Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rudolf Deyl st. - Rudolf Deyl ml -

Rudolf Deyl st.*6.4.1876 - 16.4.1972 - herec

 

Rudolf Deyl starší byl český herec, manžel herečky Evy Spurné a otec českého herce Rudolfa Deyla mladšího a herečky Evy Deylové.

Ze života
Pocházel z rodiny podnikatele, otec vlastnil kožedělný podnik. Ale syn nechtěl být obchodníkem a od mládí tíhnul k divadlu.

Své první herecké zkušenosti získal u tehdejších kočovných hereckých společností. Od roku 1895 hrál u O. Červíčka, následně u V. Suka a P. Švandy. Od roku 1897 studoval herectví ve Vídni na Ottově herecké akademii. Po absolutoriu školy působil krátce do roku 1902 v Zemském divadle v Lublani a současně hostoval v Královském zemském divadle v Záhřebu. V letech 1902 až 1905 přesídlil do Plzně, kde pod vedením Vendelína Budila získal další herecké zkušenosti. Odkud pak přešel do pražského Národního divadla, kde setrval až do roku 1942, kdy odešel do důchodu, avšak v ND i nadále hostoval.

V letech 1928 až 1935 byl profesorem na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. V období 1922 až 1934 byl předsedou Ústřední jednoty českého herectva.

Svého syna herce Rudolfa Deyla mladšího přežil o pět let a zemřel ve vysokém věku 96 let. Byl velmi znám jako velký příznivec a obdivovatel dostihového sportu a stal se pravidelným návštěvníkem pražského dostihového závodiště ve Velké Chuchli. Na jeho památku byl první z jarních dostihů v Chuchli nazván Memoriál Rudolfa Deyla.

Je po něm pojmenována ulice v Praze.

Ocenění
1928 Státní cena
1939 Národní cena
1953 Řád práce
1968 titul národní umělec

zdroj Osobnosti,cz

Rudolf Deyl ml.*6.7.1912 - 21.11.1967 - herec

 

Rudolf Deyl byl český herec. Jeho otec Rudolf Deyl starší (1876 – 1972) byl také známý český herec, maminka Marie Spurná byla také herečka. Herečkou byla i jeho sestra Eva Deylová – Skálová.

Ve svém životě prošel řadou českých divadelních scén, v době své předčasné smrti byl členem Městských divadel pražských, kde působil od roku 1959.

Byl i poměrně oblíbeným filmovým hercem. Hrál například v legendárním sci-fi filmu Ikarie XB 1, i v dalším Zemanově vědecko-fantastickém filmu pro děti Ukradená vzducholoď, ve filmu Dědeček, Kylián a já atd. Snad vůbec nejznámější je jeho role padoucha Dougha Badmana ze slavného filmu Limonádový Joe aneb koňská opera.

Nezapomenutelným se stal i jeho velmi charakteristický hlas, který také propůjčoval jiným filmovým postavám, do paměti dětí se v 60. letech 20. století zapsal jakožto nezaměnitelný hlas dvou medvídků v animovaném seriálu Pojďte pane, budeme si hrát režiséra Břetislava Pojara – tento seriál už nedokončil v důsledku předčasného úmrtí.

Zdroj Osobnosti,cz

Eva Deylová,*24.12.1910 - 1987 - herečka


Místa působení: Opava, okr. Opava;
Pozn.: působila v řadě divadel; spolupracovala s rozhlasem; angažovala se politicky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář