Jdi na obsah Jdi na menu
 


Růžena Lysenková - Anna Geislerová - Ester Geislerová - Lenka Geislerová - Zuzana Geislerová

Růžena Lysenková,*26.12.1918 - 6.9.2013 - herečka

 

Růžena Lysenková studovala na pražské konzervatoři (1938-1940), za války pak odešla hrát k venkovským kočovným společnostem, mj. působila u Středočeské činohry Josefa Burdy. Ještě v průběhu války pak získala angažmá v pražské Alhambře a následně Pražském lidovém divadle (1943-1944). Již na těchto scénách prokázala schopnost širokého hereckého umění, takže po válce o ni projevily zájem naše přední divadla.

V letech 1945-1948 tak hrála ve Vinohradském divadle, kde vynikla ve hrách Večer tříkrálový nebo Mína z Barnhelmu. Po angažmá v Divadle státního filmu (1948-1952) pak na třicet sezón zakotvila v Městských divadlech pražských (1952-1982). Na tomto jevišti našla široké uplatnění v repertoáru různorodého charakteru, projevila schopnost konverzační lehkosti, kultivovaného humoru, dokázala ale zahrát i lyrické role, prosadila se také v muzikálu. Mezi stěžejní představení s její účastí patřily hry Liška a hrozny, Fidlovačka, Já k čertu žiju rád, Sňatková podvodnice atd.

Oproti divadlu nedostala Lysenková ve filmu a televizi tolik příležitostí, respektive početně jich nebylo málo, ale poměrně málo významných. Do světa filmu vstoupila drobnou rolí sekretářky v parodii PYTLÁKOVA SCHOVANKA (1949). V padesátých letech pak Lysenková vytvořila převážně role matek a manželek, větší hereckou příležitost jí poskytl až Václav Lohniský v hořké komedii PANENSTVÍ A KRIMINÁL (1969), kde hrála roli matky hlavní hrdinky. Mezitím v 60. letech vstoupila na pole televizní tvorby
, především v 70. letech jsme ji mohli vidět v několika televizních seriálech (CHALUPÁŘI, 1975; ŽENA
ZA PULTEM, 1977; INŽENÝRSKÁ ODYSEA, 1979). Na filmové plátno se vrátila po delší pauze rolí tety Kornélie ve slovenském filmu DEMOKRATI (1980). V českém filmu se mihla naposledy v menší úloze v historickém snímku VERONIKA (1985). Nyní žije Růžena Lysenková v ústraní a ke své herecké kariéře se nechce vracet ani s případnými žádostmi o rozhovor.

Růžena Lysenková byla provdaná, syn Petr Geisler (1949-2009) byl lékařem a japanologem, v herecké kariéře nadmíru úspěšně pokračují vnučky Anna Geislerová (*1976) a Ester Geislerová (*1984).

Růžena Lysenková (13.6.2009, Paměť tváří)
Růženka? Výborná herečka a krásná ženská… Kolegové o ní mluví s úctou, většinou ale v minulém čase. Snad proto, že Růžena Lysenková žije už dlouho v ústraní v péči své dcery herečky Zuzany Geislerové.

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

Zuzana Geislerová,*14.3.1952 - herečka

 

Zuzana Geislerová je dcerou prvorepublikové herečky Růženy Lysenkové Geislerové a tetou sester Geislerových (Anny,Ester a Lenky)

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

Anna Geislerová,*17.4.1976 - herečka

 

jedna z nejobsazovanějších českých hereček Anna Geislerová se narodila 17.4.1976 v Praze. Má dvě sestry: Lenku a Ester, která je taktéž herečka.

Dva roky docházela na konzervatoř Jaroslava Ježka. poté ale studia zanechala. Věnovala se také úspěšně modelingu.

V roce 1999 získala Českého Lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za film Návrat idiota a za svou roli Elišky ve filmu Želary (2003) si odnesla Českého Lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Z dalších filmů jmenujme např. Pějme píseň dohola, Requiem pro panenku, Jízda, Válka barev, Výchova dívek v Čechách, Kuře melancholik, Štěstí od Bohdany Slámy a Kráska v nesnázích Jana Hřebejka. Ve filmu Sklapni a zastřel mě... (2005, režie Steen Agro) si zahrála špatně naloženou Líbu Zemanovou, manželku Pavla Zemana (Karel Roden), která má slabost pro nakupování.

Aňa Geislerová účinkovala rovněž v řadě televizních inscenací a seriálů, mj. Přítelkyně z domu smutku nebo Prima sezóna, Soukromé past (Malý terotista).

Má dvě děti. Syna Bruna Fidélia a dceru Stellu Ginger. Je vdaná za divadelního režiséra Zdeňka Janáčka.

Autor: kerm

Zdroj Osobnosti,cz

Když ji maskovali na babičku, prý to nebyl problém: Horší byla ta dvacítka, tvrdí Aňa Geislerová

15. dubna 2017 13:36

V nové trilogii Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka si jednu z ústředních postav zahrála herečka Aňa Geislerová (40). Protože se děj odehrává v rozmezí dvaceti let, musela její postava na plátně stárnout, což prý díky šikovným maskérkám nebyl problém.

 

Anina postava má předobraz ve skutečné babičce autora scénáře Petra Jarchovského. Ten na křtu knihy, kterou napsal současně s filmovým scénářem, žertoval, že herečku při natáčení oslovoval babi a ona z toho velkou radost neměla. "Myslím, že to bylo vlastně myšlené s láskou, takže jsem se zlobila jenom na oko," uvedla to na pravou míru Aňa.

"Maskování probíhalo poměrně decentně. Přidělávaly se vrásky okolo očí a nějaké šediny. Těch dvacet let, když je to od dvaceti do nějakých čtyřiceti, tak to zase tak brutální není, nebo nemusí být. Mně to zase tak dramatické nepřipadalo," mínila.

Současně ale uznává, že v době po druhé světové válce ženy nevypadaly ve čtyřiceti tak dobře jako nyní. "Když se podíváte na dobové fotky, tak ti lidé vypadali jinak než teď. Nevím, čím to, jestli měli náročnější život, ale vypadali mnohem starší. My už jsme takoví zhýčkaní, životní úroveň je stále stoupající. Takže těm našim zestárlým postavám bylo reálně kolem pětačtyřiceti let. Když nás museli líčit na mladé, tak to bylo těžší," svěřila.

Aňa ve filmu hraje jednu ze tří sester, kadeřnic. "Sice se to jmenuje Zahradnictví, ale my víc času strávily v kadeřnictví. Zahradnictví vládla Lenka Krobotová, to byla její část rodiny," upřesnila ještě Geislerová. 

Saša Šeflová , Super.cz

 

Ester Geislerová,*5.3.1984 - herečka, výtvarnice, modelka

 

Ester Kadlecová-Geislerová je česká herečka, výtvarnice a bývalá modelka.

Pochází z umělecké rodiny. Její matka Věra je akademická malířka a otec Petr Geisler byl lékař a japonolog (narozen 1949 a zemřel 3. ledna 2009 na těžkou cirhózu jater). Její babička z otcovy strany Růžena Lysenková byla prvorepubliková herečka. Má dvě sestry – Annu Geislerovou, která je velmi úspěšná herečka a módní návrhářka a Lenku Geislerovou, která je malířka a zpěvačka. Její přítel byl Jakub Sommer. V dubnu roku 2005 si vzala za muže filmového architekta Jana Kadlece na Písecké bráně a 24. června 2005 se jim narodila dvojčata – chlapeček Jan Etien a holčička Mia Rosa (znamenající "Moje Růže").

V roce 2002 se stala vítězkou národního finále modelingové soutěže Elite Model Look Czech republic 2002.

Vystudovala Státní grafickou školu Václava Hollara v Praze v oboru Propagační design. V současnosti studuje na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru nových médiích II.

zdroj Osobnosti,cz

Lenka Geislerová,*2.2.1975 - herečka, výtvarnice

 

Lenka Geislerová, přezdívaná Lela, je česká výtvarnice a zpěvačka. Její sestry jsou známé herečky Ester Geislerová a Anna Geislerová.

Pochází z umělecké rodiny. Její matka Věra je akademická malířka a otec Petr Geisler byl lékař a japonolog (narozen 1949 a zemřel 3. ledna 2009 na těžkou cirhózu jater). Její babička z otcovy strany Růžena Lysenková byla prvorepubliková herečka. Má dvě sestry Annu a Ester, které jsou známé herečky. Má dvě děti Ference a Máriu.

Profesní kariéra
Vystudovala Střední grafickou školu.

Vypracovala návrhy transparentů a pracovala jako výtvarnici plakátu pro film Krysař (2003). V roce 2007 dělala asistenta architekta svému švagrovi, filmovému architektovi Janu Kadlecovi pro film O uloupené divožence. V roce 2008 vytvořila kostýmy pro epizodu Soukromé pasti: Ukradená spermie. V roce 2011 vytvořila plakát pro film Nevinnost, kde hrála její sestra Anna jednu z hlavních rolích.

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář