Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbora Janatková

Barbora Janatková,*11.9.1982 - herečka

 

Barbora Janatková je sympatická slečna, která se narodila v rodině dostihového žokeje a trenéra koní Ivana Janatky a herečky Magdalény Dolejšové. Jejím rodištěm je Dunajská Streda na Slovensku, což je dáno tehdejším pracovním poměrem jejího otce. Strávila zde první tři roky svého života, poté se s rodiči vrátila do Karlových Varů, kde měla pro změnu divadelní angažmá její maminka.

Barbora byla již od dětství pohybově velice dobře vybavena. Od sedmi let pravidelně navštěvovala kurzy závodního plavání, zaznamenala úspěchy coby členka karlovarského týmu akvabel, otec ji vedl ke skautingu a lásce k přírodě. Maminka v ní pro změnu nenásilnou formou pěstovala ambici stát se v budoucnosti herečkou. Byla pro ni vzorem a inspirací pro kýžený život na divadelních prknech. To bylo zřejmě také jedním z důvodů, proč Barbora začala ve čtrnácti závodně stepovat, stala se dokonce mistryní republiky ve skupinovém stepu a posléze byla jejich skupina nominovaná na mistrovství světa 1999 v Berlíně. Rozhodnutí, jakou cestou se vydat po základní škole by se zdálo být jasné, nicméně patnáctiletá dívka nastoupila ke studiu na Střední pedagogické škole v Karlových Varech. Ovšem paralelně se studiem na sobě pracovala coby budoucí herečka.

Zahrála si pro radost několik malých rolí v divadle Dagmar, ztvárnila také komediální roli černošské prostitutky na prknech MD Karlovy Vary. Po maturitě zkusila štěstí na pražské DAMU, obor činoherní herectví a zdařilo se. Nastoupila v roce 2002
a v současné době se připravuje na diplomovou práci a státní zkoušky. Během čtyřletého období na DAMU ušla Barbora pořádný kus cesty ke svému hereckému zdokonalení.

Ačkoliv je typ univerzální herečky, pochopila, že ještě o něco víc jí imponují, a také vyhovují, role komediálního zaměření. O přednostech spojených s její sportovně stepařskou minulostí a pěveckém talentu není třeba hovořit. Má ráda muzikály, což dokázala v představení „Pokrevní bratři“ hraném v pražském Blaníku v roce 2004-2005, kde skvěle ztvárnila dceru z rodiny Johnstonových Fatimu. Ale to jsme trochu předběhli. Se svým desetičlenným ročníkem nastudovala několik divadelních děl, z nichž jmenujme zejména Sen noci svatojánské, Čechovova Racka, Terorismus nebo Caprichos. Její herecké vzdělávání bylo korunováno Cenou Jiřího Adamíry za výrazné tvůrčí úspěchy dosahované v průběhu celého studia. V roce 2005 byla přizvána do tanečně dramatického sdružení mladých talentovaných lidí, které si říká „Veselé skoky“. Dodnes se jejich dvě představení hrají v Divadle v Celetné a soubor jezdí také na zájezdové štace. Také v televizi dostala Barbora příležitost si zahrát, a to v televizní inscenaci režiséra Jaroslava Pozziho „Hypnóza“, kde po boku Viktora Preisse ztvárnila jednu z hlavních rolí. Její poslední počin se odehrává na scéně divadla Na Fidlovačce. Muzikál „Hledá se muž,značka:bohatý!“ patří k těm nejvýpravnějším, které současná Praha může nabídnout.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář