Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tena Elefteriadu - Martha Elefteriadu

23. 12. 2014

Tena Elefteriadu,*1948                   zpěvačka

 

Tena Elefteriadu je česká zpěvačka řeckého původu, polovina dívčího pěveckého dua Martha a Tena, které již 40 let tvoří se svojí sestrou Marthou Elefteriadu.

Pochází z rodiny řeckých emigrantů, jež uprchla z Řecka kvůli občanské válce a usadila se v roce 1950 v někdejším Československu. Jejich maminka zemřela brzy v dětství a obě dívky vyrůstaly v dětském domově pro řecké děti.

Koncem šedesátých let se obě sestry seznamují s kytaristou Alešem Sigmundem ze skupiny Vulkán, který oběma zpěvačkám pomáhá vytvořit pevné autorské a muzikantské zázemí. Jejich první nahrávky pocházejí z roku 1968, v té době také vydávají svoji první dlouhohrající desku u vydavatelství Panton Dál než slunce vstává, od té doby prakticky až dodnes obě exoticky vyhlížející a zajímavě zpívající sestry patří do širší špičky české popmusic.

V současné době se obě sestry věnují zejména interpretaci řeckých lidových písní, výuce řeckých tanců a vůbec propagaci řecké kultury v České republice.

 

Autor: matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

Martha Elefteriadu,*12.9.1946 - zpěvačka

 

Martha Elefteriadu přijela se svou sestrou Tenou a s rodiči do Československa, jako dítě v roce 1950. Rodiče uprchli z Řecka před občanskou válkou, jako tehdy spousta Řeků. Martha maturovala v roce 1964 na gymnáziu v Brně. poté nastoupila na studium medicíny, které po roce opouští a přestupuje na filosofickou fakultu v Brně, obor psychologie. Tu později, pak po jistém časovém přerušení, dokončuje individuálním studiem na Karlově Universitě.

Koncem šedesátých let se seznamuje s kytaristou Alešem Sigmundem, který ji i její sestru Tenu přizve ke spolupráci v kapele Vulkán, v té době ještě se sourozenci Ulrychovými. Ti zakrátko odcházejí do kapely Atlantis a Aleš Sigmund se tak věnuje pouze dvojici Martha a Tena, kterým vytvořil autorské zázemí. Své první nahrávky točí v roce 1968 v brněnském rozhlase. Vzápětí však dostávají nabídky od firmy Panton k natočení svého prvního LP Dál, než slunce vstává.

V roce 1969 je Panton vysílá jako své nové talenty na Bratislavskou Lyru, kde vystupují v nesoutěžním pořadu hostů. Příští rok 1970, už Pantonu vybojovaly stříbrnou Lyru. Téhož roku se účastní zahraničního televizního natáčení v Hamburgu, v pořadu Hits a go go. Rok nato dostávají Zlatý štít Pantonu za největší počet prodaných desek. V roce 1971 také vystupují s evropskou hudební elitou ve švýcarském Saint Gallen. V roce 1972 reprezentují Československo na festivalu v polských Sopotech. Vydávají své druhé LP Hrej dál a natáčí TV medailon v Bukurešti. V roce 1973 natáčí své třetí LP Modré království a koncertují v Polsku ve Waršavě v Sale kongresowe. V roce 1974 opět reprezentují Československo na festivalu v polských Sopotech a natáčí TV medailon v Sofii. V roce 1975 natáčí LP Ať se múzy poperou a získávají stříbrnou Lyru v Bratislavě s písní Táto pojď si hrát. Poprvé navštěvují Řecko a vystupují v Athénách v pořadu Elli Evangelidu Synchroni Eva. Z Řecka si přiváží repertoár na své další album Řecké prázdniny.

V roce 1978 hrají v norském Oslo, v roce 1979 ve Stockholmu, s kapelou Juraje Čierného, manžela Teny. V těchto letech hostuje v divadle Semafor ve hrách Smutek bláznivých panen a Má hlava je včelín. V roce 1980 promuje na Karlově Universitě. V roce 1978 natáčí LP Kresby tuší. V roce 1983 vydává Panton jejich LP A desky dál stárnou. V roce 1988 spolupracuje s TV orchestrem Václava Zahradníka. V roce 1990 vychází její Řecká kuchyně. V roce 1991 pracuje pro nadaci Filia, je členkou správní rady. V roce 1992 zakládá nadaci Filhelenia (zaměření na podporu a šíření řecké kultury). Vydává s Tenou CD Nejkrásnější řecké písně (Multisonic). V roce 1995 vychází CD Děti z Pirea (B.M.G.), v roce 2001 CD vydává Supraphon Řecké prázdniny a největší hity a B.M.G. vydává CD Řecké slunce. v roce 2004 vychází reedice Kreseb tuší tentokrát na CD, a vydává je Supraphon.

V tomtéž roce se stává členkou správní rady Nadace Život umělce (s tehdejší presidentkou Zuzanou Navarovou). Sestry Martha a Tena Elefteriadu přibírají ke své činnosti i kurzy řeckého tance. V roce 2006 vychází u Popronu CD V rytmu řeckého tance a CD Ať se můzy poperou (Supraphon). V roce 2007 vychází jejich autobiografická kniha Martha a Tena dvojhlasně, jejíž dvě části jsou vyjádřením pohledu jedné každé ze sester (nakladatelství Ikar).

 

Autor: vasiliki

zdroj Osobnosti,cz

Zpěvačky s největšími nosy v Česku stále zpívají řecké písně: Jejich příbuzný je drsný rapper, co mlátí lidi

23. prosince 2014 12:31

Zpěvačku Marthu Elefteriadu, která desítky let zpívá po boku sestry Teny písně své domoviny, tedy Řecka, jsme osobně nepotkali už spoustu let. Nyní jsme na ni narazili na vánočním večírku Divadla Broadway. "Měly jsme tam 9. prosince vánoční koncert, tak mne producent Oldřich Lichtenberg pozval," vysvětlila Super.cz. Média na koncert nesměla, zakázali to z Hradu, jelikož si tam přála soukromí Ivana Zemanová, která je fanynkou řeckých sester.

 
"Se sestrou pořád často vystupujeme, jak se říká - na plné koule, dokud to ještě jde. Zpíváme nejen řecký, ale i český repertoár,  máme jako hosty mladé kluky z řecké rodiny z Brna, tři syny s tátou, kteří nás doprovázejí v řecké části. A pak ještě skupinu Arionas, kde je perský zpěvák, takže národnostně to máme pestré," smála se.

V rodinných hudebních stopách šel i syn její sestry Marco, kterého zná veřejnost spíše pod jménem Ektor. Je rapper, a pořádně drsný nejen ve svých textech. Médii proběha i kauza, jak v baru zbil mladou dívku a táhl ji za vlasy, a nebyl to jediný případ. Co si o tom teta myslí?

"Řeknu to takhle. Už se toho v muzice zažilo hodně. A vždycky exituje nějaká vlna šílených drsoňů. Pro mne byli šíleně drsní třeba Kabáti s jejich texty. Tak ti mladí, aby je překonali, už se musí hodně činit, aby bylo co rozkopnout," myslí si, pokud jde o muzikantskou část.

"Rvát se nemusí, to určitě ne. Já si myslím, že pokud jde o rvaní, to se porve spousta chlapů. Tam ale o rvačku nešlo, tam mu někdo vlezl na jeviště a během produkce po něm chtěl nějaké špatné věci. On zareagoval, jak měl, ale myslím, že jeviště je místo, kde se musíte naučit hodně ovládat. A to jsme mu taky řekly, a to je všechno. Jinak je to slušný kluk," domnívá se zpěvačka. 

 

Gabriela Wolfová, Saša Šeflová, Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář