Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marika Gombitová

Marika Gombitová,*12.9.1956 - zpěvačka, skladatelka

 

Marika Gombitová se narodila 12. 9. 1956 v Turanech nad Ondavou na Slovensku do rodiny, kde hudba vždy měla svoje čestné místo. Má tři bratry a jednu sestru. Zpívat začala jako třináctiletá se svými bratry v amatérské skupině Matador, na LŠU ve Stropkově se učila hrát na klavír, vyhrála okresní soutěž kytaristů. Vystudovala Střední průmyslovou školu strojní v Košicích. Během té působila v košické skupině Profily a v orchestrech J. Olajoše a J. Szabadoše. V r. 1976 přijala nabídku Janka Lehotského připojit se k jeho skupině Modus. V té se sešla s Mirem Žbirkou nebo s Lacem Lučeničem. Marika se jako členka Modusu zúčastnila hudebního festivalu Bratislavská lýra, v r. 1976 nejprve v nesoutěžní části. Rok 1977 přinesl skupině vítězství v podobě Zlaté Bratislavské lýry za píseň Úsmev. V dalším ročníku (1978) soutěžila Marika s písní Pavola Hammela Študentská láska a vyzpívala zlato v domácí i mezinárodní části festivalu. Kromě trvalé spolupráce s textařem Kamilem Peterajem zpívala např. i skladby Mariána Vargy, Borise Filana nebo Jána Lauka. V r. 1979 na Bratislavské lyře prezentovala Lehotského baladu Vyznanie, získala tehdy stříbro. V r. 1980 byla oceněná bronzovou BL za duet s J. Lehotským Tajomstvo hier. S Vyznaním a s písní Chcem sa s tebou deliť vyhrála zlato v mezinárodní soutěži v polských Sopotech. Úspěšný byl i kultovní muzikál Deža Ursínyho Neberte nám princeznú, kde po boku Mekyho Žbirky a Marie Rottrové ztvárnila hlavní postavu Katky. Posledního listopadu 1980, při návratu z koncertu v Brně, následkem dopravní nehody ochrnula od sedmého obratle dolů. Půl roku po nehodě vystoupila jako host na Bratislavské lyře 1981 s písněmi Prstienky z trávy a Tajomstvo hier a vybojovala tak jedno z největších vítězství. Následovalo dlouhodobé léčení, zároveň však pokračovala v nahrávání alb. Ke dvěma předešlým, Dievča do dažďa (1979) a Môj malý príbeh (1981), přibyl Slnečný kalendár (1982).
V roce 1983 přišel návrat na koncertní pódia s programem Mince na dne fontán, nazvaným podle stejnojmenného dvojalba. Následovala alba No. 5 (1984) a Volné miesto v srdci (1986). V letech 1985 - 1987 Marika koncertovala několikrát do měsíce s programem Adresa ja, adresa ty. Na další album Ateliér duše (1987) zařadila i duet s Karlem Gottem - Neznámy pár. Touto deskou se začalo trvalejší tvůrčí spojení s Vašem Patejdlem a také pod názvem Ateliér duše vyšla i první hudební videokazeta na československém trhu. Během sametové revoluce a spolupráce s Andrejem Šebanem vznikalo album Kam idú ľudia? (1990), ze kterého Marika věnovala titulní píseň Stevie Wonderovi. Zatím poslední album Zostaň nazpívala v roce 1994, v dalších letech se objevovala v řadě charitativních akcí. V roce 2000 potěšila své příznivce skladbou Prosba, ke které napsala hudbu i text. Následovala dvě dueta s Mirem Žbirkou - Nespáľme to krásne v nás (2001) a Tajnosľubná (2005) a také píseň z muzikálu Adam Šangala - Tak som chcela všetkých milovať (2007).

Ocenění:
Zlatý slavík -1979 bronzový
1980 stříbrný
1981 bronzový
1982, 1983 stříbrný
Slovenský Slávik - 1997, 1998 zlatý
Slávik - 1998 stříbrný
1999 bronzový
2000, 2001, 2002, 2005 stříbrný
2006 bronzový
Český Slavík – Slavíci bez hranic - 2010 bronzový
OTO v kategorii zpěvačka - 2000 3. místo
2001 1. místo
2005 2. místo
       

Autor: supelas, drahocam, jan4

zdroj Osobnosti,cz

První foto po 12 letech: Marika Gombitová opět zpívá!

Marika Gombitová se na veřejnosti objevila po 12 letech skrývání.
7. května 2014 ● 13:47

Zpěvačka Marika Gombitová (57), kterou upoutala tragická nehoda v roce 1980 na invalidní vozík a která se od roku 2002 stranila veřejnosti, si po dvanácti letech opět vyrazila mezi lidi. Objevila se na narozeninové oslavě svého kamaráda. Jak působila? A změnila se vůbec?

Půvabná zpěvačka rozhodně ani přes dvanáctileté skrývání neztratila na půvabu. Od roku 2002, kdy ohlásila pauzu, ji nikdo příliš neviděl, proto bylo pro všechny překvapením, když vyrazila před týdnem na oslavu narozenin svého kamaráda.

A nebyla to ledajaká účast, Marika svému kamarádovi k jeho šedesátinám dokonce i zazpívala! Podle časopisu Plus 7 dní považovala za přirozené popřát svému dlouhodobému rodinnému kamarádovi, který nezištně pomáhá i jiným.

Marika Gombitová byla usměvavá, přátelská a srdečná tak, jako kdysi před lety. Že by chystala po pauze návrat?

Zpěvačka zazářila v kapele Modus, se kterou slavila největší úspěchy v 70. letech 20. století. Na invalidní vozík se dostala po tragické nehodě v roce 1980. V době, kdy kapelník Ján Lehotský na koncertě oznámil rozpad kapely, havarovala v autě své kamarádky právě cestou z osudového koncertu. Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 měla fatální důsledky pro Gombitovou. Kamarádka Gombitové nezvládla nepříznivé počasí a kvůli sněžení, silnému větru a vysoké rychlosti na zledovatělé dálnici D1 havarovala.

Marika zůstala zaklíněná pod vozidlem, které vylétlo do protisměru a několikrát se převrátilo, kamarádka Andrea vyvázla bez většího zranění. Kariéra Gombitové se zastavila a sama zpěvačka rezignovala. Naděj v ní vykřesal až v roce 1982 moskevský neurolog profesor Jumašev, ale ani složitá operace nevrátila Gombitovou na nohy. Po dvou letech ale přeci jen našla sílu a začala opět zpívat. Pomohl ji k tomu dlouholetý kamarád Meky Žbirka i bývalí členové kapely Modus. Poté se již začlenila do svého života i zpět do showbyznysu. V roce 2002 ohlásila odchod na odpočinek, aby se nyní, v roce 2014, opět ukázala na veřejnosti.

Autor: tas
zdroj Blesk,cz

29. července 2014 • 05:00

Marika Gombitová: Utajený soud s Lucernou! Kvůli nechutnému vtípku…

Marice Gombitové vystoupení v Lucerně pořádně znechutil vtipálek.
Marice Gombitové vystoupení v Lucerně pořádně znechutil vtipálek. (Pro Aha! - Nový čas, Jiří Rubeš, ara, koláž Ahaonline.cz)
 
Marika Gombitová (57) patří mezi zpěvačky s nejvýraznějším hlasem na Slovensku a v Česku. Její kariéru ale téměř zastavila těžká autonehoda, která ji už navždy připoutala na vozík. Ona nicméně dál bojovala a doufala, že si jednou zazpívá i ve slavné pražské Lucerně. Jenže přišel nemilý podraz.

 

 

 

 

Možnost zpívat v Lucerně se blonďaté zpěvačce naskytla tři roky po nehodě. Jenže slavná stavba jí přichystala nemilé překvapení, jako už řadě jiných umělců a kapel. Psal se totiž rok 1983 a Lucerna neměla výtah ani jiné zařízení pro vozíčkáře. Tam se zkrátka vždy vše nosilo po schodech.

Gombitová si pak totiž chtěla ještě projet cestu, která vedla ze šatny na jeviště, když narazila na krutý vtípek někoho z pracovníků Lucerny: před oponu někdo podle webu pluska.sk umístil dopravní značku zákaz vjezdu. Pro Mariku to bylo, jako by jí někdo vrazil kudlu do žeber. Rozhodla se s Lucernou soudit a už nikdy tam nevystoupila.

Autor:  ph

zdroj Aha,cz

 

 

 

 

 

 

 

Marika Gombitová opustila svůj úkryt: Po 12 letech v ulicích!


 
8. října 2014 ● 16:34

Zdá se, že se po dlouhých dvanácti letech dobrovolného domácího vězení přestává slovenská zpěvačka Marika Gombitová (58) bát vycházet mezi lidi. V doprovodu své ošetřovatelky navštívila lékaře, kterého kvůli silným bolestem nemohla už dál odkládat.   

Marika Gombitová za pomoci své ošetřovatelky Evy v podvečer nastoupila do černého vozu a společně vyrazily do bratislavské Karlové Vsi, kde zaparkovaly před zubní ambulancí. Podle slovenského deníku Plus Jeden Den zpěvačce pomáhali vystoupit z auta ještě další dva lidé, kteří Mariku doprovázeli.

Slovenskému deníku se podařilo zpěvačku, která je od osudné autonehody v roce 1980 upoutána na invalidní vozík, zachytit na ulici. Gombitová měla na sobě černý svetr s bílým nápisem, kolem krku omotanou černou šálu a nohy měla zabalené v černé dece. Blonďaté krepaté vlasy měla od větru rozevláté.

Marika se podle všeho zdržela na pohotovosti asi tři čtvrtě hodiny, a jak se zdá, v posledních týdnech docházela k lékaři častěji. „Mariku jsem viděl sedět v autě v doprovodu její ošetřovatelky už minulý týden. Vypadalo to, že měly dost naspěch,“ svěřil se deníku jeden z jejích sousedů. Vypadá to tedy, že Marika začíná opět vyrážet mezi lidi. Respektive musí...

Vůbec poprvé se Gombitová objevila na veřejnosti už letos v květnu na narozeninové oslavě podnikatele Júliusa Hrona (60). Tehdy všichni úžasem na několik minut oněměli. Když pak Marika Hronovi zazpívala Happy Birthday, všem dojetím tekly slzy. Jejím fanouškům tak svitla malá naděje, že by se zpěvačka mohla jednou snad vrátit na jeviště.

 

 
 
 
Autor: tesk
zdroj Blesk,cz

Exkluzivní foto: Gott a Gombitová se setkali po 20 letech a plakali!

 
 
29. října 2014 ● 14:58

Slzy dojetí tekly Karlu Gottovi (75) a zpěvačce Marice Gombitové (58) při úterním setkání nedaleko Bratislavy!  Neviděli se dlouhých 20 let.

 
 
 

Gombitová přijela za Gottem do Sence, kde během svého turné na Slovensku pobývá. Přání zpěvačky bylo, aby spolu jednali v naprostém soukromí, bez účasti médií. Deníku Blesk se ale ze schůzky podařilo získat fotografie. A také podstatné informace. Marika se Karlovi mj. pochlubila svými novými webovými stránkami www.marikagombitovaofficial.com.


„Strašně ráda tě zase vidím a mám hroznou radost, jak se ti pořád daří,“ objala Gotta v jeho pokoji Gombitová, kterou doprovázeli její dvorní textař Kamil Peteraj (69) a členky jejího týmu Eva Kožejová a Andrea Pacesová. „Vypadáš výborně a září ti oči. Mám radost, že se cítíš lépe,“ řekl Gombitové v úvodu setkání Gott. Ten se s Marikou chtěl v posledních letech už několikrát setkat, ale časově se nedokázali sladit.

Bude duet?

„Velmi mne potěšilo, že vůbec přijela a chtěla mě vidět. Strávili jsme spolu dvě hodiny a hodně jsme si povídali. Viděl jsem světýlko v jejích očích, že má chuť opět pracovat. Mluvili jsme o duetu, který napsala. Uvidíme, nechci předbíhat,“ prozradil Gott. „Je vidět, že je na tom psychicky velmi dobře. Že má chuť do práce a do života,“ dodal.  

 
 
 
Autor: Luboš Procházka

zdroj Blesk,cz

9. listopadu 2014 • 05:00

Zpěvačka Marika Gombitová: Exkluzivní snímky z jejího soukromí!

Marika nyní pracuje na nových písních. Mimo jiné napsala duet, který by ráda natočila s Karlem Gottem (75). S ním se před několika dny setkala během jeho slovenského turné. „Velmi mne potěšilo, že vůbec přijela a chtěla mě vidět. Strávili jsme spolu dvě hodiny a hodně jsme si povídali. Viděl jsem světýlko v jejích očích, že má chuť opět pracovat. Mluvili jsme o duetu, který napsala. Uvidíme, nechci předbíhat,“ prozradil nám Gott.

Velký návrat ochrnuté zpěvačky Gombitové: Marika zpívala poprvé po 12 letech!

 
Gombitová zpívala po 12 letech a byla to trefa do černého.
Je legendou československého popu a její hlas má stále posluchačům co říct. Zpěvačka Marika Gombitová (58) se poprvé po dvanácti letech vrátila před televizní kamery a zazpívala tak, že všem běhal mráz po zádech. Marika navíc prozradila, zda se hodlá naplno vrátit k pěvecké kariéře...

 

Gombitová vystoupila v relaci V siedmom nebi. Její příchod na scénu vyvolal v obecenstvu několikaminutový potlesk. Diváci sledovali se zatajeným dechem každé její gesto a pohyb. Někteří z nich dokonce plakali. Marika je prostě živoucí legenda.

Slovenská Zlatá slavice zvolila ve studiu píseň, kterou znají všichni její fanoušci – Vyznanie. Píseň, ze které všem přítomným běhal mráz po zádech, byla o to silnější, že vycházela z úst Mariky po dvanácti letech.

 

Když svou píseň dokončila, všichni ve studiu jí aplaudovali vestoje. „To, že jsem tu dvanáct let nebyla, neznamená, že bych se skrývala. Jednoduše to bylo takové období,“ řekla posluchačům.

Poté legenda československé pop-music prohlásila to, na co čekali všichni její fanouškům. „Chci, velmi se chci vrátit,“ řekla o svém comebacku na hudební scénu. Marika prostě zabodovala na celé čáře.

 

 
Autor: shp
zdroj Blesk,cz

Legendární zpěvačka Marika Gombitová: Proč jsem se vrátila!

 
Marika Gombitová prozradila, proč se vrátila před mikrofon
8. prosince 2014 ● 21:22
 

 

Marika vystoupila po více než dekádě v pořadu V siedmom nebi. Přítomní diváci nevěřili, že vidí legendu na vlastní oči. Její vystoupení je dojalo.

Někteří v obecenstvu dokonce plakali. Když zpěvačka, která ochrnula po automobilové nehodě v roce 1980, dozpívala, aplaudovalo jí vstoje celé studio. Poté poskytla exkluzivní rozhovor Novému Času.

 

NČ: Proč jste se rozhodla vrátit se po tak dlouhé době?

 

Marika: Z dopisů od fanoušků jsem věděla, že moje písně stále poslouchají, stojí při mně a velmi se těší na můj návrat. Mé publikum mi chybělo, proto jsem nesmírně šťastná, že jsem mohla být opět s ním.
 

Jak vnímáte své vystoupení a přijetí od diváků v Siedmom nebi?

Jsem plná emocí a dojetí z jejich vřelého přijetí. Patří jim moje velké díky.
 

Připravuje něco pro své fanoušky?

Doma mám své malé studio, kde se systematicky věnuji skládání písniček a zpívání. Velmi mě to těší a naplňuje, protože hudba je můj život.
 

Kdy se můžeme těšit na nové album?

Až přijde ten správný čas a budu prezentovat své nové písně, doufám, že potěším všechny své příznivce.

 

Autor: Reprofoto TV Joj/Oficiální zdroj
 
Autor: shp
zdroj Blesk,cz
  23. prosince 2014 • 12:00

Manévry kolem vystoupení Mariky Gombitové: Divákům zabavili foťáky i mobily!

V pořadu V siedmom nebi Gombitová po 12 letech zazpívala ohlásila novou etapu svého života.
V pořadu V siedmom nebi Gombitová po 12 letech zazpívala ohlásila novou etapu svého života. (TV JOJ)
 
Jak to vypadá, tak se slovenská hvězda po mnoha letech konečně rozhodla splnit sen svých fanoušků a vrací se na pódia. Má to ale jeden háček, nikdo z diváků si s Marikou Gombitovou nebude moci udělat fotku na památku.

Zpěvačka se dlouho schovávala před světem ve svém bytečku na bratislavské Petržalke. Její samotě je ale k velké úlevě fanoušků konec a ona začíná vystrkovat růžky. Přestěhovala se domu uzpůsobenému jejím potřebám, znovu se setkává s umělci, se kterými dříve spolupracovala a hlavně – konečně začala zase zpívat před diváky.

 

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

 

Velký návrat Mariky Gombitové: Legendární zpěvačku uvedli na Slovensku do Síně slávy

Marika Gombitová se pomalu, ale jistě vrací hudební scénu.
15. března 2015 ● 13:43

Legendární Marika Gombitová (58) se pomalu, ale jistě vrací hudební scénu. Loni v prosinci vystoupila poprvé po dvanácti letech a slavila velký úspěch. Nyní ji její fanoušci za návrat ocenili uvedením do Síně slávy v anketě OTO.

 

Ochrnutá zpěvačka s kouzelným hlasem Marika Gombitová u příležitosti uvedení do Síně slávy ve slovenské anketě OTO vystoupila v televizi a poskytla také rozhovor deníku Nový Čas. Prozradila mimo jiné, že se opravdu chystá vrátit k hudbě. „Z reakcí fanoušků v novinách a na internetu jsem cítila obrovskou podporu a touhu, abych se vrátila,“ nechala se slyšet Gombitová.

Zpěvačka připustila, že je pro ni velmi těžké začít znovu po mnoha letech, a proto se snaží na vše jít pomalu a do ničeho se nehrnout. „Když se pro něco rozhodnu, musím být o tom stoprocentně přesvědčená, že je to dobré.“

„Je to velká zodpovědnost před vystoupením, ale když už jsem na pódiu a cítím tu atmosféru a neskutečnou silnou energii od publika, je to úžasný a nepopsatelný pocit, který dobíjí, doufám, obě strany,“ popsala Gombitová své pocity z vystupování po tolika letech.

 

Úspěch v anketě ji opravdu potěšil. „Je pravda, že jsem byla velice mile překvapená, ještě jednou děkuji za všechny hlasy a udělám všechno pro to, abych nezklamala jejich důvěru,“ vyjádřila zpěvačka svůj vděk za přízeň fanoušků v rozhovoru.

Odtajnila také některé plány do budoucna a přiznala, že již pracuje na nových písničkách. „V plánu je také nahrávání duetu s Karlem Gottem, ke kterému jsem složila hudbu,“ prozradila Gombitová pro Nový Čas a dodala, že je ještě potřeba doladit detaily.


 
 
 
Autor: haj
zdroj Blesk,cz
Marika Gombitová ve studiu

Marika Gombitová ve studiu Foto: archiv Sedmero krkavců

Marika Gombitová se po letech vrací s novou písní: Takhle vypadala ve studiu

28. května 2015 9:33

Legendární slovenská zpěvačka Marika Gombitová po letech života v ústraní nazpívala novou píseň. Do studia opět zavítala díky pohádce české režisérky Alice Nellis (44) Sedmero krkavců, k níž nazpívala titulní píseň Ten príbeh za náš sen stál. Text písně napsal Kamil Peteraj a hudbu složil Vašo Patejdl. Oba její dávní přátelé.

 

"Vznikl skutečně krásný, pravdivý a hluboký film, který se bude divákům líbit. Proto jsem s radostí přijala nabídku nazpívat do něj titulní píseň, které dal Kamil Peteraj název Ten príbeh za náš sen stál. V pohádkách se skrývají věčná poselství a moudrost mnoha generací a také poselství této písně vycházející z filmové podoby mluví o síle snů. Díky nim se dokážeme nejen vyrovnat s osudem, ale také ho i změnit nebo přemoct," uvedla zpěvačka.

Čeští návštěvníci kin budou moci novou verzi klasické pohádky Boženy Němcové zhlédnout už 4. června 2015. Hlavní role statečné dívky Bohdanky se zhostila herečka Martha Issová. Dále se ve snímku objeví například Sabina Remundová, Zuzana Bydžovská, Lukáš Příkazký nebo Václav Neužil. 

Saša Šeflová, Super.cz

30. května 2015 • 12:00

Michal David pokazil comeback Gombitové: Jeho slova rozzuří půlku Slovenska!

Michal David novou píseň Mariky Gombitová podrobil zdrcující kritice.
Michal David novou píseň Mariky Gombitová podrobil zdrcující kritice. (Aha! - Martin Sekanina, TV Joj)
 

 
 
 

 

 

Pro celé Slovensko a část Česka byl nedávný návrat Mariky Gombitové (58) na pódia hodně emotivním zážitkem. Zpěvačka, která se dlouho ukrývala před světem, ohlásila velký comeback a vše se zdálo růžové.

Po pár vystoupeních v televizi, kde zpívala na playback svoji pecku Vyznanie, přišel dokonce zbrusu nový hit. Marika nazpívala titulní píseň k filmu Alice Nellis Sedmero krkavců. Song s názvem »Ten príbeh za náš sen stál« otextoval Kamil Peteraj, hudbu dělal Vašo Patejdl.

Ne každému se ale nová píseň Mariky líbí. Například hudebník a zpěvák Michal David kritikou nešetřil. Když si píseň poslechl, řekl: „Je to poněkud za dobou a ani nevím, kdo to napsal. Každopádně si s tím moc velkou práci nedali. Je to dost odbyté. Nevím, koho to dnes osloví,“ řekl český hitmaker v Sedmičce nesmlouvavě.

„Jinak Mariku mám moc rád, a jestli toto prezentuje jako svoji píseň po mnoha letech, tak to jen koresponduje s vnitřní náladou a životem samotným,“ dodal Michal David.

Tak co Marice nějakou pecku složit, pane skladateli? ;)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Doufám

(Blanka, 3. 4. 2016 13:09)

Lístky na koncert už mám koupené 5 měsíců. Moc se těším a doufám, že to klapne. Miro je můj favorit od dětství a to už je nějaká doba.....