Jdi na obsah Jdi na menu
 


Emília Zimková

Emília Zimková,*1.8.1951 - slovenská herečka, spisovatelka

x

Milka Zimková je slovenská spisovatelka-prozaička, režisérka, autorka monodramat a herečka.

Studovala v Okružné, Kapušanech, Prešově a později v Bratislavě herectví na divadelní fakultě DAMU, kde ukončila studium v roce 1973. Po ukončení studií pracovala rok v divadle v Trnavě, později působila většinou v svobodném povolání. Spolupracuje s filmem, televizí a uměleckými agenturami. Jako herečka účinkovala v několika celovečerních filmech. Kromě pravidelných vystoupení na Slovensku vícekrát účinkovala v Čechách, Polsku, Maďarsku, Německu, Rusku, Bulharsku i na Kubě. Žije v Bratislavě.

Tvorba
První knížku Pásla koně na betóně, která jí vyšla v roce 1980, jen o dva roky později zfilmoval slovenský režisér Štefan Uher. Svá literární díla umísťuje hlavně do prostředí východoslovenského venkova, kde vykresluje osudy žen, které hledají životní štěstí. Charakteristickým prvkem jejích próz je bohaté používání východoslovenského nářečí. Kromě literatury se úspěšně prosadila i jako herečka, režisérka a scenáristka.

Dílo
1) Próza

- 1980 Pásla koně na betóně, cyklus próz (zfilmován v roce 1982, režisér Štefan Uher)
- 1985 No a čo, soubor povídek
- 1999 Bez slov
2) Monodramata
- 1979 Neveľo nád idze, neveľo nám treba
- 1980 Sojka
- 1980 Čas kikiríkania
- 1986 Žniva
- 1989 To len tak naoko

3) Scénáře
- 1983 Vstupenka do nebe (režie Štefan Uher)
- 1995 …kone na betóně, scénář k filmu (jen spoluautorka, režie Stanislav Párnický)
 

 

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PROSBA NA PANI ZIMKOVOU

(LOHONKA, 17. 11. 2015 17:56)

Vážená pani Zimková. Mám k Vám velkou prosbu, Studuji a sbírám společně s kolegou nářeční slovníky,publikace o nářečí z ČR,SR a bývalého ČEskoslovenska.Nemohu již dlouhou dobu sehnat(inzerce,burzy,antikvariáty)
Krátky slovník nárečia slovenského okružniansko-šarišského podľa Milky Zimkovej (2004)nemáte prosím pani Milková jeden výtisk ,který by jste byla ochotna prodat?
Velmi mi na slovníku záleží.
Děkuji předem za odpověď.
Ing.Lohonka P z Budějc,Česko