Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivan Krajíček

Ivan Krajíček,*24.5.1940 - 5.6.1997 - herec

 

Ivan Krajíček, narozený 24. květen 1940 v Žilině, byl slovenský herec, zpěvák, komik, režisér, moderátor a bavič.

V pěti letech začal hrát na housle. Věnoval se i některým sportům např. hodu diskem, cyklistice, hokeji a jiným. Na VŠMU se přihlásil s Lucií Poppovou, kterou nepřijali, ale později se ve světě stala známou slovenskou operní zpěvačkou. V letech 1957-1961 absolvoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. V roku 1964 začal hrát v činoherním souboru Nové Scény, později přešel do operetního souboru, kde se stal sólistou. Působil zde do roku 1975.

Jako všestranný umělec se věnoval herectví, zpěvu, moderování, kabaretu a pracoval také jako divadelní a televizní režisér. Během své vojenské služby potřeboval scénář na zábavný pořad. Tehdy dostal tip na Olda Hlaváčka, za kterým odjel do Mikulova, který zde byl na vojenské službě. Oldo Hlaváček mu napsal scénář pro tento pořad. Jejich vzájemná spolupráce přerostla do divadelní a kabaretní dvojice - Krajíček - Hlaváček, kterou vymyslel Ivan Krajíček. Později tato komediální dvojice vystupovala v kabaretech, v rozhlasu i v televizi. Jejich nejznámějším pořadem byl Hostinec pod gaštanom, kde vytvořili dva slovenské gazdy (hospodáře).


Hrob Ivana Krajíčka na hřbitově v Slávičom údolí v BratislavěJako režisér ztvárnil mnoho děl např. Ťululum (hudební komedie), Cyrano z predmestia (muzikál) a mnohé jiné. Pracoval v dabingu, v pořadech pro děti, moderoval různé soutěže, estrády, zábavné pořady jako např. Bratislavská lyra nebo Vtipnejší vyhráva. Později začal moderovat program Diskotéka pre starších a pokročilých, tato později změnila název na Smiem prosiť?. Na začátku 90. let 20. století vymyslel a moderoval úspěšnou písničkovou souťěž s názvem Repete. V tomto pořadu zpíval i svoje vlastní písně (např. Nebezpečná slečna, Mama, Cesta do neba, Kazačok, Oči čierne, Tulipán, Posledný flám, Song o skalnom kvete a jiné), zpíval i s jinými zpěváky a svými zábavnými výstupy i jinak bavil diváky. Tato soutěž byla velice úspěšná - např. v prvním kole přišlo do soutěže 16 tisíc korespondenčních lístků od diváků a na začátku roku 1993 přišlo do soutěže již 180 tisíc korespondenčních lístků. Tuto soutěž naposledy moderoval v únoru 1997 (po jeho smrti s jejich moderováním pokračovala Zora Kolínská).

Zemřel 5. června 1997 v Bratislavě.


Oceněni:
- Cena za herecký výkon na na festivalu v Karlových Varech (Za postavu Cornelia v muzikálu Hello Dolly!)
- 1970 Cena sympatie čtenářů slovenského časopisu Život

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář