dvaceti letech si Miro zopakoval vítězství v anketě Zlatý slavík, tentokráte na Slovensku a po deseti letech absolvoval koncertní turné s kapelou. V roce 2003 vychází kompilace The Best Of 93-03.

V listopadu 2004 se stal Meky opět slovenským Zlatým slavíkem

Autor: sudovak

zdroj Osobnosti,cz

16. ledna 2015 • 15:08

Meky Žbirka po letech mlčení: Chtěl emigrovat! Neuvěříte, kdo mu v tom zabránil

Miroslav Žbirka patří k legendám česko slovenské pop music.
Miroslav Žbirka patří k legendám česko slovenské pop music. (ara)
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Mnoho nechybělo a Česko a Slovensko přišlo o jednoho z nejoblíbenějších zpěváků! Miro Žbirka (62) po letech mlčení přiznal, jak moc v dobách totalitních toužil po emigraci a jak málo chybělo k tomu, aby utekl. Příležitostí měl nespočet! Jeho odvážné plány mu ale překazila jeho prvorozená dcera Denisa (42). Také o tom je dokument Tajemství Mekyho Žbirky, který můžete vidět v pátek večer na TV Barrandov.

 
 
 
 

Ač je Meky Žbirka z poloviny Angličan, do rodné země své matky se poprvé směl podívat až ve svých šestadvaceti letech. A byl uchvácen. "Občas mě napadlo, jestli by nebylo lepší žít v Británii, než složitě u nás shánět tyto věci. To ale asi napadlo každého, kdo se dostal na chvíli ven. Tam to byl jiný svět. Nejenom, že tam dělali lepší kávu, ale mohl jsem jít do obchodu a vybrat si a koupit jakékoliv album jsem potřeboval a šel jsem domů, abych si ho v klidu poslechl. Byly to obrovské možnosti vyvíjet se, zvlášť pro muzikanty," vzpomíná s nostalgickým úsměvem ve svém televizním dokumentu Žbirka.

Žbirkova tehdejší žena s jejich dcerou Denisou.
 

Svoji dceru ale zpěvák nakonec stejně opustil, když se v jejích třinácti letech rozvedl. "Denisa mi sice mou nepřítomnost nevyčítala, ale vím, že jsem jí v životě chyběl," přiznal zpěvák v médiích.

 

Miroslav Žbirka s dcerou Denisou.

Autor:  kot

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

  22. června 2015 • 05:00

Miro Žbirka o dceři: Překazila mu životní šanci!

Miroslav Žbirka patří k legendám česko slovenské pop music.
Miroslav Žbirka patří k legendám česko slovenské pop music. (ara)
 

 
 
 

Meky Žbirka (62) se stal velmi brzy otcem. Svou dceru Denisu nade vše miluje a v dětství ji nerad opouštěl. Denisa byla zároveň důvodem, proč ustoupil od plánu, který by od základu změnil jeho život.

 

Žbirka je po matce poloviční Angličan, ale rodnou zemi své matky mohl navštívit až v šestadvaceti letech. Tehdy byl okouzlen a začal přemýšlet o emigraci, jenže tyto plány rychle zavrhl. „Neuměl jsem si představit, že bych už nikdy neviděl svoji dceru. Musel jsem tyto úvahy okamžitě zavrhnout,“ přiznal zpěvák v dokumentu Tajemství Mekyho Žbirky.

Kvůli dceři zavrhl emigraci, ale nakonec ji stejně opustil, v jejích třinácti letech se rozvedl s její matkou. „Denisa mi sice mou nepřítomnost nevyčítala, ale vím, že jsem jí v životě chyběl,“ přiznal Žbirka s odstupem času.

autor mel

zdroj Aha,cz

Miro Žbirka

Miro Žbirka Foto: archiv M. Žbirky

Cestuje jako pán: Meky Žbirka na léčení po těžkém zápalu plic létá soukromým tryskáčem

8. února 2017 12:39

Nedávno prodělal těžký zápal plic, a nebyl na tom psychicky dobře i kvůli tomu, že mu na stejnou nemoc zemřela maminka. Ani po týdnech léčení není ale úplně fit. Plicní odborníci Mekyho Žbirku proto posílají na pravidelnou léčbu do Vysokých Tater. A protože cesta do slovenských hor po silnici je nudná, slovenská pěvecká hvězda tam přelétává z Prahy soukromým érem!

Miro Žbirka má za sebou velmi úspěšný, ale i pracovně náročný rok, který si na samém konci vybral daň v podobě těžkého zápalu plic a následné hospitalizace. Z nejhoršího je už venku, ale stále má nařízený klid. Na radu plicních odborníků stráví velkou část rekonvalescence ve Vysokých Tatrách.

„Dá se říct, že mě to už nebaví,” psal ještě před pár týdny z nemocnice Meky na svou sociální síť. Přišly mu tisíce pozdravů od fandů a on sám tvrdí, že mu při uzdravování velmi pomohly.

„Chtěl bych poděkovat fanouškům za masivní podporu na všech sociálních sítích i v dopisech a mailech. Moc mi pomáhali, posílali energii a přáli uzdravení. Stále na tom pracuji, ale musím ještě odpočívat. Mám tak dost času přemýšlet o tom, jak jim cosi vrátit. A něco se již rýsuje. Jak se znám, nebude toho málo,“ vzkázal Miro Žbirka.

Tím tajemným projektem je letošní Vánoční Symphonic Tour 2017. Když ji pořádal před šesti lety, dlouhé týdny dopředu byly koncerty vyprodané.

„Na zotavovací pobyt v Tatrách si beru i spoustu poznámek a moc se těším, jak dám vánočnímu turné finální podobu, čím ho obohatíme a jak vás překvapíme,“ dodal Žbirka, který se objeví před vánočními svátky v Praze (19. prosince v Kongresovém centru vystoupí v rámci festivalu České doteky), Brně, Plzni, Bratislavě i Pardubicích. 

David Zápal , Super.cz

Kateřina Žbirková s dcerou Lindou

Kateřina Žbirková s dcerou LindouHerminapress

Podobu s tatínkem nezapře: Podívejte se, jak vypadá dcera Mekyho Žbirky, která si vyšla do kina s maminkou

16. března 2017 14:56

Oblíbený slovenský zpěvák Miro "Meky" Žbirka (64) je otcem celkem tří ratolestí. S první manželkou Helgou má dceru Denisu.

 

Syna Davida a dceru Lindu pak má s druhou ženou Kateřinou (50), což je dáma, pro kterou zpěvák kdysi složil píseň Catherine, ja ťa veľmi ľúbim.

Žbirka nedávno prodělal těžký zápal plic. A protože musí po prodělané nemoci poctivě odpočívat, nemůže manželku doprovázet ani při návštěvě kina.

Paní Kateřina tak na premiéru snímku Kráska a zvíře vzala svou dceru Lindu, která ji s chutí doprovodila. A jak je vidět, Linda svou podobu se slavným tatínkem opravdu nezapře... 

Anna Veškrnová , Super.cz

 
Meky Žbirka s manželkou

Meky Žbirka s manželkouHerminapress

Bez své ženy by byl úplně bezradný: Podívejte, jakou má Meky Žbirka doma těžkou sympaťandu!

25. května 2017 13:29

Příští rok oslaví třicet let manželství a slovenská hudební legenda Miro Žbirka je na to mimořádně hrdý. Však tehdy byla jeho žena Kateřina velmi žádanou kráskou, a přesto si nakonec vybrala jeho. Půvab z její tváře ani po letech nevymizel, navíc zapříčiňuje, že zpěvák vůbec může fungovat!

 

Meky přišel ruku v ruce se sympatickou Katkou na předpremiéru pátého dílu Pirátů z Karibiku a bylo vidět, že tihle dva jsou stále zamilovaní jako kdysi.

Nedají bez sebe ránu, jsou na sebe napojeni, navíc Žbirková dělá svému muži i manažerku. K tomu všemu je Meky nepraktický, bez své ženy by snad nenašel ani ponožku do páru. Není divu, že obdiv k manželce u něj ani po letech nevymizel.

Dvojice se na pirátské akční komedii objevila hlavně z toho důvodu, jelikož v pátém díle vystupuje i sir Paul McCartney (74). A Žbirkovi v Česku a na Slovensku nikdo snad neřekne jinak, než že je neformální pátý člen Beatles. Proto postavu největší žijící hvězdy „Brouků“ nadaboval do češtiny.

„V životě mě nenapadlo, že někdy budu mít tento druh zážitku. Ve filmu je i část písně, kterou jsem důvěrně znal, takže šlo jen o to zazpívat ji v češtině. S tou nemám problém, nakonec například v skladbě Co bolí, to přebolí zvládnu i ‚ř‘,“ pochlubil se Meky.

Od režiséra dostal přísný zákaz napodobovat Paulův hlas. Tvůrci českého znění chtěli, aby bylo na první poslech poznat, kdo McCartneyho namlouvá. „Dabování mě bavilo, snad se bude můj výkon líbit i divákům,“ uzavřel Žbirka, který na konec roku chystá velké Vánoční Symphonic Tour 2017. 

David Zápal , Super.cz

 

Meky Žbirka s dcerou

Meky Žbirka s dcerouProfimedia.cz

Jablko nepadlo daleko od stromu: Mrkněte, jak to dcera Mekyho Žbirky rozjela s tatínkem přímo na pódiu

26. září 2017 5:55

Oblíbený slovenský zpěvák Miro "Meky" Žbirka si nenechal ujít příležitost k podpoře dobré věci. Společně s Karlem Gottem (78) a dalšími celebritami zazpíval na akci organizace Helppes, která se zabývá výcvikem asistenčních pejsků.

 

Na pódiu nechyběla ani jeho dcera Linda, která se slavným tatínkem nezapře svou podobu.

Pod pódiem pak na něj čekala manželka Kateřina, pro kterou zpěvák kdysi složil píseň Catherine, ja ťa veľmi ľúbim.

Hlavní ozdobou charitativní akce byl zpěvák Karel Gott, jenž už pro výcvik asistenčních pejsků vystoupil poněkolikáté. A i ten byl ve velmi dobré náladě. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář