Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Macháček

Miroslav Macháček,*8.5.1922 - 17.2.1991 - herec, režisér

 

Miroslav Macháček byl český herec a divadelní režisér.

Narodil se 8. května 1922 v Nymburku. V roce 1945 byl přijat na Státní konzervatoř v Praze, kde studoval herectví. Po jejím absolutoriu byl od roku 1948 angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, od roku 1951 v Realistickém divadle Zdenka Nejedlého v Praze. V témže roce byl obviněn z nepřátelské činnosti a musel opustit toto angažmá, vzápětí s ním byl rozvázán pracovní poměr i na DAMU v Praze, kde učil. V roce [[1952 jej angažoval I. Glanc do Českých Budějovic. V roce 1957 se vrátil do Prahy – nejdříve do Městských divadel pražských, od sezóny 1959/1960 působil jako režisér pražského Národního divadla. Po roce 1969 měl vzhledem ke svým postojům obtížnou situaci až do konce života. Věnoval se i herectví (v divadle a ve filmu – v televizi a rozhlasu pro něj platil zákaz vystupování) a hostování v jiných divadlech (např. Činoherní klub, Viola). V roce 1975 přednesl v ND kritický referát a v témže roce nastoupil léčbu na psychiatrické klinice. V roce 1989 se aktivně účastnil revolučních událostí, se situací v Národním divadle byl velmi nespokojen. Zemřel po těžké nemoci 17. února 1991 v Praze, pohřben je v Nymburku.

Zasloužilým umělcem byl jmenován v roce 1968.

Patřil k hercům, kteří svou roli prožívají s velkou autentičností, ať už se jednalo o komedie či tragédie. Z jeho hereckých rolí na diváka působilo silné kouzlo osobnosti.

Jeho dcera pocházející z jeho manželství s Věrou Štiborovou Kateřina Macháčková je také herečkou.

Divadelní režie (výběr)
- Oidipus král (Sofokles)
- Jindřich V. (William Shakespeare)
- Hamlet (William Shakespeare)
- Naši Furianti (Ladislav Stroupežnický)
- Vévodkyně valdštejnských vojsk (Oldřich Daněk)

zdroj Osobnosti,cz

Kateřina Macháčková,*30.11.1949 - herečka, publicistka

 

Kateřina Macháčková se narodila v roce 1949 v Praze. Její otec je známý herec Miroslav Macháček. Vystudovala herectví na pražském DAMU (1968-1972) a poté se stala členkou Divadla pod Palmovkou, kde působí dodnes a kde se objevila např. jako Anežka ve hře Škola pro ženy, Marie Grekovová ve hře Platonov nebo jako Julie Filipovna v Letních hostech.

Nejvíce se ale proslavila na televizní obrazovce. Zahrála si např. v seriálech CIRKUS HUMBERTO (1988) nebo DYNASTIE NOVÁKU (1982). Její největší seriálovou rolí byla bezesporu role profesorky Králové v seriálu režiséra J. Hanuše ŽIVOT NA ZÄMKU, kde si zahrála manželku Tomáše Töpfera.

Z filmů, ve kterých se Kateřina Macháčková objevila, můžeme jmenovat např. MOTŸLÍ ČAS (1990), DVA LIDI V ZOO (1990) nebo POSLEDNÍ PLES NA ROŽNOVSKÉ PLOVÁRNĚ (1974) režiséra I. Nováka.

Kromě herectví se také věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila např. matce Kevina (Macaulay Culkin) ve známých rodinných komediích Sám doma 1 a 2.

Kateřina Macháčková má dceru Helenu a syna Petra.

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář