Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Dušek - Jiřina Jelenská

Václav Dušek,*1943 - herec

Byl dlouho věrný dvěma divadelním městům - Šumperku a především svému rodnému Hradci Králové, odkud však po více než dvacetiletém angažmá v roce 1998 odešel a posléze zakotvil ve Východočeském divadle.
Našel své místo v Čechovových hrách jako Čebutykin ve Třech sestrách (2000) či Sorin v Rackovi (2008). Jedním z divácky i kritikou obdivovaných výkonů byl Vincent v Měsíčním běsu (2001), kde vytvořil vypravěčskou roli, v níž prošel neobvyklým věkovým rozpětím od malého chlapce až po starého muže. Asi nejvýraznější rolí byla titulní postava v Kohoutově hře Král Colas Kolikátý (2005). Marián Pecko ho obsadil do role Dědečka v obrazivé a poetické inscenaci Romance pro křídlovku (2006). Z rolí zábavného žánru se uplatnil např. jako doktor Finache v Broukovi v hlavě (2008).
Působivost Václava Duška na jevišti se odvíjí od jeho zpřítomněné a naplněné lidskosti. Patří k hercům, kteří i bez epického principu a vystupování z role přicházejí na jeviště sami za sebe se silou individuálního lidství.
Jeho manželkou byla herečka Jiřina Jelenská (1942 - 2007), s kterou hrál nejen v Šumperku, Hradci Králové, ale i v Pardubicích.

Zdroj Východočeské divadlo Pardubice,cz

Jiřina Jelenská,*21.12.1942 - 27.3.2007 - herečka

 

Herečka se sice narodila jako Jiřina Vašků, ale protože přišla na svět v malé vesničce Horní Jelení vymyslel jí spolužák Rudolf Křesťan (dnes známý publicista) umělecký pseudonym Jelenská. Protože byla manželkou herce Václava Duška, lze ji v některých titulcích u televizních inscenací či filmů najít pod jménem Jiřina Dušková. Její zdánlivě nezdolný temperament zlomila až dlouhá a trýznivá choroba, kvůli které musela s aktivní hereckou prací předčasně skončit. Od cukrovky se v posledních letech čím dál více odvíjely další zdravotní problémy, které vyústily v životní skon. Zemřela doma v klidném spánku v necelých 65 letech.

Divadlo:
Hereckou dráhu zahájila r. 196o, po maturitě na karlovarském gymnaziu, coby elévka českého souboru Těšínského divadla. Následujících 15 let byla členkou Severomoravského divadla Šumperk odkud v r. 1977 přešla do Divadla Vítězného února Hradec Králové. V dnešním Divadle Václava Matěje Klimenta Klicpery odehrála 22 sezon v pozoruhodných rolích (Harold a Maud, Ženitba). Poslední angažmá ji nabídla činohra Východočeského divadla Pardubice, kam společně s manželem nastoupila r. 1998. Na tomto jevišti se do paměti zapsala mimo jiné též rolemi v představeních Hello, Dolly!; Krvavá svatba; Čarodějky ze Salemu; Revizor; Její pastorkyňa nebo Ten, kdo utře nos.

Film:
Díky svému zevnějšku se na filmovém plátně objevovala zejména v rolích korpulentních žen. Před kamerou debutovala rolí Zuzy ve slovenském filmu Štefana Uhera Penelopa, kde ji dabovala Kateřina Orbanová. Ačkoliv se Jelenská objevila v bezmála 3o celovečerních filmech, známost ji přinesly převážně role u Zdeňka Trošky. Učitelkou pracovní výchovy Amálií Květovou z filmu Bota jménem Melichar se stala oblíbenou herečkou. Nesmrtelnost jí se svým neustálým „Táto, vyndej tu žvejkačku!“ přinesla role manželky předsedy JZD Rádlová v trilogii Slunce, seno. Zmínku si zaslouží též ´kalhotková role´, jak s oblibou Jelenská říkala, chlípného mnicha Bruna v Brabcově přepisu Váchalova Krvavého románu. „Přes dvě hodiny mě líčili, vyholovali mi vlasy, natírali zuby, až jsem o ně po natáčení přišla. Museli mě připravit tak, abych byla jó pěkná zrůdička,“ vzpomínala na filmování Krvavého románu Jelenská.

Autor: jana123, repesinsky

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář