Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deana Horváthová - Juraj Jakubisko

25. 4. 2014

Deana Horváthová,*11.3.1958 - slovenská herečka

 

Deana Horváthová, provdaná Deana Jakubisková je slovenská herečka a filmová producentka, manželka režiséra Juraje Jakubiska.

Po studiu VŠMU v Bratislavě (1981) získala angažmá ve Slovenském národním divadle. Po dobu dvanácti sezon zde vytvořila více než 20 hlavních rolí, vedle toho si zahrála i v desítce televizních filmů a seriálů. Po přestěhování do Prahy v letech 1993-1994 hrála v pražském Divadle bez zábradlí, od roku 1994 se věnuje především producentské činnosti. S manželem žije v Praze, mají spolu syna Jorika.

zdroj Osobnosti,cz

Další rána pro Deanu Jakubiskovou: Hrozba operace!

Na Pražském hradě nechyběl ani manželský pár Juraj a Deana Jakubiskovi.
 
24. dubna 2014 ● 07:12

Nejenže Jakubisková (56) čelí soudnímu stíhání kvůli dva a půl roku staré nehodě na přechodu pro chodce, nyní bude muset nejspíš podstoupit operaci! A kvůli čemu vlastně?

Minulý týden se nedostavila k soudu, který projednával její případ, a pozůstalí po muži (†62), kterého Jakubisková srazila, zuřili. Manželka režiséra Juraje Jakubiska (75) k tomu ale měla důvod. Podle všeho se jí vrátily zdravotní problémy.

„Je to recidiva po čtyřech letech, kdy jsem se z této choroby dostávala dlouhé měsíce. Už tehdy mi hrozil chirurgický zákrok,“ vysvětlila Jakubisková pro Čas.sk. Nyní čeká, až ji začnou zabírat předepsané léky. „Lékaři mi nasadili silnější léky, nejhorší příznaky choroby – záchvaty kašle, spojené se stavem, kdy se nemůžete nadechnout – by se měli zmírnit natolik, že budu moct absolvovat další vyšetření,“ svěřila se dál. „Na základě výsledků se rozhodne,“ dodala ještě.

Pro její zdravotní problémy ale nemá pochopení vdova po mrtvém chodci. „Jakubisková může být ráda, že vyvázla jen s podmínkou, a ona se ještě odvolává a potom ani nepřijde,“ rozohnila se před časem vdova. „Já se odvolala, takže nevím, jaký důvod, nebo výhodu, bych získala neúčastí na projednávání,“ namítla sama Jakubisková.

Městskému soudu v Praze se navíc omluvila dopředu. „Paní Jakubisková se omluvila pro chorobu  a práceneschopnost. Termín dalšího soudního stání zatím není stanovený,“ řekla Novému Času mluvčího pražského městského soudu Markéta Puci.

Video
délka: 01:23.73

Jakubisková opět nedorazila k soudu. Je to nehoráznost, tvrdí vdova po chodci Kateřina Kotalová, Petr Soukup

Autor: tas
zdroj Blesk,cz

 

 

 

Juraj  Jakubisko,*30.4.1938 - scénariska, režisér

 

 

Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman. Jeho filmy se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizardností i podivuhodnou hravostí. Jeho manželkou je slovenská herečka a filmová producentka Deana Horváthová-Jakubisková.

Debutoval dlouhometrážním hraným filmem Kristova léta (slovensky Kristove roky) (1967). Filmy Zběhové a poutníci (slovensky Zbehovia a pútnici) (1968), Ptáčkové, siroty a blázni (slovensky Vtáčikovia, siroty a blázni) (1969) a tragikomedie Na shledanou v pekle, přátelé! (slovensky Dovidenia v pekle, priatelia) (1970, dokončen byl 1990) byly v 70. letech normalizační cenzurou zakázány a Juraj Jakubisko se mohl věnovat pouze dokumentární tvorbě.

Až v roce 1979 natočil hraný film Postav dům, zasaď strom (slovensky Postav dom, zasaď strom) a v roce 1980 třídílný slovenský televizní film Nevera po slovensky. Vrcholem jeho tvorby v 80. letech byla historická sága s původním slovenským názvem Tisícročná včela (1983), která získala množství filmových ocenění podobně jako filmová pohádka Perinbaba (1985).

Ve filmech se slovenským názvem Sedím na konári a je mi dobre (1989) a Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (česky Lepší být bohatý a zdravý než chudý a nemocný) (1992) s tématem milostného trojúhelníku vrátil ke své tvorbě ze 60. let. Od roku 1993 žije v Praze, kde natočil filmy Nejasná zpráva o konci světa (1997) a Post coitum (2004). Je členem Evropské filmové akademie, od roku 2001 také docentem na pražské FAMU.

Zdroj Osobnosti,cz

Jakubisková, která zabila chodce na přechodu: Soud zamítl její stížnost

Deana Jakubisková neuspěla u soudu, který odmítl její stížnost.
15. června 2015 ● 09:50

Herečka a producentka Deana Horváthová-Jakubisková (57) neuspěla s ústavní stížností. Za usmrcení chodce na přechodu jí Obvodní soud pro Prahu 2 uložil 2,5 roku vězení se čtyřletou zkušební dobou. Dostala také čtyřletý zákaz řízení, pozůstalým musí uhradit zhruba milion korun.

O odmítnutí stížnosti dnes ČTK informovala mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Ve stížnosti Deana Jakubisková upozorňovala na rozpory v posudcích a svědeckých výpovědích. Poukázala na to, že chodce nemohla vidět, protože jí rozhled blokovalo jiné vozidlo.

Vadilo jí také to, že Nejvyšší soud o jejím dovolání rozhodl během patnáctiminutového neveřejného zasedání. Za tak krátkou dobu prý nemohl případ kvalifikovaně přezkoumat.

Ústavní soud ale zjistil pouze jedinou dílčí chybu. Protokoly z hlavního líčení obsahují často zápisek „nesrozumitelná slovenština“. Výpověď Jakubiskové tak není ve spisu kompletně zachycená, chybí totiž také zvukový záznam. Podle ústavních soudců ale nejde o takový zásah do základních práv, který by vyžadoval zrušení verdiktu.

Jakubiskové prý nic nebránilo, aby určité body své obhajoby později písemně nebo slovně zopakovala. Délka rozhodování Nejvyššího soudu je prý standardní, soudci totiž na porady přicházejí poté, co si nastudují spis, a tak mohou dospět k výsledku poměrně rychle.

Nehoda se stala v říjnu 2011 na křižovatce, kterou neřídí semafory. Zatímco ostatní auta v prvním pruhu dala chodci na přechodu přednost, z druhého pruhu ho herečka srazila. Chodec (†62) následkům zranění na místě podlehl. Herečka tvrdí, že chodce neviděla přes vysoké odbočující auto a že jí vběhl pod kola, aniž s ní navázal oční kontakt.

 
 
 
Autor: ČTK
zdroj Blesk,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář