Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ján Koleník

Ján Koleník,*11.11.1979 - slovenský herec, model, dablér

 

Ján Koleník je slovenský herec.

Po skončení VŠMU v roce 2004 se stal členem Činohry SND. V roce 2004 získal Cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu Istropolitana projekt (postava Valena Connora ve hře Opuštěný západ). Byl nominován na cenu Objev roku v rámci divadelních ocenění sezóny 2003 (postava Levítu ve hře Velké štěstí).

V roce 2008 mu byla udělená Výroční cena literárního fondu za postavu Krále Františka (Král se baví) s přihlédnutím k postavě Nika Dubčiča (Dům v stráni). Je trojnásobný vítěz v anketě nejoblíbenější slovenský herec OTO 2010/11/12.

Mezi jeho nejvýznamnější divadelní postavy patří: VALEO (Opuštěný západ), Levita (Velké štěstí), Oront (Mizantrop), Jago (Othello), Kampen (Rozhovor s nepřítelem), Katurian (Ujo Polštářek), fontanela (Tak se na mě přilepila) , Bassanio (Kupec benátský), Frank N 'Further (Rocky Horror Show), Doran (Strategie a rozmary), Miro (Neberte nám princeznu ), Ján Holub (Pod cizí vlajkou), Laertes (Hamlet), František I. (Král se baví), Lucentio (Zkrocení zlé ženy), Niko Dubčič (Dům v stráni), Joachim (Plantáž), Jochanan (Herodes a Herodias), Evaristo (Vějíř).

Účinkoval v televizních seriálech Mezi námi, Panelák, Kdyby bylo kdyby, Kriminálka Staré město, Zlomek vteřiny, První republika.
 

 

zdroj Osobnosti,cz

Je to snad ještě větší fešák než v první řadě. Ján Koleník se od natáčení První republiky nezměnil, jeho figura ale ano

18. února 2017 5:55

V druhé řadě První republiky pochopitelně nesmí chybět hlavní postava Vladimíra Valenty, které se zhostil herec Ján Koleník. A i když to chvíli vypadalo, že k natáčení druhé řady oblíbeného dobového seriálu ani nedojde, dobře to dopadlo.

„Trvalo tři roky, než se to rozběhlo, ale těšil jsem se na to, je to pro mě změna. Když si můžu odskočit do Čech, tak to pro mě znamená čerstvý vzduch, změnu prostředí,” říká Koleník.

Během tříleté pauzy se Koleník - logicky - nemohl fyzicky měnit, což se podařilo, i když na to nijak zvlášť nemyslel. „Do kostýmů jsem naštěstí nepřibral, což bylo podstatné,” usmíval se.

Herec nám prozradil, že romantický milovník Vladimír Valenta se v průběhu děje promění v akčního hrdinu. „Myslím, že se z toho stala větší kriminálka. Zejména moje postava už není tak romantická, což mi vyhovuje a sedí a bavilo mě číst scénář,” dodal Ján Koleník.

Co více prozradil o své postavě, se dozvíte v našem videorozhovoru, pořízeném přímo na place. 

Jiří Čeladník , Super.cz

Jak bojuje Ján Koleník s češtinou? Super.cz

Tři roky měl nejpohlednější slovenský herec pauzu od První republiky. Musí se učit znovu česky?

28. února 2017 13:28

Když se objevil v první sérii První republiky, tak jen málokdo věřil, že tento herec je Slovák. Ján Koleník svou výbornou češtinou překvapuje, a dokonce v první řadě působil v roli Vladimíra Valenty tak věrohodně, že se někteří lidí sázeli, že je jeho postava dabovaná.

Pro Koleníka prý bylo nejdůležitější najít v hlavě knoflík, kterým bude schopný přepínat mezi jazyky tak, aby se vzájemně neovlivňovaly. Češtinu se snaží naposlouchat všude, kde je to jen možné - v obchodě, na benzinové pumpě nebo v restauraci.

Když jsme se s pohledným slovenským hercem potkali na natáčení nových dílů druhé řady výpravného seriálu, tak jsme se ptali, jestli měl po tříleté pauze s češtinou problémy. „Je pravda, že jsem musel absolvovat setkání s paní profesorkou Janou Postlerovou. Teď je na režisérovi, jestli mě během natáčení na něčem nachytá a řekne: ’Jano, ještě je to třeba doladit, protože za ty tři roky jsi to zapomněl,’ ” svěřil se Super.cz na place Koleník.

Vzhledem k tomu, že má herec většinu pracovních příležitostí doma na Slovensku a v Česku zatím není tak etablovaný, tak má z našeho jazyka stále respekt. „Čeština pro mě není automatika. Musím se víc soustředit a uklidnit, abych dokázal mluvit plynule a soustředěně,” řekl Ján Koleník. 

Jiří Čeladník , Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář