Jdi na obsah Jdi na menu
 


Julius Satinský

Julius Satinský,*20.8.1941 - 29.12.2002 - slovenský herec

 
 

 

Július Satinský, slovenský humorista, dramatik, prozaik, fejetonista, autor literatury pro děti a herec, se narodil 20. srpna 1941 v Bratislavě.

Vystudoval dramaturgii na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě. Již během studií vystupoval spolu s Milanem Lasicou v autorských dialozích v bratislavské Tatre.

Od konce 60. let 20. století vystupoval Július Satinský v Divadle na korze. V letech 1971 – 72 kvůli zákazu uměleckého působení na Slovensku vystupoval s Lasičku v kabaretu Večerní Brno. Po návratu na Slovensko účinkoval ve spěvohrách na Novej scéne v Bratislavě, od roku 1978 v činohře téhož divadla. V roce 1982 odešel účinkovat do nově otevřeného Štúdia S, kde působil až do konce svého života.

Scénky Satinského a Lasici se skládají z několika částí – scénky, skeče, písničky, improvizované vstupy atd. V knižní podobě jsou tyto scénky uspořádány podle zcela jiného klíče.

Od roku 1989 se Satinský věnoval vedle herectví i publicistice a tvorbě pro děti. V několika slovenských časopisech a novinách měl svoje pravidelné rubriky. Ve svých fejetonech se snažil svojí provokací vzbudit ve čtenáři touhu stát se samostatnou a originální osobností jakou je sám autor, využíval prvky slovní hry, jeho psaný projev byl bouřlivý, nevyhýbal se velkým festům a pózám.

Július Satinský zemřel 29. prosince 2002 v Bratislavě.

Dílo Júliuse Satinského
- Moji milí Slováci – 1991
- Už ani muk! alebo Karavána šteká, psi idů ďalej – 1993
- Mě z toho trefí šlak – 1994, v češtině
- Rozprávky uja Klobásu – 1996, pohádky pro děti
- Sborné dielo: Milan Lasica a Július Satinský – 1996, 1998, dva díly

zdroj Osobnosti,cz

 

 

Duševně chorý syn Satinského: Piju a utrácím za ženy jako táta!

Syn Juliuse Satinského Ján promluvil o dětství. Mohli se mít jako v bavlnce, ale neměli.
 
22. července 2014 ● 17:13

Mohli mít honosnou vilu a drahá auta. Místo toho rodina herce Julia Satinského (†61) žila v družstevním bytě a jezdili průměrným vozem. O dětství prožitém s filmovou hvězdou promluvil jeho syn Ján (26), který trpí duševní chorobou. Přiznal, že stejně jako otec rád utrácí za ženy a alkohol, který má zakázaný.

 

Za života Satinského si jeho rodina nemohla stěžovat na nuzné finanční podmínky. Jeho syn Ján tuto výhodu vnímal už jako malý kluk. Nikdy ale nezpychl, jeho otec svou rodinu totiž zase tak moc nerozmazloval. „Bydleli jsme v družstevním bytě a táta jezdil v Dacii a potom ve Felicii Combi. Peníze jsme radši utráceli za dovolené s přáteli,“ prozradil Ján Satinský slovenskému webu pluska.sk.

Se svými rodiči a sourozenci cestovali nejen po Slovensku, ale jezdili také k moři. A to autem. Dnes je jejich finanční situace ale o dost slabší. „Teď už jsme chudí. Díky tátovi jsme byli kdysi mnohem bohatší, ale po jeho smrti se to změnilo. Ale ani předtím jsme nežili v luxusu. Bylo příjemné vědět, že si nikdy nebudeme hrát na nóbl rodinu,“ svěřil se Ján.

Po svém slavném otci Juliovi Satinském zdědil Ján lásku k ženám, vínu a zpěvu. Ženám neodolá a alkoholu, který nesmí, leckdy také ne. „Vzhledem k mé diagnóze bych neměl pít vůbec, ale někdy k alkoholu tíhnu až příliš. Když už si mám vybrat, tak whiskey,“ přiznal Ján, který trpí schizoafektivní poruchou.

Jeho maminka, psychiatrička, si s ním užila své. Několikrát musela Jankovi zavolat záchranku, která ho po psychopatickém záchvatu musela odvézt na psychiatrii. Tam se léčil celkem třikrát. Teď už bere jen udržovací léky, které však občas zkombinuje s alkoholem.

Autor: tesk

zdroj Blesk,cz

Syn slavného herce Satinského (†61): Trpím psychózou!

Syn Satinského přiznal, že trpí psychózou. Jedním ze spouštěčů nemoci mohla být také právě otcova smrt
 
22. července 2014 ● 05:15

Rodinu herce Julia Satinského (†61), který zemřel po velkých bolestech na rakovinu tlustého střeva, stíhá jedna rána za druhou. Jeho první žena se utopila v Karibiku, nyní se ukázalo, že pohádkový život nemá ani jeho syn Ján Satinský (26) z druhého manželství. Veřejně přiznává, že trpí psychickou poruchou, kvůli které skončil i v blázinci.

 

Ján Satinský o sobě rád mluví jako o bláznovi. Má k tomu své důvody. Trpí duševní chorobou, o které se nestydí hovořit. „Trpím schizoafektivní psychózou, resp. poruchou,“ přiznal otevřeně syn slavného herce. Ján Satinský si myslí, že právě smrt otce mohla nemoc "odstartovat". Tehdy mu bylo čtrnáct let, když herec, známý všem hlavně z komedie století S tebou mě baví svět, zemřel.

Kvůli své nemoci byl Satinského syn hospitalizován také v blázinci. "Nejdřív se u mě projevila maniodeprese, ale potom jsem postoupil o stupeň výš a diagnostikovali mi schizoafektivní poruchu. Měl jsem tři velká vzplanutí. Poprvé v sedmnácti letech. Tehdy jsem byl Ježíš. To bylo nejúžasnější. Měl jsem pocit, že všechno má řešení a nic není problém. Jenže o rok později to eskalovalo. Tenkrát jsem se propil až do rána a nějakým způsobem jsem si v Bratislavě pronajal dům. Pár dní jsem tam žil, ale pak jsem to nezvládl a zavolal mámě, aby mě vzala na psychiatrii,“ přiznal Satinský s tím, že po třetím vzplanutí dokonce skončil na psychiatrii v Londýně.

Ján prožíval střídavá období, při nichž si v první fázi užíval života a cítil se výborně, v té druhé ho trápila těžká deprese. „Kromě zlomových životních událostí, můžou být spouštěči psychózy také drogy či špatný denní režim,“ svěřil se hercův syn, který má s drogami nejspíš své zkušenosti. „Kdo na Slovensku tvrdí, že si nikdy nedával heroin do žíly, lže,“ dodal Satinský. Akutní léčbu musel podstupovat rok, nyní do konce života bude brát léky na udržení nemoci.

 
 
 

Lidé trpící psychickými poruchami většinou smýšlí o sebevraždě. Ani syn Satinského není výjimkou. „Na sebevraždu jsem určitě pomýšlel. Ale protože nemám jistotu, zda by potom bylo něco lepšího nebo naopak horšího, tak je to podle mě rozhodně obrovský risk,“ dodal Ján, který přišel o otce v době, když byl v pubertě. Dlouhé měsíce se musel dívat na to, jak jeho otec trpí bolestmi, kterým následně podlehl.

Julius se synovy duševní poruchy nedožil, ovšem za svého života si také prožil se svými blízkými své. Po dvaceti letech manželství se mu v Karibiku utopila jeho první žena, baletka Slovenského Národního divadla Olga Lajdová.

Co je schizoafektivní porucha?

Schizoafektivní porucha je sporná skupina poruch na pomezí mezi afektivními a schizofrenními psychózami. Diagnóza by se měla stanovit pouze tehdy, když jsou výrazné jasně schizofrenní i jasně afektivní příznaky a jsou přítomny současně, takže epizoda nesplňuje kritéria pro schizofrenii, ani pro manickou či depresivní fázi.

Autor: tesk
zdroj Blesk,cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

de le Mancha

(Don Carlos, 26. 2. 2015 22:03)

Toto je veľmi pekná webová stránka,je chvályhodné,že tu venujete toľko priestoru slovenským umelcom,až na jednú vec...ak práve pri profile Júliusa Satinského(Szatinszkého)znetvoríte meno jeho dlhoročného kolegu,spolutvorcu,spoluautora,súputníka a verím,že aj dobrého kamaráta Milana Lasicu(vo vašom podaní-Lasičku)....noooo-smutný som z vás bratia...a keby som aj čokoľvek dodal,bola by škoda písmen...