Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavla Tomicová - Ondřej Malý - Naděžda Chroboková

Pavla Tomicová,*25.6.1962 - herečka

 

Zpočátku nebylo jisté, zda bude učitelkou, loutkoherečkou nebo herečkou. Po maturitě na střední pedagogické škole totiž Pavla Tomicová jeden rok učila, ale pak se dostala na katedru loutkářství na pražské DAMU a bylo rozhodnuto.

Ještě během studií začala Pavla Tomicová spolupracovat s královéhradeckým loutkovým divadlem Drak, v němž získala po absolutoriu i své první stálé angažmá. Jako loutkoherečka zde působila deset sezon, ale pak jí režisér Vladimír Morávek nabídl hostování v Klicperově divadle v Hradci Králové. V roli blbé paní Milady Kotrlé v inscenaci Buldočina se doslova vyřádila, a tak se následujícího roku stala stálou členkou souboru, kterou je už deset let. Vedle Milady Kotrlé v již zmiňované Buldočině či později v Hraběti Pálfym si tu zahrála i další výjimečné role, například Julii v Romeovi a Julii, Jenůfu v Její pastorkyni, Agátu v Ženitbě, Cílu v Noci antilop aj.

Za ztvárnění role Arkadinové v Rackovi byla nominována na Cenu Thálie, za svou Mařku v Maryše - po pravdě však Mařce získala v roce 2000 Cenu Alfréda Radoka. Letos byla na Cenu Alfréda Radoka nominována podruhé, tentokrát za ztvárnění Štěpy v Petrolejových lampách.

Vidět jsme ji mohli i jako Blanche v Tramvaji do stanice touha, kterou nastudovala jako host s pražským Dejvickým divadlem.

Před filmovou kamerou se Pavla Tomicová začala častěji objevovat až od roku 1998. Průlomem v její filmové kariéře byla role psycholožky Kulkové, partnerky Miroslava Donutila ve snímku Nuda v Brně, který režíroval její osudový režisér Vladimír Morávek. Následovaly role ve Snowborďácích, Rafťácích, Doblba!, Crash Road či v televizních seriálech Bazén a Ulice, kde hraje kadeřnici Simonu Bláhovou. V roce 2007 hrála ve filmu mezi stěnami matku Martina.

Autor: guigne, len.nk.

zdroj Osobnosti,cz

Pavla Tomicová

 

Je letní dítě, narodila se ve znamení Raka. Je možné, že s tím nějak souvisí sen, který se jí často zdá. Pavla se snaží svléknout, ale je to marné. Vždycky a vždycky se objeví další a další vrstva oblečení.

Pavla věří na osud.

 

Oblíbená barva je oranžová a roční období - jak jinak - léto. 

Za svůj největší úspěch považuje svou rodinu. Pavla je ženou Ondřeje Malého. Ze zvířat má nejraději mláďata savců. Nejkrásnější věcí na světě je porod.

Rozhovor s Pavlou pro Lidové noviny - SVĚT SE MÁ DOBÝVAT Z PROVINCIE

 

 
zdroj Klicperovo divadlo HK,cz
 
Konečně přišla na to, jak se zbavit nadváhy.

Konečně přišla na to, jak se zbavit nadváhy.Herminapress

Těžkotonážní machna je minulostí. Tomicová se zbavila čtvrt metráku sádla

26. července 2017 16:09

Celý život držela Pavla Tomicová permanentně nejrůznější diety, až se se svou obezitou smířila a svou váhu začala využívat v hraní. To už je ale minulostí. Představitelka kadeřnice Simony Pavlicové ze seriálu Ulice je o pětadvacet kilo lehčí.

 

Za razantní změnou postavy nestojí diety, operace ani cvičení, ale pravidelný stravovací rytmus. „Chtěla bych proto poradit všem ženám, aby nedržely diety, které rozhodí metabolismus, ale aby pravidelně jedly. Já žeru a hubnu,” rozesmála se svým nakažlivým smíchem Tomicová, která včera na tiskové konferenci České televize představila svůj nový seriál Trapný padesátky, ve kterém vystupuje ještě se svou původní váhou.

Herečka je nadšená, že se zase vejde do oblečení, které už mnoho let neoblékla: „Teď na mně všechno plandá. Jsem za to ale ráda." 

 

 

Pavla Tomicová o příčině svého zázračného zhubnutíSuper.cz

Skutečný důvod, proč Tomicová zhubla čtvrt metráku: Vážné zdravotní problémy

27. července 2017 11:55

V poslední době se stává, že Pavlu Tomicovou nepoznávají ani její přátelé. Jak jsme vás již informovali, tak představitelka Simony Pavlicové ze seriálu Ulice zhubla pětadvacet kilo.

 

Nebyla za tím ale ani tak touha se líbit, ke změně životního stylu přinutily herečku zdravotní komplikace. „Zjistili mi diabetes a donutili mě pravidelně jíst,” přiznala hlavní motiv ke změně životosprávy Pavla a jedním dechem dodává: „Stravovat se po menších dávkách není vždycky tak jednoduché, jak to vypadá."

Herečka na tom byla zdravotně natolik špatně, že začala odmítat pracovní nabídky a dala si nucenou zdravotní pauzu. „Najednou mi přestalo být dobře a vůbec jsem nevěděla, co mi je. Vzala jsem to jako impuls a začala jsem pro své tělo a pro sebe něco dělat,” vzpomíná na nepříjemné období herečka, která aktuálně představuje nový seriál Trapný padesátky, ve kterém exceluje po boku Aleny Mihulové a Kláry Melíškové. V seriálu, který vznikl na základě předlohy Ireny Obermannové, ale ještě hraje s nadváhou.

Nyní je Tomicová úplně jiný člověk a myslí si to i její okolí. „Je moc milé, že se mě teď lidé ptají, jestli nejsem svá vlastní sestra,” usmívala se Pavla Tomicová. 

Jiří Čeladník , Super.cz

Jiří Čeladník , Super.cz

 

Ondřej Malý,*19.1.1966 - herec

 

Ondřej Malý je český herec, držitel Českého lva a Ceny české filmové kritiky 2010.

Absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, poté pokračoval v ročním postgraduálním studiu herectví na Emmerson College v Londýně. Po návratu se mimo hraní věnoval překladu a daboval pro kabelovou televizi filmy z angličtiny. Živil se i jako vlekař na hoře Praděd. Několikrát hrál v Divadle Petra Bezruče a krátce hostoval v Divadle Na zábradlí. V roce 1997 získal stálé angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové.
S manželkou Pavlou Tomicovou, která je rovněž herečka, má syna Adama a dceru Anežku.

Poprvé hrál v roce 1980 v televizním seriálu Přátelé zeleného údolí. Poté dostal šanci i ve filmech Fontána pre Zuzanu a Mrtvej brouk.
Jeho zatím největší rolí byl příslušník tajné policie Antonín ve filmu Pouta, za niž dostal v roce 2010 Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Za tuto hlavní roli získal na Cenách české filmové kritiky 2010 ocenění za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a Cenu RWE pro objev roku.

Autor: praziv

zdroj Osobnosti,cz

Ondřej Malý

Ondřej Malý vyhrál díky svému Antonínovi v thrilleru Pouta už podruhé. V lednu mu role estébáka vynesla hereckou cenu filmových kritiků, v sobotu Českého lva od filmové akademie.

Jaký je to pocit stát se soškou Lva?
Jak řekl Radim Špaček při přebírání ceny: je to bezva a přál bych to každému, kdo ještě neměl to štěstí. Užívám si to.

Jak moc se vám role estébáka Antonína zadřela pod kůži?
Byla to zajímavá postava. Muž v šedivé, neveselé době, který pořád něco hledá a nenachází. A jde na to špatně. Ale víc, než na samotnou postavu vzpomíám na natáčení. Sešli se tam skvělí lidé. Úplný dárek.

Ještě si vybavíte, co bylo nejtěžší? Některé scény byly přece jen hodně vypjaté.
Všechno šlo nějak zvládnout. Pro mě osobně bylo asi nejtěžší udržet kontinuitu, protože natáčení trvalo rok a já nikdy předtím nic tak dlouho nedělal, musel jsem se hodně na postavu soustředit.

Promítlo se do vaší práce, že mají Pouta úspěch? Už jste vyhrál cenu filmových kritiků, teď Lva. Máte nějaké zajímavé herecké nabídky?
Zatím se nic neděje. Ticho po pěšině. Je nás asi moc.

Takže lepší příležitosti jsou v divadle?
To ano. Mám za sebou premiéru Světáků - podle slavného filmu Martina Friče. Hraji postavu, kterou na plátně ztvárnil Vlastimil Brodský, ale není úplně tatáž, protože režisér Vladimír Morávek charaktery figur hodně upravil a dialogy zpřeházel. Vypadá to ale dobře a divákům se hra líbila.

Jak se vám líbil večer v Lucerně?
Líbil. Opravdu dobře jsem se bavil.

(Zdroj Hradecký deník, 7. března 2011)
 

POUTA ONDŘEJE MALÉHO
13. ledna 2011 se konalo historicky první udílení Cen české filmové kritiky. Tuzemští filmoví novináři a publicisté touto soutěží chtěli vyzdvihnout to nejlepší, co v domácí kinematografii vzniklo za minulý rok, a vytvořit tak adekvátní konkurenci Českému lvu na podobné paralele, jako fungují soutěže o Zlaté glóby a Oscary.

Absolutním vítězem prvního ročníku se stal pěti cenami ověnčený film Radima Špačka a Ondřeje Štindla POUTA. Fantastického úspěchu dosáhl především náš kolega Ondřej Malý, který si pro herecké ocenění vystoupal rovnou dvakrát, když získal za svého malého-velkého psychopatického estébáka Antonína Rusnáka nejen titul nejlepšího herce v hlavní roli, ale také cenu Objev roku, což je o to půvabnější, že pár dní na to oslavil své pětačtyřicáté narozeniny.

Pro vás, pravidelné návštěvníky Klicperova divadla, ovšem Ondřej Malý jistě žádným novým objevem není, protože je našemu divadlu věrný už téměř čtrnáct let. V současné době ho můžete vidět v Lermontovově Maškarádě, kde ztvárnil hlavní roli nebezpečného knížete Arbenina, v Hadriánovi z Římsů, kde je neodolatelně vlezlým Lepohlavem nebo v Sherlocku Holmesovi, kde vás zcela jistě překvapí svou módní kreací, a samozřejmě také v nové premiéře Světáků, kde ztvárnil fasádníka Gustu Prouzu na cestě do velkého světa.


Ondra je zimní dítě, narodil se ve znamení Kozoroha. Je možné, že s tím nějak souvisí sen, který se mu často zdá. Ondra létá mezi horami a ty hory jsou z novinového papíru.

Věří na osud čím dál tím víc.

 

Oblíbená barva je modrá, z ročních období žádné neupřednostňuje. Oblíbené zvíře - jak jinak - lední medvěd.

 

Za svůj největší úspěch považuje svou rodinu. Ondřej je mužem Pavly Tomicové. Nejkrásnější věcí na světě je pro něj dětský smích.

zdroj Klicperovo divadlo HK,cz

Nové díly Ulice: Víme první! O kadeřnici Simonu se poperou dva muži!

Najde si konečně sympatická a věčně vysmátá kadeřnice Simona sobě rovného partnera?

Najde si konečně sympatická a věčně vysmátá kadeřnice Simona sobě rovného partnera?
Foto: Profimedia.cz

1. srpna 2014 | 06:00
 
 

Nejoblíbenější denní seriál Ulice, jak ho diváci mají rádi, vstupuje do jubilejní desáté sezóny. Ta přinese životní osudy známých i nových hrdinů, v nichž nebude chybět romantika, emoce, napětí ani humor. Život se změní i věčné optimistce Simoně, která až doposud měla na chlapy smůlu. A my už teď víme, kdo vysmáté kadeřnici vstoupí do života.

I když má Simona Pavlicová (hraje jí Pavla Tomicová) stále úsměv ve tváři, často jí do zpěvu není. Cítí se totiž tak trochu osamělá. Od rozvodu s Pepanem se kromě kamarádů Lumíra Nykla (Václav Svoboda) a Jiřího Kreuzera (Otakar Brousek ml.) v jejím životě žádný muž neobjevuje.

V deváté řadě si navíc musela projít celou řadou nepříjemných životních situací. Peškova dcera Klára, která za svého otce převzala správcovství, jí chtěla vyhodit z bytu, Simona se začala psychicky hroutit a v práci dokonce zkolabovala.

To všechno se ale brzy změní a kolem Simony se začnou motat hned dva muži. Prvním je již notoricky známý intrikář a zdatný manipulátor Antonín Hložánek (Miroslav Hanuš), který se na radnici cítí doslova jak ryba ve vodě.

Aby to ale Simona neměla tak snadné, do děje a zároveň i jejího osamělého života vstupuje i úplně nová postava. Tou je Tondův starší bratr Rudolf Hložánek (Václav Kopta).

Kolem kadeřnice Simony, která od rozchodu s Pepanem neměla na chlapy štěstí, se začnou motat hned dva muži.
 

Přestože vás podoba těch dvou ihned praští do očí, povahově jsou každý jiný. Zatímco z Antonína se stal úspěšný komunální politik, který lehce proplouvá životem díky své morálně flexibilní povaze, s Rudolfem se život příliš nemazlil.

Na rozdíl od svého mladšího bratra Rudolfovi nechybí chuť do života ani smysl pro humor.
 
Utrpěl pracovní úraz, jehož následky si nese dodnes. Když zachraňoval kolegu, který dostal mezi kolejemi infarkt, vlak mu poranil páteř a pánev. Od té doby chodí o berlích. Je vdovec, sám vychoval dnes už dospělého syna. Přestože je pohybově omezený, nechybí mu chuť do života ani smysl pro humor. Je dobrosrdečný, veselý a velice zručný. Oproti bratru Antonínovi je klidnější, ale nemá rád, když ho někdo lituje. To se pak dokáže pořádně rozčílit.

Odpověď na otázku, jakým způsobem ti dva zasáhnou Simoně do života a jestli konečně najde toho pravého, přinesou už další díly Ulice, v nichž díky Simonině osobitému přístupu k životu nebudou chybět komické situace. Nové díly se začnou vysílat už 18. srpna, tak pozor, ať svůj oblíbený seriál nepropásnete!

 
 

 

 

Lenka Chvostová

zdroj Blesk pro ženy,cz

 

10. února 2014 • 05:00

Nečekaný pohled: Macatá Tomicová z Gymplu se pochlubila svým tělem!

Gymnastka Pavla Tomicová
Gymnastka Pavla Tomicová (Foto Aha! – Alexandr Malachovský, koláž Ahaonline.cz )
 
 Herečka Pavla Tomicová (51) se nezdá! Z uklízečky, kterou hraje v seriálu Gympl, se dokáže změnit na baletku.

 

 

Tomicová začínala na divadelních prknech, ale prosadila se i televizi. Objevila se ve filmu Nuda v Brně, pak ve snímcích pro »puberťáky« jako Rafťáci nebo Snowborďáci a v oblíbených seriálech Ulice, kde si střihla roli kadeřnice. Její nejčerstvější seriálovou rolí je postava uklízečky Bohunky z Gymplu.

 

 

 18. února 2014 • 05:00

Tomicová z Ulice promluvila: Co prožívala, když jí manžel řekl, že je gay a utekl za milencem

Pavla Tomicová žila deset let po boku homosexuální manžela.
Pavla Tomicová žila deset let po boku homosexuální manžela.  (Foto Aha! – Alexandr Malachovský,)
 
 

Pavla prožila dlouhá léta ve svazku, o kterém věděla, že nemůže nikdy dopadnout dobře. „Dozvěděla jsem se, že jsem žila s fajn kamarádkou. Manžel byl homosexuál, sám se s tímto faktem těžko srovnával a mým problémem zase bylo, že jsem vyrůstala v příliš nádherném rodinném prostředí, a tudíž jsem si neuměla představit, že bych svému synovi nepřipravila totéž. A tak naše nešťastné manželství trvalo deset let,“ vzpomíná Tomicová v deníku Blesk.

 

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

 

 

 

20. srpna 2014 • 12:00

Pavla Tomicová alias boubelatá Simona z Ulice: Šla do plavek kvůli desetitisícům!

Tomicová v reklamě předvedla nejen své křivky, ale také neuvěřitelný smysl pro humor.
Tomicová v reklamě předvedla nejen své křivky, ale také neuvěřitelný smysl pro humor. (Foto Aha! – Martin Sekanina, ara)
 
Nemá míry 90-60-90, studem ale netrpí. Pavla Tomicová (52) alias boubelatá kadeřnice Simona Pavlicová z Ulice se nechala zlákat hraním v reklamě. A protože šlo o kampaň velkého mobilního operátora, jejíž tváří je Ivan Trojan (50), suma, kterou herečka za odhalení křivek zinkasovala, byla s největší pravděpodobností pětimístná.

 Když před čtyřmi roky jako kadeřnice Simona hubla, do plavek se před kamerou nesvlékla. A teď, když už má shozená kila zpět, nestyděla se ukázat v celé kráse. „Popravdě jsem na tom teď zase úplně blbě,“ svěřila se nedávno herečka.

 

Tehdy Tomicová během tří měsíců zhubla deset kilo.

S kily navíc se ale herečka skamarádila. A protože má smysl pro humor, v reklamě, kde hraje manželku tělocvikáře Ivana Trojana, kterou při opalování napadne na koupališti volavka, bez problémů předvedla celulitidu. A jako bonus oblékla dokonce plavky se žabičkami.

 Dietolog: Jste odvyživená

„Během té hubnoucí kúry jsem byla u pana dietologa a ten mi kupodivu řekl, že jsem podvyživená, což by mě teda nikdy nenapadlo. Vysvětlil mi, že hrozně špatně žiju a jím, že diety držet nemusím, ale zato se mám nadlábnout,“ vzpomíná Tomicová

10 kilo je bohužel zpět
Před čtyřmi roky na své postavě tvrdě dřela. „Shozených 10 kilo jsem ale nabrala zpět, protože jsem opět sklouzla do svého jídelního stereotypu,“ smutní herečka.

 

 

Kdo je korpulentní žena z reklamy, kterou napadne volavka? Kadeřnice z Ulice

 
20. srpna 2014 ● 13:39

Modelkovské míry by u ní člověk jen těžko hledal, ale ani přesto se nestydí a vklouzne do plavek jakoby nic. Své „vypracované tělo“ si přece nebude nechávat jen pro sebe. Řeč je o herečce Pavle Tomicové (52), která si získala srdce všech diváků jako kadeřnice Simona Pavlicová z nekonečného seriálu Ulice.

 

Herečka Pavla Tomicová je ženská do nepohody, když je potřeba, svlékne se i do nelichotivých plavek. Svým tělem a humorem teď diváky baví během reklamních přestávek. Herečka je proslulá tím, že věčně bojuje se svou váhou. Před čtyřmi roky si dokonce nasadila tak brutální dietu, že shodila deset kilo během tří měsíců.

Dietolog jí tehdy řekl, že díky svému životnímu stylu je podvyživená. Jenže „jojo efekt“ se dostavil a svá pracně shozená kila se vrátila. „Svých deset kilo mám zpět, protože jsem opět sklouzla do svého jídelního stereotypu,“ sebekriticky podotkla herečka, která má zpátky váhu 92 kilo.

Herečka se však „hecla“ a i přes kila navíc vlezla do krásných modrých jednodílných plavek s potiskem žabiček a vystavuje své tělo v nové reklamě na mobilního operátora celému národu. Zde hraje manželku Ivana Trojana (50), kterou během opalovačky napadne volavka. Za tuto svou odvážnou hereckou a módní kreaci si herečka odnesla pěticifernou sumu. Peníze zkrátka dokážou stud a oblečení odhodit. 

 
 
 
Autor: zej, senf

zdroj Blesk,cz

Naděžda Chroboková,*25.10.1957 - herečka

 

Narodila se ve znamení Štíra v Ráji (Karviná-Ráj). Mládí prožila v Havířově. Po studiu na Státní konzervatoři v Ostravě dostala angažmá ve Státním divadle Zdeňka Nejedlého (nynější Národní divadlo) v Ostravě. Pak následovala Opava, Český Těšín a Olomouc, kde je dodnes.

Během těchto let odehrála spoustu krásných rolí: Desdemona v Othellovi, Lady Macbeth ve stejnojmenné hře, Kateřina ve Zkrocení zlé ženy, Roxana v Cyranovi z Bergeracu, Luiza Homenidas v Broukovi v hlavě, Anna v Anně Karenině, Klytaiméstra v Ifigenii v Aulidě.

V roce 1989 obdržela na Festivalu aktualit v Národním divadle v Praze Cenu za nejlepší ženský herecký výkon za roli Elisy ve hře Dekameron. V roce 2007 získala za roli Hester Swanové (inscenace U Kočičí bažiny) Cenu za nejlepší ženský herecký výkon na přehlídce České divadlo, Cenu primátora Statutárního města Olomouc a nominaci na Cenu Thálie.

Miluje děti, zvířata (psy a koně), přírodu (hlavně květiny), jídlo (hlavně sladkosti) a spánek. Ráda vaří, peče, lyžuje, plave, jezdí na kole, hraje ping-pong, tančí a poslouchá hudbu, ať vážnou (Janáčka, Martinů, Mahlera), či moderní (od Beatles až po hip-hop). Navštěvuje opery, balety, koncerty, vernisáže a muzea, ale její největší vášní je cestování - za mořem, horami i poznáním cizích zemí a kultur. Ve volném čase čte, luští křížovky, chodí do kina a do divadla, na kolegy nejen v Česku, ale kdekoli, kam vycestuje (v New Yorku, Londýně, Bankoku, Itálii, Polsku, Estonsku, Slovensku).

Říká: „Vidět kolegy, jak hrají - to je největší herecká škola.“

Paní Chroboková je o pět let starší sestrou Pavly Tomicové, kterou můžeme znát ze seriálu Ulice jako Simonu Pavlicovou, takže sestry se budou potkávat na place.

Autor: prazivzdroj Osobnosti,cz

Bezkonkurenční Pavla Tomicová: Čím odbourala "konzervy" v Obecním domě?!

 - Pavla Tomicová svůj komediální talent nezapřela ani v Obecním domě.

Herečce Pavle Tomicové, která se proslavila rolí v komedii Snowboarďáci a nyní září v seriálu Ulice, se povedl husarský kousek!

Poté, co na pódiu Smetanovy síně v Obecním domě převzala Cenu Thálie 2014 za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře, dokázala nevídané!

"Nikdy bych nečekala, že budu přebírat zrovna tuhle cenu. Když jsem byla poprvé v rozhlase a režisér slyšel můj hlasový projev a smích, vyběhl na mě a řekl, že takhle tedy ne!" zavzpomínala dojatá Tomicová, která byla oceněna v rámci právě probíhajícího Mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio.

Konzervativnější publikum v sále, kde zněly Česká filmová hudba v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu po jejím bezprostředním vystoupení vybuchlo v hurónský smích, který si herečka s ohromným komediálním talentem zasloužila stejně jako cenu za výkon v rozhlasové hře Znásilnění.

 
 
Pavla Tomicová bude muset změnit šatník.

Pavla Tomicová bude muset změnit šatník.Michaela Feuereislová

Zhubla díky správné lékařské diagnóze: Nový šatník si Pavla Tomicová ještě nepořídila a své dřívější podoby se lekla

25. srpna 2017 13:24

Jak již Super.cz informoval, herečka Pavla Tomicová během roku shodila rovných pětadvacet kilo. Sama sebe nemůže poznat. "Když jsem se viděla při projekci jednoho z dílů seriálu Trapný padesátky, skoro jsem se lekla, jak jsem opravdu vypadala. Člověk si to nepřipouštěl," svěřila nám.

 

S váhou se představitelka Simony z Ulice a nově také Emmy z Trapných padesátek potýkala roky. Pomohla jí až správná lékařská diagnóza. Doktoři jí diagnostikovali diabetes a musela tomu podřídit svoji životosprávu. "Nezhubla jsem kvůli nemoci, ale díky ní. A oddechla jsem si, že vím, co mi je. Už dlouho jsem se cítila unavená a teď jsem konečně fit," řekla nám.

Šatník ale prý ještě nezměnila. "Vždycky jsem nosila hodně volné věci, takže teď na mně jen plandají o něco víc. V létě to nevadí, ale na zimu už s tím budu muset něco udělat. Ale to je příjemná nutnost," uzavřela. 

Saša Šeflová , Super.cz

Pavla Tomicová: Být trapná po padesátce znamená přijmout se i se svými nedostatky

Zlomovou rolí pro ni byla kyprá nymfomanka Gábina z filmu Snowboarďáci. Komediální talent od té doby zúročila v mnoha postavách, nejnověji jako zneuznaná sochařka Ema v seriálu Trapný padesátky. „Nejlepší je připustit si svou trapnost a pak ji hodit za hlavu,“ směje se herečka (55).

S manželem, hercem Ondřejem Malým, a dcerou Anežkou.
 
 

S manželem, hercem Ondřejem Malým, a dcerou Anežkou.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dnes 10:02

Víte, že babičce Boženy Němcové bylo dvaapadesát, když přijela na Bělidlo?

Ano, vím. A pamatuji si i na svou babičku, když jí bylo tolik. Ale ty ženy nebyly staré uvnitř. Spíš jim společnost vymezovala, jak se mají chovat.

Nebyly? Dávaly moudré rady, chovaly se důstojně. A Neruda byl v padesáti ctihodný kmet!

To ano, ale stejně si myslím, že to bylo tlakem společnosti. Oni si nedovolili být trapní. Překročit míru toho, jak se mají chovat či oblékat. A to je vyčleňovalo a činilo z nich kmety. Museli vzbuzovat majestát a být kmetovští. Spoustu věcí si nemohli dovolit - a je fajn, že v dnešní době se to mění.

Nicméně umět stárnout je důležité, ne? Mnoho zralých dam si hraje na diblíka a to není úplně milé.

Jasně, to ale mluvíme o něčem jiném. Tak jsem to nemyslela. Být trapná po padesátce znamená přijmout se i se svými nedostatky. V momentě, kdy to nastane, se člověk dostane do pohody. Vždy jsem si říkala, že nebudu mít problém stárnout. Že horší to mají ženy, které jsou v mládí opravdu nádherné. Pro ty je stárnout těžké, ostatně vidím to na některých kolegyních v divadle. Není snadné ztrácet kredit velké krásky. Ale takto jsem to já položeno neměla. U mě šlo vždy o sílu druhého pohledu. (směje se) A tak jsem měla za to, že stárnutí pro mě nebude problém.

V kultovní inscenaci Kočičí hra vystupuje s Janem Bílkem jako Erži Orbánová. Uvádí Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

V kultovní inscenaci Kočičí hra vystupuje s Janem Bílkem jako Erži Orbánová. Uvádí Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

FOTO: archív Klicperova divadla - Patrik Borecký

A byl?

Přesně v padesáti, na moje narozeniny, přišel moment, kdy jsem přestala svému věku rozumět. Přišlo mi, že všichni hrají hru, že je vše domluveno a jen předstírají, že je mi pade. A já to hraju s nimi, i když se mě to vůbec netýká, protože mně je pětatřicet. Pak jsem dlouho chodila po světě a říkala Já jsem Pavla Tomicová a je mi pade. Koukali na mě jako na blázna. Takže s tím uměním stárnout to není tak horké. Někdy se sice cítím na sedmdesát, ale většinou jsem na těch pětatřiceti, a tak se nějak zvláštně rozcházím sama se sebou. Maminka říká, že to bude ještě horší.

Má to se stárnutím stejně jako vy?

Úplně. Když o někom říká, že je mu osmdesát, tak se podiví a dodá, že je to požehnaný věk. A pak si vzpomene, že jí už je taky tolik.

Kam došla maminka, když vy jste na pětatřiceti?

Táhne jí na čtyřicet. (směje se) Když se rozhlédnu kolem sebe, není to žádná výjimka. Dříve člověk věděl, kam patří. Dnes pevné hranice u mnoha věcí padají.

Tak jsme probraly tu padesátku. A co trapné? Jak chápete to slovo?

Trapné je už to, si věk připustit. (směje se) Seriál se týká mnoha problémů, které řeší padesátky. Co si mohou dovolit a co ne a jak na ně bude koukat okolí.

Neříkají jim, že jsou trapné, hlavně dcery?

V tomhle případě ne, i když v životě se to stává. V seriálu jde o to, cítit se trapně a pak to hodit za hlavu. Každá jsme představitelkou jiného typu, ale jsem přesvědčená, že všechny z nich máme v sobě něco. Mění se podle toho, jaká struna se zrovna rozehrává. A navíc s věkem se to mění.

Co je vlastně na padesátce pěkného?

Že se už ženy zaměřují samy na sebe. Když holky dospívají, řeší kluky a co si obléct. Později se baví hlavně o dětech. V padesáti konečně začnou mluvit o sobě. Někdy sice mluví jen o zdraví či spíš o nemocech, ale pořád je to o nich. To mi přijde dobré. Ještě lepší je přidat k tomu nadhled a humor.

Vy jako herečka jste asi musela být vždy v kontaktu sama se sebou. Nebo ne?

A taky se spoustou dalších osudů, které jsem hrála. Což je dobré. Způsob, jakým hraju, což znamená roli si opravdu protáhnout tělem, znamená, že musím pochopit, co si postava myslí a jak se cítí. Je to velmi poučné.

Byly jsme jako tři grácie,“ tvrdí o spolupráci s Klárou Melíškovou a Alenou Mihulovou (zleva) v seriálu Trapný padesátky.

Byly jsme jako tři grácie,“ tvrdí o spolupráci s Klárou Melíškovou a Alenou Mihulovou (zleva) v seriálu Trapný padesátky.

FOTO: ČT - Zuzana Páchová

Znala jste spisovatelku Obermannovou před natáčením seriálu?

Její knihy ano, ji ne. Ale velmi jsme si sedly. Scénář od ní byl skvěle napsaný. S její dcerou Berenikou jsem se potkávala při natáčení Ulice, kde hraju kadeřnici Simonu, takže jsem Irenu znala z vyprávění. Společná práce nás lidsky velmi sblížila.

Platí to i o ostatních kolegyních?

Marek Holý, který v Padesátkách taky hraje, prohlásil, že když si sednou ženy v šatně, ať už v divadle, nebo na natáčení, je vyhráno. Atmosféru na place chlapi nezachrání. No a tady se to stalo. S Klárou Melíškovou i Alenkou Mihulovou jsme chodily po chodbách jako tři grácie a byly jsme dokonale sladěné. I když jsme každá jiná, máme vnitřně něco společného.

Ten věk, ne?

Nejen. Jsme stejné krevní skupiny a chvilkami jsme nevěděly, jestli už točíme, nebo ještě blbneme. Kláru jsem znala léta, ale nikdy jsme spolu nepracovaly. Alenku jsem osobně neznala vůbec.

Jak moc jsou pro vás důležité kamarádky?

Zůstanu u zaměstnání. Když mi někdo nabídne práci, neptám se jako první, o co jde, ale s kým by to bylo. To je pro mě strašně důležité. Asi neumím být zcela a pouze profesionální. Jasně že se snažím. Ale radši jdu do věci, která nemá takový předpoklad být trhák, když vím, že na ní dělají lidi, se kterými si sednu. To je pro mě důležitější.

A když jste obsazena někam, kde tomu tak není?

To je pak pro mě těžší a myslím si, že to je na výsledku znát. Ale zase trochu profík jsem. Navíc o málokom mohu říct, že mi vysloveně nesedne. Dovedu se na lidi napojit a to mi dost ulehčuje komunikaci.

V Ulici hraje kadeřnici Simonu, jejím protějškem je šikovný elektroinženýr Rudolf v podání Václava Kopty.

V Ulici hraje kadeřnici Simonu, jejím protějškem je šikovný elektroinženýr Rudolf v podání Václava Kopty.

FOTO: archív TV Nova

Pro mnoho žen s věkem nabývají na významu kamarádky, často na úkor mužů. Rozumíte tomu?

Já to tak necítím.

 Pro vás jsou pořád prioritou muži?

Ten jeden, ten můj. Je to asi tím, že máme vzácně harmonický vztah. A nemáme na sebe tolik času, kolik bychom chtěli. Jsme si vzácní, a tak nemáme tendenci od sebe utíkat. Takovou potřebu mají ženy, co nejsou ve vztahu úplně šťastné. Mám hodně kamarádek, ale nejsou to vztahy, které by převažovaly nad partnerstvím.

To máte štěstí. Muži nebývají příliš empatičtí.

Nevím, zda je to u nás empatie, ale pro mě je důležitá tolerance, harmonie, důvěra. Empatie znamená vycítit potřeby druhého. K tomu, aby byl vztah harmonický, se to však dít nemusí. Jde o to, že ti dva spolu být chtějí, a to nejdůležitější si navzájem sdělují. V tom je blízkost. Jsem na to zvyklá, protože moji rodiče měli taky úžasný vztah. Během života poztráceli většinu kamarádů, protože se jim nevěnovali. Vystačili si. To byl můj vzor, to jsem vyhledávala a to jsem našla.

Během roku jste zhubla pětadvacet kilo. Jak jste to dokázala?

Bylo mi pomoženo. Nastartoval se mi totiž diabetes. Bylo mi zle a díky tomu jsem se začala léčit a změnila jsem životosprávu. Problém, který jsem měla, zná mnoho žen. Jedla jsem ráda tak, až jsem nejedla. Bála jsem se, že přiberu, a samozřejmě jsem velmi přibírala. Ze všeho. Navíc jsem často nejedla celé dny a pak až večer a naráz. Jakmile jsem začala jíst pravidelně, kila šla dolů. A cukr s nimi.

Jsem Pavla Tomicová a je mi pade,“ říkala jsem nějakou dobu po svých narozeninách.

„Jsem Pavla Tomicová a je mi pade,“ říkala jsem nějakou dobu po svých narozeninách.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Máte pevnou vůli?

Je fakt, že jsem svému organismu nastolila pevný řád. Na sebe přísná být umím. Ale taky se dovedu pěkně odvázat.

V Ulici hrajete se svou sestrou Naděždou Chrobokovou Tomicovou. Jak se stane, že obě sestry jsou herečky?

Ona se stala herečkou dřív, protože je o pět let starší. Já jsem chtěla být původně učitelkou v mateřské škole, což jsem rok byla, než jsem odešla na DAMU, kam mě to táhlo. No a kde se to vzalo? Řekla bych, že u mojí maminky. Byla celý život v domácnosti, ale umělecké geny pramení z ní. Když vyprávěla příběhy, zasloužila by si ocenění coby národní umělkyně. Kdykoli se jí však ptali, po kom její děvčata mají herecké vlohy, špitla skromně, že neví. Tisíce jejích básniček a písniček by nastartovaly každého.

Varhanistka Kateřina Chroboková je vaše neteř. Jaký máte vztah?

Je něco mezi mojí neteří a sestrou. Katuška se narodila, když mi bylo patnáct. Byla hodně u nás, protože sestra dodělávala konzervatoř. Vyrůstaly jsme spolu, máme k sobě blízko a táhne nás to k sobě. Když se u ní objeví nějaké ne zrovna pozitivní vlastnosti, sestra z legrace říká, že to má po mně. Že to šlo křížem. Jsem na Katušku nesmírně hrdá.

Váš manžel je taky herec, takže koncentrací umělců v rodině zvyšujete český průměr.

Dodám jen, že manželův tatínek byl slavný herec Stanislav Malý v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Míří syn či dcera rovněž do této oblasti?

Zatím ne, i když v Ulici si zahráli. Syn ale zamířil na politologii a dcera se věnuje designu interiéru. Ačkoli mluví o tom, že by ji zajímal animovaný film.

Atletickou královnu Milenu hraje v populárním divadelním představení Koule. Na snímku s Kamilou Sedlárovou.

Atletickou královnu Milenu hraje v populárním divadelním představení Koule. Na snímku s Kamilou Sedlárovou.

FOTO: archív Klicperova divadla

Na Kočičí hru, kterou hrajete v Hradci Králové, se stojí fronty. Stejně jako kdysi na Danu Medřickou, pro niž to byla zásadní role.

Danu Medřickou nelze pominout ani se jí vyrovnat. To bych byla pošetilá. Hru v jejím podání jsem nikdy neviděla celou. A to je možná dobře. Když jsem byla holka, šli jsme na ni s rodiči do kulturního domu v Havířově, kde jsem vyrůstala. Nicméně jsem musela po patnácti minutách odejít, protože jsem měla střevní virózu, a tak mi kručelo v břiše, že ti okolo trpěli.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář