Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petra Špalková - Jakub Špalek

Petra Špalková,*21.2.1975 - herečka

 

Petra Špalková je česká herečka. V letech 1980–1988 účinkovala v inscenacích brněnského Divadla na provázku, 1991–1996 ve spolku Kašpar (např. Ondina, Číňani) a 1996–1999 v pražském Činoherním klubu (Skleněný zvěřinec, Tři sesty, Zkrocení zlé ženy, Rozbitý džbán, Letní byt). Hostovala v inscenaci J. A. Pitínského Kouzelný vrch (Divadlo v Dlouhé, 1997), mondénní paničku si zahrála v filmu Šeptej (1996).

Je držitelkou ceny Thálie za rok 1997 (talent roku). Od podzimu 1999 byla členkou uměleckého souboru Divadla Na zábradlí, kde hostovala v inscenaci Petra Lébla Plukovník Pták (1998). Za rok 2000 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka za ženský herecký výkon (role Poliny ve Výnosném místě). Od roku 2005 je členkou činohry Národního divadla v Praze, kde hraje např. Lízu Doolitlovou v Pygmaliónu G. B. Shawa nebo Hanu Jarvisovou v Arkádii Toma Stopparda.

Petra Špalková je sestrou herce a režiséra Jakuba Špalka.

Autor: JAnDbot, Bota47,

Začínala dětskými rolemi v Divadle Husa na provázku v Brně (Šašek a královna, Sviť, sviť, má hvězdo, Markéta Lazarová). V době svých gymnaziálních studií účinkovala v pražském Spolku Kašpar (titulní Ondina, Anna ve Fantomimě aj.), v letech 1996-99 byla členkou Činoherního klubu, kde si mimo jiné zahrála: Kateřinu (Zkrocení zlé ženy; získala za ní Cenu Thálie v kategorii mladý umělec), Lauru (Skleněný zvěřinec), Vicku (Zabiják Joe), Mášu (Tři sestry) aj.

Hostovala v té době v Divadle v Dlouhé v roli Madam Chauchatové (Kouzelný vrch; Cena Alfréda Radoka v kategorii Talent roku). V letech 1999-2004 působila v Divadle Na zábradlí – mimo jiné: Luisa (Úklady a láska), Jelena (Strýček Váňa), Molly (V altánu), Dcera (JE SUiS), Sára (Pan Kolpert), Vivianne (Kosmonautův poslední vzkaz ženě, která…), Polina (Výnosné místo; nominace na Cenu Alfréda Radoka) aj.

Než se stala členkou Činohry Národního divadla, hostovala zde v titulní roli Vančurovy Markéty Lazarové, v roli Marleny v Churchilové Prvotřídních ženách a Karin v Klimáčkově Supermarketu. Už jako členka souboru činohry Národního divadla (od 2004) nastudovala roli Lady Milfordové v Schillerových Úkladech a lásce, Lízu Doolitlovou v Shawově Pygmaliónu, Hanu Jarvisovou ve Stoppardově Arkádii, zahrála si také Terezku (záskok) ve Stroupežnického Našich furiantech. Hrála Lenku ve Stoppardově Rock´n´RolluPepičku ve Štechově komedii David a Goliáš aneb Pepička to zařídí, Mariannu v Kohoutově Malé hudbě moci, Regan v Shakespearově Králi Learovi.

V současném repertoáru ji diváci mohli vidět v budově Národního divadla v postavě Kassandry v Shakespearově Troilovi a Kressidě, ve Stavovském divadle hraje Klaudie Roe v Enronu a v Divadle Kolowrat Dášu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězd.

FILM A TELEVIZE

Má na svém kontě i několik filmových a televizních rolí. Hrála například ve filmech Šakalí léta, Babí léto, Sluneční stát nebo Václav, účinkovala v seriálech Česká soda, Ulice, Letiště, Terapie nebo Čapkovy kapsy.

OCENĚNÍ

1997 - Cena Thálie pro mladého činoherce do 33 let
1997 - Cena Alfréda Radoka pro Talent roku

zdroj ND Praha,cz

 

zdroj Osobnosti,cz

Jakub Špalek,*8.5.1968 - herec, režisér

 

Jakub Špalek je český herec a režisér. Vystudoval DAMU. Je duchovním otcem a zakladatelem spolku Kašpar kde působí jako producent, režisér, herec.

Nejvíce přišel do podvědomí diváků v českém muzikálu Jana Hřebejka - Šakalí léta, kde si zahrál jednu z hlavních rolí (číšník Eda).

Autor: eorin, matejhruska

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář