Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlastimil Hašek - Dana Syslová

Vlastimil Hašek,*7.6.1928 - 12.4.1992 - herec

 

Český herec, kterého byste poznali podle jeho silnějších brýlí se narodil v Praze roku 1928. Ve škole se vyučil jako prodavač metrového zboží. Toto zaměstnání ale moc dlouho nevykonával, protože se chtěl stát hercem. Přihlásil se tedy na pražskou DAMU a po úspěšném absolvování studia přijal angažmá do divadla v Karlových Varech. V polovině 60. let se potom stává členem Městských divadel pražských.

Jeho první filmové role pocházejí z roku 1959 a od té doby si zahrál skoro ve třicítce dalších. Přestože ve filmu nedostával takový prostor a většinou až na výjimky hrál jen vedlejší role, ztvárnil postavy např. ve filmech BLBEC Z XEENEMÜNDE (1962), ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU (1970) nebo KOČÍČÍ PRINC (1978). Často ho obsazoval režisér Václav Vorlíček do svých komedií či pohádek jako PANE, VY JSTE VDOVA (1970), DÍVKA NA KOŠTĚTI (1972), JAK UTOPIT DOKTORA MRÁČKA (1974), COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT (1977) nebo do filmu RUMBURAK (1984) kde ztvárnil postavu ředitele Trojana.

Větší prostor dostával v televizi, zahrál si v několika seriálech. HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA
PRAŽSKÉHO (1968), PLECHOVÁ KALVÁRIE (1979), hodně známou roli nadporučíka Rudolfa Pekaře ztvárnil v krimi seriálu MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA (1982), jedna z jeho posledních rolí byla v seriálu NÁHRDELNÍK (1992). Z televizních pohádek je znám mj. O LÍNÉM HONZOVI (1975), O TEREZCE A PANÍ MADAM (1976) nebo z DOKTORSKÉ POHÁDKY (1982). Hodně rolí získal také v televizních inscenacích jako např. JABLKO, MALOSTRANSKÉ POVÍDKY, ZÁHADA ZAMČENÉHO POKOJE, ŽENICH UVÍZL nebo RECEPTY DOKTORA KUDRNY.

Až do své smrti byl ženatý s herečkou Danou Syslovou, se kterou si společně zahráli v rodinném seriálu LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR (1984), kde ztvárnili postavy manželů Pelcových. Jejich vztah trval 23 let a byl ukončen předčasně 12. dubna 1992, kdy Vlastimil Hašek umírá doma na infarkt, těsně poté co byl propuštěn z nemocnice na víkend, kde si léčil nemocné srdce. Měli spolu jednoho syna, který ale rovněž zemřel předčasně.

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

 Dana Syslová,*11.11.1945 - herečka

 

Naposledy se Dana Syslová objevila v cyklu TV Nova Soukromé pasti.

V šedesátých letech se vdala za Vlastimila Haška. Měli spolu syna, jenž krátce po otcově smrti také zemřel.

Autor: eslash

zdroj Osobnosti,cz

V současné době hraje Dana Syslová v seriálu Ulice.

  17. července 2014 • 12:00

Tajemství Vlasty Haška z Pitavala: Hrál v jednom svetru! Rekvizitu používal jako tahák!

V pěti dílech se objevil s jinou než hnědou kravatou s puntíky.
V pěti dílech se objevil s jinou než hnědou kravatou s puntíky. (Foto archiv České televize)
 
 

Než se stal hercem, vyučil se jako prodavač metrového zboží, ale módy si v seriálu příliš neužil. Jakmile přišel na natáčení, bylo mu jasné, co oblékne. Jeho postava nadporučíka chodila stále ve stejném oblečení. Byla totiž inspirovaná skutečným úspěšným kriminalistou, který prý stále nosil jeden svetr.

Malý šatník se ukázal i jako hodně praktická věc. Hašek byl totiž strašně zapomětlivý a velkou práci mu dělal i samotný text. „Vlasta si chudák už moc nepamatoval, tak to měl všecko napsaný v deníčku. Vždycky ho měl u sebe a jako si do něj něco zapisoval. Říkat ty dlouhý špalky bylo samozřejmě těžký, pan režisér Dudek byl na nás přísnej,“ zavzpomínal jeho seriálový kolega Pavel Zedníček (64).

Autor:  hoh, zej

zdroj Aha,cz

13. prosince 2014 • 12:00

Tajemství oblíbené Dany Syslové: Boj s ničivými následky rakoviny!

Dana Syslová
Dana Syslová (ara)
 
 

Optimismus, který po tom všem herečka stále má, by mohla rozdávat. Úsměv na tváři jí nikdy nechybí. A zlomenina ruky, kterou loni utrpěla, když uklouzla na sněhu při venčení psů, je už zahojena. „Zaplaťpánhůh, zdraví slouží. Trochu mám problémy s nohama. To mám po nemoci, po těch všelijakých chemiích do těla. Zabíjí sice nemoc, ale zároveň i zdravé buňky, takže dělám, co můžu,“ svěřila deníku Aha! herečka, která následky chemoterapie trpí dodnes. Zákeřné onemocnění jí lékaři objevili před sedmi lety.

Silná žena
Manželství Dany s Vlastimilem Haškem alias vyšetřovatelem Rudou Pekařem z »Pitavalu« vydrželo krásných 23 let. Lásku jim zpřetrhal až jeho infarkt. Když rána jakž takž přebolela, přišla další. Předčasně zemřel i jejich syn Jiří, který v pouhých 25 letech údajně spáchal sebevraždu. Přes všechny tragédie se herečka zocelila a život se snaží užívat. Prosadila se i v seriálu Ulice. Jako bývalá sestřička Amálie Seidlová, která se provdala za Vlastimila Peška (R. Hrušínský), nyní řeší manželské spory svého seriálového syna (M. Pechlát).

Chemoterapeutická léčba přináší i mnoho nepříjemných vedlejších účinků. Mezi nejznámější patří nevolnost a ztráta vlasů. Mnoho pacientů si stěžuje na brnění a otoky končetin. „Je to tak,“ potvrdil Aha! onkolog, který nechce být jmenován, a dodává: „Některá cytostatika poškozují nervová zakončení v kůži a ve svalech. Nemocný pak může cítit pálení, brnění nebo i bolest v konečcích prstů či v chodidlech. Také může hůře vnímat dotyk, zakopává, ztrácí rovnováhu či špatně koordinuje pohyby. Většina těchto potíží časem odezní, ale někdy vyžadují další léčbu,“ uzavírá onkolog.

Autor:  mia, ida

zdroj Aha,cz

 

Opravdu nedávno oslavila sedmdesátku? Hvězda Ulice a rodinné Troškovy komedie je pořád šik dámou

18. listopadu 2015 8:50

Před několika dny oslavila oblíbená herečka Dana Syslová sedmdesátiny. Sedm křížků na zádech by jí ale téměř nikdo nehádal.

Životní jubileum Syslová, kterou diváci znají například z filmu Bota jménem Melichar či nověji ze seriálů Ordinace v růžové zahradě a Ulice, kupodivu neoslavila nijak bujaře. Měla totiž pracovní povinnosti!

„Zní to trochu jako z dob dávno minulých, ale je to pravda. Oslavila jsem je na jevišti, ale nebylo to běžné představení. Nějak se to sešlo, že já měla narozeniny a zrovna v ten den jsem hrála premiéru hry Milana Kopeckého Dámy z Aniane v Divadle Palace. Nevím, zda to bylo předem naplánované, milé a příjemné to bylo v každém případě,“ řekla herečka, které by její elán a dobrou náladu mohl kdekdo závidět. I v sedmdesáti totiž pracuje stále naplno.

Kromě zmíněného představení má ve svém kalendáři i řadu zájezdovek. „Sem tam mám trochu času na odpočinek, ovšem jsem ráda, že stále mohu hrát a bavit lidi. Když je člověk vytížen, nemá čas na nějaké blbosti, ptákoviny a smutky. Nahodíte prostě motor a jedete. A pořád mě to nahazování moc baví,“ doplnila Dana.

Jak ale prozradila, herectví nemusí být do budoucna její jedinou prací, zálibou a koníčkem. „Mám nové nebo zánovní kamarádky, s nimiž jsme se velice sblížily a jsme taková bezvadná parta. Ony jsou malířky a zrovna před chvílí mne jedna přemlouvala, abych to také zkusila, protože prý není nikdy pozdě začít malovat. No tak proč to nezkusit, třeba v sobě objevím talent a moje plátna udiví svět,“ se smíchem řekla herečka a možná i budoucí malířka, která se právě proto objevila na vernisáži malířky Aleny Srstkové. 

Anna Veškrnová , Super.cz

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář