Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Spálený - Miluše Voborníková

Petr Spálený,*22.3.1944 - zpěvák

 

Na počátku šedesátých let hrál na bicí nástroje v rock n´rollové skupině Crossfire se Zdeňkem Rytířem, Ladislavem Kleinem a Pavlem Petrášem. V repertoiru Crossfire převažovaly skladby Elvise Presleye, The Shadows a Cliffa Richarda. Nejdůležitější vystoupení této sestavy se odehrálo na první rock n´rollové přehlídce v pražské Lucerně již v roce 1961. Poté odešel na vojnu, kde nastoupil u vojenské hudby v Klatovech jako hráč na bicí nástroje a kytaru. Po roce byl za kázeňský přestupek převelen k „silničnímu" vojsku, které bylo tehdejším pokračovatelem praporů PTP.

Po návratu z vojenské služby se stal zpěvákem skupiny The Hippopotamuses, později zkráceno na Hipp´s, jejímž leadrem byl jeho bratr Jan. Kapela vystupovala především v pražských beatových klubech Play-club, Olympik, Sluníčko a rychle si získala publikum i hudební kritiku. V původním obsazení Hipp´s hráli: Jan Spálený (baryton saxofon, trombon), Petr Spálený (zpěv), Václav Matoušek (kytara), Jan Hauser (bass), Pavel Krejča (melophone) a Pavel Lébl (bicí nástroje).

Počátkem roku 1967 přichází nabídka profesionálního angažmá v divadle Apollo, složeném ze špiček populární hudby té doby: Karel Gott, Karel Hála, Yvonne Přenosilová, Pavlína Filipovská, Sally Selingová a další. V témže roce odjíždíl Gott s orchestrem Ladislava Štaidla na roční zájezd do Las Vegas. The Hipp´s s Petrem Spáleným nabídku přijímají, název kapely se mění na Apollobeat (viz kapitola Apollobeat). Mění se částečně i obsazení skupiny, které pak zůstává nezměněno řadu let, a patří k nejúspěšnějšímu období: Jan Spálený (kapelník, skladatel, aranžér a multiinstrumentalista), Pavel Krejča (skladatel, aranžér, melophone, elektrická mandolina), Josef Švehla (trumpeta, zpěv), Vladimír Bár (Hammond varhany, piano, zpěv) a Miroslav Žižka (bicí nástroje). Později kytarista Jan Prokeš.


Divadlo Apollo po ruské okupaci v roce 1968 zaniká, a Petr Spálený s Apollobeatem dál koncertuje samostatně. Počátkem sedmdesátých let je Apollobeat s Petrem Spáleným jednou z nejúspěšnějších kapel na československé scéně. Mění název na Apollo. Velký úspěch zaznamenává i v prodeji gramofonových desek. Získává první Zlatou desku. V roce 1971 nahrává první žívé album Petr v Lucerně, a Petr Spálený se umísťuje na druhé příčce ankety Zlatý slavík.

V polovině sedmdesátých let hrál Apollobeat s Petrem Spáleným a Miluší Voborníkovou v Rokoku velmi úspěšnou hudební komedii Dlouho, dlouho spím, jejíž libreto napsal Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou. Režie se ujal Jiří Menzel. Představení mělo mnoho repriz.

Petr Spálený vystupoval s Apollobeatem, později skupinou Apollo, nepřetržitě dvacet let na koncertech (1967 — 1987). Kapelou během let prošla řada dalších vynikajících hudebníků. V sedmaosmdesátém roce přijali Petr Spálený a Miluše Voborníková angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna, kde působili ve skupině Miloslava Šimka a Jiřího Krampola. Na na koncertní pódia se s Apollem vrátili znovu v roce 1995.

V roce 1990 Petr Spálený založil gramofonovou firmu, vydavatelství a nakladatelství Apollo Records Comp, na jejímž labelu vydal řadu titulů.

V prosinci 1997 roku byly v Divadle v Dlouhé uspořádány dva jubilejní koncerty k 30. výročí umělecké činnosti Petra Spáleného a Apollobeatu. Kromě Petra Spáleného na nich vystoupila Miluše Voborníková (viz kapitola M. Voborníková), skupina Apollo i kompletní Apollobeat v původním složení.

Na počátku roku 1998 vychází u Popronu první díl Největší hity - Díky. V dubnu téhož roku přijal nabídku k účinkování v připravovaném muzikálu Evita v roli argentinského diktátora Juana Domingo Perona.

V roce 2000 vyšly Největší hity 2 - Dáma při těle, a za první díl Hitů získává nejdříve zlatou a počátkem roku 2001 platinovou desku.

V květnu 2001 vychází u Popron Music nové album původních písniček Na týhle planetě už zůstanu a druhý díl hitů se stává zlatým. Album Na týhle planetě už zůstanu získává plaketu Country rádia za „nejlepší album roku“. V témže roce BONTON vydává reedici alba z roku 1980 Dítě štěstěny, které navíc obsahuje jako Bonus dalších 10 dobových nahrávek.

Na jaře roku 2003 vychází u Popronu album s názvem ... a ještě pár hitů.

V březnu roku 2004 vydal Supraphon bilanční dvojalbum Obyčejný muž - To nejlepší 1967 - 2004, jehož křest proběhl během jubilejního koncertu Petra Spáleného a Apollo Bandu v Divadle na Vinohradech.

Aktuálně: Petr Spálený koncertuje s Apollo Bandem ve složení: Stanislav Jelínek a Fredy Bittner (kytary, zpěv), Pavel Krejča a Vladimír Bár (keyboards), Tomáš Zahradnický (bass), Jiří Jirsa (drums) a na rok 2005 připravuje nahrávku a vydání nového řadového alba.

Jeho první manželkou byla moderátorka a herečka Pavlína Filipovská, s níž má dceru (moderátorku) Pavlínu Wolfovou.

Autor: didier

zdroj osobnosti,cz

Miluše Voborníková,*25.12.1949 - zpěvačka

 

Miluše Voborníková nebo také Miluška Voborníková je česká zpěvačka, manželka zpěváka Petra Spáleného. Bývalá zpěvačka Divadla Semafor.

Do Divadla Semafor se dostala prostřednictvím konkursu v roce 1968 jakožto osmnáctiletá. Stala se velmi půvabným (a zejména pánským publikem) obdivovaným benjamínkem celého tehdejšího semaforského souboru, kde posléze vystupovala s oběma semaforskými skupinami (Suchý-Šlitr a Miloslav Šimek-Jiří Grossmann). Od roku 1972 začala spolupracovat se skupinou Apollobeat Petra Spáleného, za něhož se posléze i provdala. Na počátku sedmdesátých let byla na vrcholku své pěvecké kariéry, umísťovala se na předních příčkách v anketě Zlatý slavík. V roce 1971 získala i cenu publika na festivalu Děčínská kotva a v roce 1972 i cenu novinářů na polském festivalu v Sopotech. V současné době vystupuje pouze příležitostně se svým manželem Petrem Spáleným.

zdroj Osobnosti,cz

  22. října 2013 • 05:00

Miluška Voborníková: Poznali byste někdejší atraktivní krasavici?

Miluška Voborníková působí starší, než kolik jí opravdu je.
Miluška Voborníková působí starší, než kolik jí opravdu je. (Foto: Aha! - Roman Souček, Martin Pekárek, ara, koláž Ahaonline.cz)
 

 
 
 

 

 

 

Manželka Petra Spáleného (69) Miluška Voborníková (63)se po dlouhé době opět objevila na veřejnosti. Jinak pozornost okolí nevyhledává, a tak velmi překvapila svým zjevem na pohřbu a posléze i zádušní mši Zdeňka Rytíře (†69). Sex symbol 70. let vypadá nejméně o deset let starší!

Hluboké vrásky, strhaný výraz, povadlá v celém obličeji a notně vyzáblá. Miláček semaforského publika a rozpustilá krasavice je vedle dnešní reality jen přeludem. Je sice pravda, že poslední snímky bývalé zpěvačky byly pořízeny při smutečních příležitostech, ale jen přeci. Zůstal jí jen ten typický účes.

Když srovnáme Milušku s jejími vrstevnicemi, jako je třeba herečka Kateřina Macháčková (63), zpěvačka Petra Černocká (63) nebo dokonce starší Jana Švandová (66), vypadá jako jejich starší sestra. Těžko soudit, proč působí tak strhaně a vyžile, možná je jí to jedno a na svou vizáž neklade důraz.

Autor:  moc

zdroj Aha,cz

 

 

 

 
 

 

  5. srpna 2014 • 05:00

Zchudlá Miluše Voborníková (64): Nemá ani vindru! Co ji čeká?

Hubená Voborníková!
Hubená Voborníková! (Alexandr Malachovský / Aha)
 
 
 
 

 

 

 

 

Hvězda divadla Semafor Miluše Voborníková (64) má hluboko do kapsy. Už takřka vůbec nevystupuje a to se odráží na její finanční situaci. Nemůže si dovolit ani odjet k moři.

Bývala velká hvězda a muži jí leželi u nohou. Nejednomu z nich Miluše Voborníková pomotala hlavu. Dnes je bez peněz a otáčí každou korunu v ruce. „To víte, peněz na rozhazování nemáme. Vystoupení taky moc není,“ postěžovala si deníku Aha! Voborníková na jednom z mála vystoupení letošního roku na hradě Houska.

Většina lidí by léto využila k dovolené, jenže to v případě Miluše Voborníkové nepřichází v úvahu. „Letos žádná dovolená nebude. Celé léto budeme trávit v rozpálené Praze, nic jiného se nedá dělat. Dovolené jsou drahé, a není na ně odkud brát,“ prozradila smutně majitelka hitu Líbej mě víc.

Autor:  David Turek

zdroj Aha,cz

 

 

 

  6. srpna 2014 • 05:00

Miluška Voborníková exkluzivně pro Aha!: Smutný život se Spáleným. Vážné zdravotní potíže!

Miluška Voborníková má velký strach o svého nemocného manžela Petra Spáleného.
Miluška Voborníková má velký strach o svého nemocného manžela Petra Spáleného. (Aha! - R. Souček. Z. Pecák, L. Křivan, koláž Ahaonline.cz)
 
 
 
 

 

 

Mnohem víc než to, že je bez peněž, trápí teď Milušku Voborníkovu (64) zdravotní stav jejího manžela. Petr Spálený (70) po operaci páteře dodnes trpí velkými bolestmi.

Když před třemi lety zpěvák prodělal složitou operaci, myslel si, že bude moct opět žít bezstarostný život. „Petr ale dodnes trpí bolestmi,“ prozradila exkluzivně Aha! jeho žena Miluška Voborníková, která našeho redaktora pozvala k sobě na zahradu. „Ještě to není nejlepší, ale manžel poctivě chodí na rehabilitace. Věříme, že se vše opět v dobré obrátí,“ doufá zpěvačka.

„Oba se snažíme pracovat. Je pravda, že pro Petra je to čím dál víc obtížné a bolesti, které prožívá na delších cestách, jsou opravdu ukrutné. Já to prožívám s ním,“ řekla smutně Voborníková. Svého muže si za to vše opravdu váží. „On je pro mě pravý hrdina. Nikdy nechtěl, aby se o tom vědělo a někdo ho litoval. Publikum nevidí, co všechno vytrpí, než si stoupne za mikrofon. Ale od fanoušků dostává neskutečnou sílu pokračovat,“ svěřila se Miluška tím, že diváci chodí na jejich společné vystoupení už přes 40 let.

Voborníkovou kromě rodiny podporují i kolegové. „Hned po operaci nám pomohla naše kapela Apollo band, se kterou vystupujeme. Jak se říká, v nouzi poznáš přítele,“ děkuje zpěvačka.
 

Autor:  David Turek

zdroj Aha,cz

 

 

Může za to plastika, nebo make-up? Miluška Voborníková zázračně omládla

24. března 2015 5:55

Zpěvačka a herečka Miluška Voborníková kdysi patřila k popovým princeznám. Dnes už ji ve společnosti moc nevídáme, ale vystoupení, zvláště na charitativních akcích, tato zpěvačka rozhodně neodmítá.

Své pěvecké dovednosti předvedla i v rámci Večera pro dobrou věc, který se už popatnácté konal v Jaroměři.

Voborníková už sice zdaleka není tou kráskou, které díky hezkému obličeji leželi u nohou muži všech generací, přesto si i po šedesátce udržuje parádní postavu a neutuchající energii.

Zatímco ještě nedávno se na Milušce jasně podepisoval čas, v Jaroměři se opět předvedla ve skvělé formě. Nutno podotknout, že pamětníci museli plesat nad tím, jak jí to i v babičkovském věku neuvěřitelně slušelo. Na famózní postavu sympatické zpěvačky má vliv i její koníček.

"Už se moc těším na jaro, až budu zase na zahrádce, je to mé velké hobby," svěřila se Miluška v zákulisí.

Výtěžek charitativního večera putoval do Základní školy speciální v Jaroměři na letní aktivity dětí (tábory, výlety) a Martinu Zachovi (29), vítězi Muže roku 2009, který je na vozíčku. 

Anna Veškrnová, Super.cz

22. června 2015 • 05:00

Petr Spálený ruší koncerty: Nesnesitelné bolesti!

Petr Spálený viditelně zhubl.
Petr Spálený viditelně zhubl. (ČTK)
 
 
 
 

Už zase trpí jako zvíře. Petr Spálený (71) se nemůže hýbat. Zpěvák odříká všechna vystoupení. „Petr zrušil i svou účast na Portě,“ sdělil Aha! skladatel a muzikant Jiří Vondráček (64).

 

Ještě na přelomu roku, kdy se závazně dávala dohromady účast na 49. ročníku festivalu Porta, byl Spálený skálopevně přesvědčený, že vystoupí. Nyní se ale znovu ozvala jeho bolavá záda a Petrovi vůbec není do zpěvu.

„Před čtyřmi lety jsem šel na operaci páteře,“ prozradil Aha! zpěvák. „Mezi pátým a šestým obratlem se mi rozpadal kříž. Při operaci mi dali šest šroubů. Bolí to ovšem stále,“ postěžoval si. Prožil si své. Po složitém zákroku chodil tři měsíce o berlích. „Nemohl jsem si ani sednout, vlastně jsem se plazil po břiše,“ popsal situaci zpěvák. „Větší utrpení neznám,“ dodal. Nezabíraly a nezabírají mu prý ani léky na bolest.

Kapela, která Spáleného vozila na vystoupení, uzpůsobila vůz tak, aby jejich lídr mohl při cestách ležet. Jenže teď už nic nepomáhá. Petr nemůže vystoupit, Porta se v pátek v Řevnicích zahájí bez něj. Na jevišti lesního divadla ho zastoupí Tomáš Linka (69).

autor hoh

zdroj Aha,cz

 

 

 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář