Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ladislav Chudík

Ladislav Chudík,*27.5.1924 - 29.6.2015 - herec, divadelní pedagog

Ladislav Chudík je slovenský herec a divadelní pedagog. Studoval gymnázium v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity (1943 - 1944) a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Od roku 1944 působí v činohře SND. Stal sa uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci (roku 1964 získal titul docent). Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti.

Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším postava primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města (1982). V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a recitoval literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. V roce 1965 titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo.

V letech 1989 - 1990 byl ministrem kultury slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou.

Zdroj: Osobnosti,cz

Viděl jsem manželku v takovém stavu, že se mi málem zastavilo srdce, vzpomíná legendární doktor Sova (90)

Ladislav Chudík dnes oslavuje 90. narozeniny a bolestně vzpomíná na svou nemocnou první ženu.
 
27. května 2014 ● 14:50

Slovenský herec Ladislav Chudík alias legendární primář Sova z Nemocnice na kraji města dnes slaví 90! Za život prožil mnoho radostí, ale také starostí. Největší utrpení mu působila jeho první žena Helena, která trpěla těžkou duševní chorobou. Dlouholeté soužití bylo takové peklo, že Chudík dokonce přemýšlel o sebevraždě. Dnes oslavuje se svou druhou ženou, která mu vnesla nové světlo do života.

 

Za všechno mohl nádor na mozku, jehož prvními příznaky byly náhlé epileptické záchvaty jeho první ženy Heleny, s níž se Chudík oženil v roce 1957. Jeho maminka byla z jeho manželky nešťastná. „Nejdřív se trápila, že se žením tak pozdě, pak se trápila, že si beru ženu, která už je dvakrát rozvedená,“ přiznal Chudík v dokumentu Neobyčejné životy.

Chudík odešel od rodičů už v 11 letech, kdy ho otec poslal na studia do Kremnice. S rodiči se pak vídal jen zřídka, i proto na Chudíkovu svatbu nepřišli. Byla to malá veselka, jen snoubenci a svědci. Nedlouho poté se manželství začalo pod tíhou těžké Heleniny nemoci hroutit. Nikdo tehdy nevěděl, že Chudíkovi začíná peklo, které bude trvat dlouhých 22 let.

Vznikla dramatická situace, že jednou v noci, nad ránem, ještě za tmy jsem uslyšel velký ruch. Pak jsem zjistil, že to byla rozbitá váza. Viděl jsem svoji ženu v takové podobě, že se mi málem zastavilo srdce. Ona byla nepříčetná. Položil jsem ji na gauč, kde spávala. Potom jsem zjistil, že byla počuraná a pokakaná, jak se lidově říká. Byla to akce, kterou jsem zvládal tak, že jsem si řekl, že musím co nejdříve kontaktovat lékaře,“ prozradil Chudík v pořadu 13. komnata.

Po operaci emigrace

Helena pak musela okamžitě podstoupit operaci mozku. Její stav se však ještě zhoršil. „Po té operaci žena přijala takové nebezpečné motto sama pro sebe: lidé, kteří jsou poznamenáni operací hlavy, nádoru, tak to jsou lidé invalidní. Od té doby se bála lidí, protože měla pocit, že se dívají na ni jako na bláznivou.“

Po sovětské okupaci v roce 1968 Helena, která odmítala jakoukoli léčbu, ve strachu zorganizovala rychlou a zbrklou emigraci do Rakouska. Chudík se s manželkou, svou matkou a tchyní odstěhoval do Vídně. Krátce na to získal malou roli ve vídeňském divadle, kde pak dostal smlouvu. Emigroval 26. srpna 1968, o měsíc později ho přišli jeho studenti herectví požádat, aby se vrátil zpátky do vlasti. O čtyři měsíce později se i s manželkou Helenou vrátili do Československa.

Helena však nemohla pracovat, stranila se lidí a odmítala vycházet z domu. Proto nutila Chudíka, aby se neustále stěhovali z místa na místo, což pak vyústilo až do soudní pře s takzvanou bytovou mafií.

Přemýšlel o sebevraždě

Manželka ho úplně vysávala. „Bylo strašné, jak mi nadávala, jakými slovy mě jmenovala,“ vzpomíná v dokumentu České televize Chudík a do očí se mu hrnou slzy. „Byl jsem pro ni lidský odpad. Ona jakoukoli situaci, kterou jsem chtěl zmírnit, pochopila proti sobě a vyrazila proti mně,“ popisuje a otevřeně přiznává, že v té době pomýšlel na sebevraždu!

Je to postupná sebevražda, když se rozhodnete s tím člověkem zůstat,“ říká Chudík, když popisuje, co nemoc udělala s jeho manželkou. Když mu bylo nejhůř, přišla z Prahy nabídka na natáčení seriálu Nemocnice na kraji města. Práce mu zachránila život, přestože přiznal, že role ho tak zmáhala, že chtěl se seriálem skončit. Dokonce se u něj začaly projevovat první znaky depresí. Psychiatr Plzák mu nakonec řekl, že buď se jeho žena musí jít léčit, nebo on musí od ní odejít. Chudík si vybral tu druhou cestu.

Helena se dva roky po rozvodu odstěhovala do Prahy a o tři roky později zemřela. Nakonec Chudík své exmanželce vypravil pohřeb, protože už neměla žádné příbuzné. Tím se uzavřela 22letá bolestná kapitola života. O několik let později se podruhé oženil. Vzal si Alenu, svou dávnou kamarádku a díky ní vyženil také dcerku, kterou naprosto zbožňoval. Manželství s Alenou Chudíkovi vydrželo až dodnes.

Autor: šim,tesk

zdroj Blesk,cz

  29. listopadu 2014 • 12:00

Ladislav Chudík (90) alias Primář Sova: Chřadne před očima!

Ladislav Chudík křtil knihu Lucie Seifertové.
Ladislav Chudík křtil knihu Lucie Seifertové. (ara)
 
 

V poslední době podstoupil operaci očí, žlučníku a sužovaly ho velké bolesti páteře, přesto nechce sedět doma se založenýma rukama. „Stále musí něco dělat,“ tvrdí o herci jeho manželka Alena s tím, proč Chudík nemohl chybět na křtu knížky Pohádka o Janu Amosu Komenském.  „Byla to pro mě velká čest a splnil se mi můj velký sen, když mi pokřtila knihu tato legenda,“ svěřila se spisovatelka Lucie Seifertová.

 

Herecká legenda Ladislav Chudík (91): Náhlý převoz do nemocnice

27. května 2015 ● 10:33

Slavný herec Ladislav Chudík má letos smutné narozeniny. Dnes je mu přesně 91 let, ale na oslavu to nevypadá. Herec musel být náhle hospitalizován v bratislavské nemocnici.

 

Legendární představitel doktora Sovy a oblíbený herec Ladislav Chudík onemocněl zápalem plic a kvůli nemoci musel být umístěn do jedné z bratislavských nemocnic pod dohled lékařů. A je tam už dlouhé tři týdny.

Lékaři herci podávají antibiotika infuzemi. Je totiž nutné, aby léčba byla co nejrychlejší a hlavně účinná. Zápal plic je totiž pro pacienty v tak vysokém věku velmi nebezpečný.

Herec Ladislav Chudík se nejvíc zapsal do myslí televizních diváků díky roli doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. Také často spolupracoval s rozhlasem v letech 1989–1990 byl ministrem kultury Slovenské republiky. Mladší ročníky si ho mohou pamatovat z filmu Kawasakiho růže. Za roli v tomto filmu získal Českého lva pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

 
 
 
Autor: venu
zdroj Blesk,cz

  28. května 2015 • 05:00

Chudíkova manželka o jeho blížícím se konci: Přišel zlom!

Ladislavu Chudíkovi dochází energie...
Ladislavu Chudíkovi dochází energie... (Foto Aha!: ara, reprofoto ČT)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Herecká legenda Ladislav Chudík ve středu oslavil 91. narozeniny. Jeho oslava bohužel proběhla u nemocničního lůžka v rodinném kruhu. Herec se totiž ještě stále zotavuje ze zápalu plic, který před nedávnem prodělal.

 
 
 
 

„Manžel slábne, vzhledem k jeho věku je to přirozené. Ještě minulý rok, když oslavoval devadesátku, se cítil celkem dobře, ale těch devadesát let, to byl takový zlom. Už nemá energii, síly odcházejí,“ popsala Chudíkův stav jeho manželka pro Šarm.

Herec leží v nemocnici už tři týdny a po zápalu plic, který je v jeho věku život ohrožující nemocí, ho čeká ještě rehabilitace. Snad si tedy užil alespoň narozeninovou oslavu, na kterou mu dcera vlastnoručně připravila ovocný dortík se šlehačkou, informovala pluska.sk.

 

 

 

 

 

 

Ladislav Chudík

Ladislav Chudík Foto: archiv České televize

Smrt primáře Sovy: Co říká jeho seriálový syn? Jako by si táta z Nemocnice smrt naplánoval podle televize!

29. června 2015 19:55

V pondělí zesnulý herec Ladislav Chudík (†91), který se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků svým nezapomenutelným ztvárněním postavy primáře ortopedie Karla Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města, byl mezi kolegy nesmírně vážený a oblíbený. „Odešel šlechtic,“ řekl Super.cz jeho seriálový syn, mladý Sova Ladislav Frej (73).

„Je to svým způsobem ironie osudu a taková smutná synchronicita, že v době, kdy se reprízuje Nemocnice, nám pan Chudík odejde na věčnost. Ale měl už 91 let, což je vysoký věk, kdy už měl nárok na odpočinek. Udělal toho za celý život hodně dobrého. Velice jsem si ho vážil coby herce i jako člověka, protože to byl šlechtic,“ uvedl televizní MUDr. Karel Sova mladší.

„Poznal jsem ho jako charismatického a povahově vzácného herce. Naposledy jsme se viděli v Bratislavě v televizi, bohužel si nevzpomenu, při jaké příležitosti. A s mou Gábinkou mě také před pár lety pozval na představení Tančírny ve slovenském Národním divadle. Hrál tam vznešeného majordoma, chodil ve fraku, a přestože v celé hře nepadlo jediné slovo, vše se vyjadřovalo pohybem a tancem, bylo to pocitově strhující. Pak jsme ho navštívili v šatně, kde mi věnoval svou knížku. Budu na něj vzpomínat jen v tom dobrém,“ dodal Ladislav Frej s úctou. 

David Zápal, Super.cz

 

 

 

Nemocnice na kraji města truchlí: Ze smrti Chudíka mrazí...

29. června 2015 ● 17:24

Ladislav Chudík zemřel ve spánku ve věku 91 let. Za ruku ho držela jeho manželka Alena s dcerou. Ač byl herec dlouho nemocný se zápalem plic, jeho smrt všechny zasáhla. Obzvlášť pak jeho herecké kolegy...

Na legendárního primáře Sovu zavzpomínali i jeho herečtí kolegové ze seriálu Nemocnice na kraji města:

Ladislav Frej (MUDr. Karel Sova ml., seriálový syn Ladislava Chudíka)

„Vůbec mi není do řeči, hodně mě to vzalo. Pro mě to setkání před kamerou v Nemocnici bylo hodně důležité. A úplně mě mrazí z toho, že ten náš seriál právě reprízují. To je ale prapodivná souhra náhod.“

Jana Štěpánková (MUDr. Králová)

„Na to se dá těžko něco říct, je mi to moc líto. Zaplať ale pánbu, že se dožil tak vysokého věku a přitom velice milovaný všemi lidmi.“

Josef Dvořák (pacient Václav Pěnkava)

„Natáčení Nemocnice na kraji města bylo báječné i díky panu Chudíkovi. On byl přímo úchvatný člověk s mimořádnými vlastnostmi. Na setkání s ním nezapomenu.“

Deana Jakubisková (hrála s Chudíkem ve slovenském Národním divadle)

„S Laco Chudíkem jsem se sešla v Národním divadle v Bratislavě. Byl to poslední aristokrat, nesmírně laskavý skvělý člověk i kolega. Milovala jsem ho, jeho smrtí jsem zasažena. Patřil mezi velké osobnosti, byl herectví oddaný a byl zázrak, že ještě před rokem rozdával z jeviště svou lásku divákům. Požehnaný herec.“


 
 

 
Autor: höh, tesk

zdroj Blesk,cz

Zemřel Ladislav Chudík (†91) alias doktor Sova: Na tři minuty usnul, pak vydechl naposledy, pláče manželka

Zemřel Ladislav Chudík.
29. června 2015 ● 16:50

Ve věku 91 let zemřel známý slovenský herec Ladislav Chudík. Proslavil se kromě jiného postavou doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. V poslední době už se bez cizí pomoci nemohl hýbat a před měsícem prodělal zápal plic, kterému podlehl. Zemřel ve spánku v kruhu své rodiny.

Ladislav Chudík se dožil úctyhodného věku. V bratislavské nemocnici bojoval se zápalem plic. Dnes krátce před 16. hodinou svůj boj prohrál. „Zemřel za přítomnosti mé a dcery, nebyl sám. Mohly jsme se s ním naposledy rozloučit, zemřel v kruhu rodiny. Velmi krátce usnul asi na tři minuty než vydechl naposledy,“ řekla Blesk.cz Chudíkova manželka Alena.

Slovenského herce Ladislava Chudíka proslavila v Čechách jeho legendární role doktora Sovy ze seriálu Nemocnice na kraji města. Nemocnice se mu bohužel stala později i osudnou.

Před měsícem ho odvezli do bratislavské nemocnice s těžkým zápalem plic. Rodina se obávala toho nejhoršího, Ladislav Chudík dnes vydechl naposledy. Zprávu přinesla televize RTVS.

K těžkému zápalu plic se navíc přidaly i pohybové problémy. Herec už zeslábl natolik, že bez pomoci neudělal ani krok.

„Je úplně oslabený. Nohy ho vůbec neposlouchají, takže většinou leží. Sám chodit nedokáže, musí mít oboustrannou oporu. Na přesuny používáme i invalidní vozík,“ uvedla koncem května Novému Času hercova manželka Alena.

Manželka doufala, že až se uzdraví, přeloží ho na doléčovací oddělení, kde by mohl nohy rozhýbat. Začátkem loňského roku mu navíc hrozilo, že oslepne. Lékaři mu stříkali injekce do oka, kde měl flek, který horšil zrak. Na pravé oko tehdy viděl jen na 20 procent.

Autor: tuš, tesk
zdroj Blesk,cz
 
Ladislav Chudík tři roky před svou smrtí

Ladislav Chudík tři roky před svou smrtí Foto: Olga Hrušková

Smrt Ladislava Chudíka (✝91): Zabil ho zápal plic, ze světa odcházel před dcerou a manželkou

30. června 2015 12:15

Pondělní odchod Ladislava Chudíka (✝91) do hereckého nebe byl sice smutný, ale vzhledem k jeho častým zdravotním problémům v posledních letech ne vyloženě nepředvídatelný. Primář ortopedie MUDr. Karel Sova ze seriálu Nemocnice na kraji města vydechl naposledy v nemocnici, kde poslední dobou bojoval se zápalem plic. Vzdorovat mu ale déle nedokázal.

„Zemřel za přítomnosti mě a dcery, nebyl sám. Mohly jsme se s ním naposledy rozloučit, odešel v kruhu rodiny. Velmi krátce usnul asi na tři minuty, než vydechl naposledy,“ svěřila se deníku Aha! vdova Alena Chudíková.

Zdravotní problémy měl Chudík už déle. K zápalu plic se minulý měsíc přidaly potíže s pohybem, byl zcela odkázán na pomoc rodiny a zdravotnického personálu. Loni málem přišel o zrak, zachránit se ho snažil pícháním injekcí přímo do oka, jež mu fungovalo jen na dvacet procent.

Dva roky před svou smrtí zkolaboval při představení Tančírna, v němž hrál na scéně slovenského Národního divadla. Měl tehdy žaludeční potíže, poté se léčil se zánětem žlučníku. Felčaři tehdy raději volili léčbu prášky. Kvůli mnoha operacím, jež musel podstoupit, se báli dalšího chirurgického zákroku a hlavně narkózy navíc. Měl ale i velké bolesti páteře.

„Alenka mě doslova vytáhla z hrobu,“ chválil svou ženu před lety po jedné z nemocí Chudík. Tentokrát už byl ale osud nekompromisní… 

David Zápal, Super.cz

 

 

Poslední přání Ladislava Chudíka (†91): Nechci pohřbít! Můj popel rozsypte na tomto vrchu!

Ladislav Chudík si přál, aby jeho popel rozsypali na jeho oblíbeném místě.
2. července 2015 ● 15:00

Legendární primář Sova z Nemocnice na kraji města Ladislav Chudík (†91) nebude pohřben. Jeho manželka Alena by mu tím ráda splnila jeho poslední přání. Chudík se totiž před smrtí vyslovil, aby jeho popel rozptýlili. A řekl i kde…

Slovenský herec Ladislav Chudík miloval vrch Hájny grúň, na který v minulosti často vedly jeho kroky. A tak se rozhodl, že na tomto krásném místě chce být i po smrti.

Chtěla bych mu to poslední přání splnit,“ řekla pluska.sk Chudíkova manželka Alena. Herec zemřel v pondělí 29. června poté na zápal plic.

Vdova chce i tak dát možnost jeho příznivcům, fanouškům a přátelům, kteří by se rádi velkému herci poklonili a dali poslední sbohem. Na pátek tedy uspořádala poslední rozloučení určené pro širokou veřejnost.

 

Poslední rozloučení s Ladislavem Chudíkem se bude konat 3. července ve 12 hodin v historické budově Slovenského národního divadla na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě,“ sdělila mluvčí divadla Izabela Pažítková.

Herec zemřel po boji se zápalem plic v pondělí. Než naposledy vydechl, prý na pár okamžiků usnul. Až do úplného konce s ním byly manželka i dcera.

 
 
 
Autor: tesk
zdroj Blesk,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář