Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eva Kristínová

Eva Kristínová,*5.8.1928 - slovenská herečka

 

Eva Kristínová se narodila 5. srpna 1928 v Trenčíne. Ke studiu herectví se přihlásila na Státní konzervatoři v Bratislave v roce 1949. Po ukončení studia získala angažmá ve Slovenském národním divadle, rovněž působila v rozhlase, televizi a filmu. Na scéně Slovenského národního divadla (SND), v rozhlase i v televizi vytvořila herecké kreace, které se staly součástí zlatého fondu slovenského hereckého umění. Na této divadelní scéně pak vytrvala takřka čtyřicet let. Na jevišti se objevila naposledy v roli Rodany v dramatu M. Ferka - Pravda Svätoplukova (1985, rež. P. Haspra).

Někdejší přímá účastnice SNP se proslavila a dodnes působí i jako recitátorka slovenské klasické poezie. Její repertoár je velmi rozsáhlý, mimo jiné ovládá značnou část Hviezdoslavovy tvorby. Je čestná předsedkyně Matice slovenské.

Její talent se prosadil i ve filmu a v televizních inscenacích. Filmový debut si odbyla v slovenské komedii NIE JE ADAM AKO ADAM (1956, r. Palo Bielik). Řada následujících filmů má stále své diváky - ŠTYRIDSAŤŠTYRI (1957, r. Palo Bielik), první slovenský TV film, válečné drama SMRŤ SA VOLÁ ENGELCHEN (1961, r. Ivan Balada), TV film SÁM VOJAK v POLI (1964, r. Otto Haas), RYSAVÁ JALOVICA (1970, r. Martin Ťapák). Velmi úspěšné byly inscenace - CESTA ŽENY (1974, r. Dušan Kodaj), PENELOPA (1977, r. Štefan Uher), HODY (1987, r. Andrej Lettrich).

Eva Kristínová společně se slovenským publicistou Janem Čomajem připravili k vydání knihu vzpomínek Eva Kristinová - SPOMIENKY HEREČKY (2008). Kniha vyšla k jejímu jubileu 80. let. Autor formou osobního vyprávění své hrdinky obsáhl jedno dramatické století Slovenska.

Ocenění:
- Nositelka Řádu SNP II. tr., Čs. medaile Za chrabrost a Čs. Voj. Medaile Za zásluhy
- vyznamenána Cenou města Bratislavy
- 1968 jmenovaná zasloužilou umělkyní
- 2008 jí udělil prezident ČR Ivan Gašparovič Řád Ľudovíta Štúra I. třídy za mimořádné zásluhy v oblasti rozvoje slovenského divadelního umění a kultury
- 2014 Nové Mesto nad Váhom - převzala prestižní ocenění Kvet Tálie

Autor: alberta

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář