Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdena Vařechová - Oldřich Vlček

Zdena Vařechová,*1939 - 1999 - herečka, televizní hlasatelka

 

Zdena Vařechová byla televizní hlasatelka působící v Československé televizi v letech 1969-1988.

Na Zdenu Vařechovou si dnes už můžeme vzpomenout jen díky filmům, ve kterých si zahrála »samu sebe«. V populární Vesničce mé, střediskové třeba z televizní obrazovky »nastavuje zrcadlo soudobé společnosti«, a mihla se i v řadě dalších filmů. Ve své době uváděla nezapomenutelný, často velmi propagandistický pořad Křeslo pro hosta.

Také Saskia Burešová na ni vzpomíná v jednom ze svých rozhovorů jako na prověřenou komunistku. „Na Silvestra v poledne běžel Husákův projev, a to směla hlásit jenom Zdena Vařechová, která byla dostatečně prověřená. Denní službu měl třeba někdo jiný, ale věta »Milí diváci, nyní vystoupí prezident republiky a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák« patřila jenom jí,“ říká Burešová.

V roce 1988 si její odchod z televize vyžádali ostatní kolegové, a Zdena Vařechová zemřela v ústraní a zapomnění.

Autor: igorek1974

Zdroj: Osobnosti,cz

 25. května 2014 • 12:00

"Husákova" hlasatelka z Křesla pro hosta: Zdena Vařechová (†60) zemřela v zapomnění!

Saskia Burešová vzpomíná na svou kolegyni Zdenu Vařechovou jako na "dostatečně prověřenou".
Saskia Burešová vzpomíná na svou kolegyni Zdenu Vařechovou jako na "dostatečně prověřenou". (Foto: archiv ČT, FTV Prima, ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Pamětníci ještě dobře vzpomínají na oblíbenou komunistickou agitku, ve které se střídali slavní a promlouvali o skvělém životě v socialistickém ráji. Výrazným elementem byla prominentní televizní hlasatelka Zdena Vařechová, která snad těm svým pohádkám i věřila.

Přehlídka šťastných

Křeslo pro hosta byl v podstatě propagandistický pořad, v němž se role moderátora vedle Vařechové objevil i nebohý Vladimír Menšík (†58). Bůhví, co na něj měli, že se toho účastnil. Ale pochopitelně nebyl sám, na všetečné dotazy Vařechové v pořadu "který nastavuje zrcadlo soudobé společnosti", odpovídal s chutí ledaskdo. V televizi tak o pozitivech socialismu svorně blábolili kupříkladu Karel Gott, Jaroslav Moučka, Václav Hudeček či Ludmila Pelikánová.


Kolegové ji z televize vyštípali

Zdena Vařechová si také s chutí zahrála v populárních filmech. Vidět jste ji mohli v legendárním Zítra to roztočíme drahoušku...! nebo Vesničko má středisková. Jinak se brněnská rodačka věnovala svému působení v rámci převádění bolševických ideálů do praxe. Byla to kovaná a hlavně prověřená komunistka, která měla značné postavení. Proto její odchod z České televize iniciovali sami kolegové.
Husák patřil pouze Vařechové

Na svou někdejší kolegyni vzpomínala v jednom interview Saskia Burešová. "Na Silvestra v poledne běžel Husákův projev, a to směla hlásit jenom Zdena Vařechová, která byla dostatečně prověřená. Denní službu měl třeba někdo jiný, ale věta »Milí diváci, nyní vystoupí prezident republiky a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák« patřila jenom jí," říká Burešová. Vařechová nakonec zemřela předčasně zcela zapomenutá ve svém rodném Brně v roce 1999.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

Oldřich Vlček,*8.5.1939 - herec

Herectví vystudoval na JAMU v Brně. Absolvoval v roce 1962 a téhož roku nastoupil do svého prvního angažmá v olomouckém Divadle O. Stibora (z rolí např.: Ferdinand v Úkladech a lásce, Rafael v Konci masopustu). Po vojenské službě (1963-67 v AUSu) byl dvě sezony členem Státního divadla v Ostravě (Edmund v Cestě dlouhého dne do noci, Treplev v Rackovi aj.).

Od roku 1967 je členem Činohry Národního divadla. Za více než čtyřicet let zde hrál v dlouhé řadě představení – z jeho rolí např.: Oktavius Caesar a v pozdějším nastudování Scarus v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Jindřich ve Wilderově hře Jen o chlup, Horác v Molierově Škole pro ženy, Mikuláš Devize ve Freyově hře Dáma není k pálení, Careless a Karel Surface v Sheridanově Škole pomluv, Petr v Gorkého Měšťácích (byl i spoluautorem písňových textů pro tuto inscenaci), v Hechtově a Mac Arthurově První stránce hrál Bensingera, ve Štechově Třetím zvonění Hvězdínského, ve Storeyově Farmě Artura, v Shakespearově Králi Learovi Oswalda, byl Knězem a členem chóru v Sofoklově Oidipovi vladaři, Hrabálkem v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Poutníkem, Apoštolem Tomášem a Josefem z Arimatie v lidových Pašijích, představoval Zvěrolékaře, Burziána, Němého a další v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále, Tockého v dramatizaci Dostojevského Idiota, v posledních letech jsme ho viděli mimo jiné jako Dr. Neuwirtha v Havlově Pokoušení, jako Majordoma Otavia v Lope de Vegově hře Vladařka závist aneb Zahradníkův pes či jako Starostu ve Šrámkových Zvonech, hrál Dr. Procházku, Lékaře a Hlasatele v Kohoutově Malé hudbě moci, Žalářníka ve Fletcherově a Shakespearově hře Dva vznešení příbuzní, roli pojmenovanou Číslo jedna, 75 let, světový politik ve Vedralových Starých režisérech, Krakeše ve Štechově komedii David a GoliášZimu v Jiráskově LucerněJohna Mortona v Shakespearově Richardovi III., Dóžete v Shakespearově Kupci benátském atd.

V současném repertoáru ho naši diváci mohou vidět na jevišti Národního divadla v roli Doktora Lombardiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Belleroseho v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Kalchase v Shakespearově Troilovi a Kressidě a Pedanta ve Zkrocení zlé ženy, Koděru v Tylově Strakonickém dudákovi, ve Stavovském divadle hraje několik rolí v Enronu.

FILM A TELEVIZE

Jako herec spolupracuje také s televizí (Bylo nás šest, Díky za každé nové ráno, Cesty domů), rozhlasem, dabingem a filmem, autorsky se podílel (námětem a spoluautorstvím scénáře) na Menzlově filmu Báječní muži s klikou.
 

zdroj ND Praha,cz

31. prosince 2014 • 05:00

"Husákova" hlasatelka Vařechová (†60): Manželovi nedokázala pomoct...

Ani komunistické přesvědčení manželky ho neuchránilo od problémů s režimem.
Ani komunistické přesvědčení manželky ho neuchránilo od problémů s režimem. (Foto: reprofoto YouTube.com, ara, koláž Ahaonline.cz)
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dobrá rétorka

(viki, 24. 10. 2018 22:15)

ta její dikce je nezapomenutelná
když pominu politiku - tak tato hlasatelka svým vyjadřováním, výslovností a profesionalitou, patřila k špičce tv hlasatelství
stačí se jen zaposlouchat
škoda, že z tohoto světa odešla poměrně brzy

Husákův projev

(Jan, 27. 9. 2018 0:32)

„Na Silvestra v poledne běžel Husákův projev..."
Projev tehdejšího prezidenta nebyl na Silvestra v poledne, ale ve 13 hodin na Nový rok. To je trochu rozdíl - 31.12. nebo 1.1.

Jaky je

(josefina, 16. 1. 2015 22:54)

rozdil mezi vyhazovem z TV v 70tych a 90tych letech-mohl by mi to nekdo vysvetlit????

Re: Jaky je

(Fido, 5. 1. 2017 22:03)

v 70tých letech byl vyhazov totalitním režimem, kdežto v 90tých letech byl vyhazov demokratickým režimem - cítíte tu svobodu...??