Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beta Poničanová

Beta Poničanová,*26.9.1908 - 20.12.1987 - slovenská herečka

 

Slovenská herečka Beta Poničanová patřila k předním dramatickým herečkám. Největší vliv v počátcích měl na ní režisér Viktor Šulc. Jako charakterní realistická herečka Beta Poničanová s dokonalým přednesem a artikulací stihla projít všemi typy herecké práce a i žánrové repertoárové rozmanitosti. Stala se výraznou slovenskou charakterní herečkou, jež v mládí disponovala i atraktivním zevnějškem.

Po téměř třiceti letech Poničanovou před české filmové kamery zval výhradně režisér Jan Schmidt, v jehož filmech vytvořila své nejvýraznější a velké role své kariéry. Do slovenské kinematografie vešla až v druhé polovině 40. let. Často vystupovala v rozhlase, dabingu, televizních filmech, seriálech a i v záznamech divadelních her. Řadu let se věnovala pedagogické práci na bratislavské Vysoké škole múzických umění (VŠMU).

Byla vdaná za básníka a levicového politika Jána Roba – Poničana (* 15. jún 1902 – † 25. február 1978). Na přelomu 70. a 80. let definitivně Beta Poničanová opustila divadlo a odešla do soukromí.


Ocenenia:

Za výkon matky Svrčinové ve snímku VLČIE DIERY (1948) se stala nositelkou Národní ceny (1949) a za své celkové herectví získala Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu (1960) a titul Zasloužilé umělkyně (1967).


 

Autor: alberta

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář