Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otakar Dadák - Matěj Dadák

Otakar Dadák,*16.12.1918 - 8.4.1992 - herec

Otakar Dadák  byl český filmový a divadelní herec.

 

Pocházel z Brodku u Prostějova a roku 1941 úspěšně dokončil svá studia na konzervatoři v Brně. Měl krátké angažmá v brněnském Zemském divadle a poté ve Východočeském divadlePardubicích (1941–1945). Po skončení druhé světové války se opět vrátil do Brna, kde účinkoval pět sezón ve Svobodném divadle (dnešní Městské divadlo Brno). V roce 1950 nastoupil do Státního divadla v Brně, kde působil až do své penze (1970). Zde pro něj byla stěžejní práce s režisérem Milošem Hynštem, započatá koncem padesátých let dvacátého století.

Na filmovém plátně se poprvé objevil v budovatelském filmu Velká příležitost (1949) a svou filmovou pouť zakončil Menzlovým snímkem Kdo hledá zlaté dno (1974). Spolupracoval s rozhlasem, televizí a dabingem.

Má čtyři vnuky, Jaroslava, Otu, Jakuba a Matěje Dadáka, který je také herec.

zdroj Wikipedie,cz

Matěj Dadák,*13.12.1975 - herec

Vystudoval divadelní fakultu JAMU, kde k jeho spolužákům patřil i režisér Martin Čičvák, s nímž spolupracoval už ve studentském divadle Marta. Po absolutoriu byl v letech 1997 – 1999 členem brněnského Divadla Husa na Provázku, kde hrál v inscenacích Petera Scherhaufera (Galgut v Ghelderodově Škole šašků, Ženich v Brechtově Svatbě), Evy Tálské (Belial ve hře Romana Sikory Vlci) a Ivo Krobota (Chruščov ve hře A. P. Čechova Lesní duch, Čas v dramatizaci Babičky Boženy Němcové). Od roku 2000 je hercem Činoherního klubu.
Za titulní roli v Büchnerově Vojckovi a za roli Revíra z Chotýše ve Štechově Deskovém statku byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.
V Národním divadle hostoval v inscenaci Martina Čičváka Tisíc a jedna noc (premiéra 2005).
Věnuje se literární práci. V roce 2010 vyšla jeho novela Horowitz, za níž byl nominován v kategorii Objev roku na Cenu Magnesia Litera. Je autorem scénáře televizního filmu Cizí příběh, v němž hraje hlavní roli.
Více na www.matejdadak.cz.V Činoherním klubu hrál v inscenacích:
Georg Büchner: Vojcek (režie Martin Čičvák, 2000 / Vojcek)
Bernard-Marie Koltès: Návrat do pouště (režie Roman Polák, 2000 / Matěj, Adrianův syn)
Václav Štech: Deskový statek (režie Ladislav Smoček, 2001 / Revír z Chotýše)
Alexandr Vasiljevič Suchovo-Kobylin: Proces (režie Martin Čičvák, 2001 / Rasplujev)
Zoltán Egressy: Portugálie (režie Ivo Krobot, 2001 / Řepa)
Molière: Misantrop (režie Martin Čičvák, 2002 / Alcest)
Jon Fosse: Jméno, Noc zpívá své písně (režie Martin Čičvák, 2003 / Chlapec, Mladý muž)
Fjodor Sologub: Ďáblova houpačka (režie Roman Polák, 2003 / Murin)
Harold Pinter: Správce (režie Ivo Krobot, 2004 / Mick)
Molière: Amfitryon (režie Martin Čičvák, 2006 / Sossie)
Thomas Vinterberg, Mogens Rukov: Rodinná slavnost (režie Martin Čičvák, 2006 / Christian)
Anton Pavlovič Čechov: Ivanov (režie Martin Čičvák, 2007 / Nikolaj Ivanov – v alternaci s Janem Hájkem)
Marina Carr: U Kočičí bažiny (režie Martin Čičvák, 2009 / Carthage Kilbride)
Nina Mitrović: Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty (režie Martin Čičvák, 2012 / Petr)„Začátkem ledna 2000 jsem po telefonátu s ředitelem Činoherního klubu potvrdil rezervaci letenky JFK – Ruzyně… Pobýval jsem tehdy několik měsíců v New Yorku, ‘zotavoval se’ z působení v divadle Husa na provázku, odkud jsem (ze dvou let angažmá) poslední půlrok plánoval útěk. Režisér Peter Scherhaufer, který byl už tehdy vážně nemocen, mě překvapil požehnáním mých plánů odjet do USA, odejít od divadla. ‘Já bych to Matýsku ve tvým věku udělal taky’, řekl tehdy se svým charakteristickým československým přízvukem. Čekal jsem křik a spílání, on mě místo toho obsadil ve své poslední inscenaci, i když věděl, že další sezonu už nenastoupím. Pomalu jsem prodával věci a měl krásný, svobodný pocit, že ta cesta není ničím limitovaná, žádnými divadelními prázdninami, pracovními závazky, návaly vzrušení střídaly pocity úzkosti, věděl jsem však, že v zájmu duševního zdraví odjet musím… Do toho všeho někde v hospodě prohodil můj spolužák Martin Čičvák, že bude asi režírovat v Činoherním klubu Vojcka a jestli bych ho nechtěl hrát. To mě velmi rozladilo! Alespoň rok v kuse jsem chtěl být mimo. Dokonce jsem při prvním rozhovoru na toto téma neprojevil ani náznak nadšení! To až po čase mi začalo docházet, že by asi bylo dobré pokusit se takovou možnost využít, koneckonců zase odjet se dá vždycky. Pak se mi ta představa vrátit se a zkoušet začínala líbit velice, i když to bylo zatím v rovině nezávazných rozhovorů. V září 1999 jsem Na provázku odehrál poslední ‘Vlky’, odlíčil se (smyl ze sebe bahno z Mrtvého moře, kterým jsem byl celý pomatlán, sundal paruku z konopných provazů) a sešel do hospody Husy na provázku, kde Martin čekal s Vladimírem Procházkou a domluva začala mít poněkud konkrétnější obrysy. V lednu volat z USA, jestli je to definitivní…
Tak tedy začátkem ledna 2000 jsem po telefonátu s ředitelem potvrdil letenku JFK – Ruzyně, vrátil se do Prahy, začal zkoušet Vojcka a posléze se stal členem Činoherního klubu. A dnes mám krásný, svobodný pocit, že odjedu-li do New Yorku, tak jsem limitován divadelními prázdninami a pracovními závazky v tomto divadle, které je tak jedinečné… Mimo jiné také tím, že na první čtené zkoušce stojí uprostřed stolu kalíšek s ořezanými tužkami s gumou, kdo je tam chystá, ořezává a doplňuje, ví bůh… To se stane jednou či dvakrát za život, aby realita byla fantasknější a intenzivnější než přání, ambice či sen…“
Matěj Dadák v knize Činoherní klub 1965 – 2005

zdroj Činoherní klub,cz

matej.dadak@cinoherniklub.cz

Role v ČK
Tahle postel je příliš krátká:
Petr
Glengarry Glen Ross:
Baylen
Tramvaj do stanice Touha:
Harold Mitchell (Mitch)
U Kočičí bažiny :
Carthage Kilbride
Hrdina západu :
Shawn Keogh
Dámský krejčí :
Štěpán
Maska a tvář :
Giorgio Alamari

Činoherní klub, o.p.s., Ve Smečkách 26, 110 00 Praha 1
Poskytovatel čtyřletého grantu na provoz: Hlavní město Praha

 

 

     
Herec Matěj Dadák má slušné panděro.

Herec Matěj Dadák má slušné panděro. Foto: Super.cz/Showpix

Kulatí se víc než jeho těhotná přítelkyně z konkurenčního seriálu? Hvězda Policie Modrava tloustne a fotrovatí

20. května 2015 4:29

Znají to Bořek Slezáček i Jiří Pomeje. Když jejich drahé polovičky čekaly miminko, oba svorně přibírali na váze. S kily navíc své ženy dokonce překonávali a po porodu stejně jako ony pracně shazovali zvětšené tukové polštáře.

 

Něco podobného prožívá i herec Matěj Dadák, kterého diváci každý týden vídají v seriálu Policie Modrava. Jeho partnerka, půvabná herečka Petra Hřebíčková, je v pokročilé fázi těhotenství. Rostoucí bříško ještě nedávno pečlivě maskovala v konkurenčním seriálu Svatby v Benátkách.

Teď už je těhotná i její seriálová postava, a tak se rostoucím bříškem může konečně bez obav chlubit. Společně s ní vesele přibývá na váze i Matěj Dadák, který nejenže coby nastávající otec vypadá ustaraně, ale ještě má pořádné panděro a má opravdu co dělat, aby dopnul košili. Uvidíme, zda se mu nabraná kila podaří shodit, až se stane otcem, nebo naopak ještě další nabere, což by se jeho krásné partnerce nemuselo líbit. 

Anna Veškrnová, Super.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář