Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miloš Nesvadba - Michal Nesvadba

Miloš Nesvadba,*17.4.1925 - herec, spisovatel

 

Miloš Nesvadba je český herec, spisovatel, ilustrátor, výtvarník, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze známý svými kresbičkami a malůvkami pro děti, působí také jako komiksový kreslíř a karikaturista. Jeho syn Michal Nesvadba je známý herec, bavič a mim.

Vyrůstal se starším bratrem Jiřím, který se stal scénografem a divadelním režisérem. Odmaturoval na reálném gymnáziu a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka a po válce se na konzervatoř již nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí.

Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána Alena v roce 1947. Nejvíce filmových rolí ztvárnil v průběhu 50. let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna (1952). Příležitostně se objevoval i v TV seriálech a TV inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti. V roce 1977 podepsal tzv. antichartu a jeho jméno díky podpisu bylo na druhé stránce Rudého práva.

Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému se proslavil jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů, jako výtvarník stál i u zrodu časopisu Dikobraz. Svou práci převážně zasvětil dětem a jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla.

Osobní život
Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou má dva syny. Prvorozený syn Michal je známý herec a mim, stejně jako jeho otec zasvětil svou práci převážně dětem. Mladší syn Martin je vydavatelem časopisu a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba je i dědečkem, má celkem čtyři vnoučata.

Stále udivuje svou mimořádnou vitalitou, stále hraje v Národním divadle a jezdí i na zájezdy za dětmi. Věnuje se také ilustrátorské činnosti zejména v knížkách pro děti.

Knihy pro děti s ilustracemi Miloše Nesvadby z poslední let:
- Michal maluje s tátou – září 2007
- Michal doma s mámou – září 2008
- Krok za krokem celým rokem – září 2008
- Knížka pro malé čarodějky – září 2008

zdroj Osobnosti,cz

Studium na konzervatoři přerušila německá okupace. Byl okupanty v roce 1944 nasazen do výroby a po osvobození se už do školy nevrátil. V letech 1945-48 byl členem Souboru Jindřicha Honzla, Studia mladých ND. Zahrál si zde např. Lepohlava v Klicperově Hadriánovi z Římsů, Jana ve hře Jan za chrta dán téhož autora, ale osvědčil i talent výtvarný a uplatnil se také jako scénograf (Chudý kejklíř, Francouzští komedianti, Hadrián z Římsů), s Josefem Pehrem spolupracoval i na loutkových představeních.

V roce 1948 přešel do Činohry Národního divadla. Nyní je v pánské části souboru „služebně nejstarším“ členem. Za téměř šedesát let zde vytvořil dlouhou řadu větších i menších postav – připomeňme pouze některé z nich. Hrál Michala, později Kláska a ještě později Pana France a Žána v Jiráskově Lucerně, Slimáka, později Novináře ze hry bratří Čapků Ze života hmyzu, titulního Klicperova Hadriána z Římsů, Van der Lubbeho ze Zinnerové Ďábelského kruhu, Bernarda z Millerovy Smrti obchodního cestujícího, Karborunda z Drdových Hrátek s čertem, Všudybyla v Tylově hře Středem země do Afriky, Živelese ve Fidlovačce téhož autora, v Molierově Amfitryonovi hrál Kleantis, Alkméninu komornou a Sosiovu ženu, Sira Olivera Kazitele v Shakespearově komedii Jak se vám líbí, Nápovědu v Nelsonových Dvou shakespearovských hercích, Filostrata v Shakespearově Snu noci svatojánské, Starého Romea v Hofmannsthalově Kristinčině návratu, Notáře v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, Kupce v Komedii omylů téhož autora, III.boha v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu, Písaře v Molierově Lakomci, Váli v Čičvákově adaptaci Tisíce a jedné noci, Žána v Jiráskově Lucerně a další.

V současné době ho mohou divaci vidět na jevišti Národního divadla jako Měšťáka v Rostandově Cyranovi z Bergeracu. Na jevišti Stavovského divadla hraje v inscenaci Revizor.

Miloš Nesvadba je všestranný umělec. Se svou manželkou se podílel na návrzích několika výprav (například pro Tylovu hru Cesta do Ameriky aneb Lesní duch). V zábavných TV pořadech pro děti vystupoval jako „Pan malíř“. Byl u založení humoristického časopisu Dikobraz, patří k nejznámějším ilustrátorům knížek pro děti (ilustroval jich víc než padesát). Jeho kresby se objevovaly a objevují ve všech dětských časopisech, které kdy v naší republice vyšly. Za dětmi také stále jezdí hrát pohádky a malovat.
Za léta prožitá v Národním divadle nakreslil obsáhlou galerii karikatur svých divadelních kolegů.

FILM A TELEVIZE

Nejvíce filmoval v padesátých letech, za všechny filmy jmenujme Alena (1947), Pyšná princezna (1952), Zítra se bude tančit všude (1952), Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952), Krejčovská povídka (1953), Cirkus bude! (1954), Nezlob, Kristino! (1956), Synové hor (1956), Hrátky s čertem (1956), Florenc 13.30 (1957), Poslušně hlásím (1957), V proudech (1957), Co řekne žena (1958), Hry a sny (1958), Smrt v sedle (1958), Hlavní výhra (1959), Taková láska (1959), O medvědu Ondřejovi (1959), Kočár nejsvětější svátosti (TV 1962), Ukradená vzducholoď (1966), Klapzubova jedenáctka (TV 1967), Přísně tajné premiéry (1967), Hříšní lidé města pražského (TV seriál 1968), Na kometě (1970), Svatby pana Voka (1970), Svět otevřený náhodám (1971), Ukradená bitva (1972), Podivná přátelství herce Jesenia (1985), Císařovy nové šaty (1994) a další.

ROZHOVORY

Miloš Nesvadba: Nejvíc karikatur jsem nakreslil na schůzích ROH

OSLAVENEC. Čerstvý pětaosmdesátník Miloš Nesvadba teď vystavuje svoje karikatury v Národním divadle.

OSLAVENEC. Čerstvý pětaosmdesátník Miloš Nesvadba teď vystavuje svoje karikatury v Národním divadle. Autor: Deník/Martin Divíšek

3.5.2010 13:03

Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – „Vypadáš na svá léta dobře, Nesvadbo. Abys vypadal ještě líp, měl bys s vnoučaty chodit do přírody. A ne pořád sedět nad tím svým kreslením,“ dobírala si Luba Skořepová svého hereckého kolegu Miloše Nesvadbu při zahájení výstavy jeho karikatur (k vidění jsou vždy před začátkem představení) v Národním divadle. V jeho angažmá je Miloš Nesvadba, čerstvý pětaosmdesátník, více než šedesát let. Diváci jej stále mohou vídat jako Kupce v Revizorovi, Pana diváka v Cyranovi z Bergeracu a Žana v Lucerně.

 

Berete si, pane Nesvadbo, slova paní Skořepové k srdci?

To víte, že ano, Luba má pravdu, ona sama je ale druhý extrém. Je to šílená turistka, chodí pořád pěšky do divadla, miluje krajinu, jezdí na chalupu. To já na tu svou nejezdím takových dvacet let, už mě to moc netáhne. Je to tedy skutečně tak, že kdybyste přišla k nám domů, tak byste mě určitě našla při kreslení. Denně namaluju takových dvacet obrázků, ale žena – která je sama výtvarnicí – mi je do rána probere a zredukuje třeba na polovinu. Je to taková celoživotní hodnotitelka mých prací.

Kreslit jste začal už ve svých šestnácti letech, takže těch obrázků, co jste stvořil, musí být nepočítaně…

Vůbec si nedokážu jejich počet tipnout. Ty vůbec první obrázky jsem kreslil pro noviny a časopisy. Potom jsem se seznámil s našimi „největšími“ karikaturisty, kteří mě vzali mezi sebe, a společně jsme založili Dikobraz. Svou práci jsem poté zasvětil především dětem, maloval jsem pro ně ve Sluníčku, Mateřídoušce… No, byl to krásný život s množstvím krásných obrázků.

Své kolegy jste prý kreslil při schůzích ROH, protože seděli a nehnuli se.

A víte, že jo? Opravdu mám nejvíc karikatur ze schůzí, protože těch bylo za minulého režimu opravdu hodně. A co na nich měl člověk dělat, když se nudil? Mohl kreslit! No a já jsem maloval a malovat, až jsem namaloval všechny, co na těch schůzích byli. Právě vystavené karikatury hereckých kolegů a kolegyň v Národním divadle jsou mojí vzpomínkou na ně.

Měl jste nějaký svůj nejvděčnější objekt, kolegu, kterého jste měl hodně rád?

Ohromně důvěrně jsem se měl rád s Karlem Högerem, s Janem Pivcem, Ladislavem Peškem – neříkám, že jsme se navštěvovali, ale mohli jsme se jeden druhému svěřit. To víte, u divadla se někdy nadává, pomlouvá, někdy se říkají vtipy, ale my čtyři jsme se skoro potřebovali. S Janem Pivcem jsme dokonce bydleli blízko sebe, u vinohradského divadla, takže jsme se vídali i večer. On s pejskem, já s pejskem. Mám na co vzpomínat.

A co se vám vybaví při vzpomínkách na éru v souboru Jindřicha Honzla, u něhož jste získal hereckou průpravu?

Právě Luba Skořepová, Miloš Kopecký, Otakar Brousek – společně s nimi jsem ze Souboru mladých Jindřicha Honzla přešel do Studia Národního divadla. Byli jsme mladí, plní elánu a odhodlání, milovali jsme divadlo a milujeme jej – vyjma Miloše, který už nás opustil – dodnes. Já jsem měl k divadlu ještě další velkou lásku, totiž televizi, která byla tehdy v plenkách, a začal jsem v ní dělat pořady pro děti.

Dětem se věnujete celoživotně. Pořád za nimi se svými pořady jezdíte?

Pořád, teď mám zrovna nabídku, abych přijel na Ostravsko. Je to sice trošku z ruky, ale nevadí. A když už tam budu, tak navštívím hned několik školek nebo družin. Kdoví, kdy se tam zase dostanu.

Kde se ve vás tak krásný vztah k dětem vzal?

Dali mi jej do vínku rodiče – ke mně a mému staršímu bratrovi Jiřímu, který mě uvedl jako režisér v televizi do společenského života, se krásně chovali, měli pro děti pochopení. Já ho mám taky a snažím se jej zase předávat dál. Těší mě, že syn Michal se dětem také věnuje. Ba co víc – nedávno mě udělal zase čerstvým dědečkem a já se z toho můžu zbláznit. Chlapeček má půl roku a je to náš miláček. Kromě něj mám ještě čtyři krásné vnučky. Největší štěstí člověka je v tom, když mezi jeho nejbližšími panuje láska a pohoda. A mně se toho štěstí dostalo vrchovatě, čehož si nesmírně vážím.

Autor: Gabriela Kováříková

zdroj Deník,cz

Michal Nesvadba,*3.11. 1957 - herec

  (mim), syn českého herce, kreslíře a karikaturisty Miloše Nesvadby.

Vystudoval Státní konzervatoř v Praze (1979), obor hudebně-dramatický. Téhož roku založil společně s Václavem „Upírem“ KrejčímSvětlanou Nálepkovou soubor Mimtrio. Byl libretistou a režisérem baletu Billiard (1996) a lední show Princezna Zmrzlina (1999).

V roce 1997 poprvé předvedl jevištní práci se samolepicí páskou, čímž se představil i na festivalu v Japonsku. Od roku 1999 je protagonistou pořadu pro děti Kouzelná školka (ČT1), úspěšně tak navazuje na rodinnou tradici, kterou kdysi svými pořady pro děti založil již jeho otec herec Miloš Nesvadba.

zdroj Wikipedie,cz
 

  30. května 2015 • 05:00

Za to mu Pepina nepoděkuje: Nesvadba tvrdě o vztazích své dcery!

Herec okomentoval manželství dcery Pepiny.
Herec okomentoval manželství dcery Pepiny. (Foto Aha!: Mária Rušinová, Vladimír Škarda)
 
 
 
 
 

„Myslím, že ten vztah byl trochu natruc a rozvod se dal očekávat!“ Takto drsně hodnotí herec Michal Nesvadba (57) manželství dcery Pepiny, které netrvalo ani rok.  Tím však jeho kritika nekončí…

 
 
 

Herec se dále svěřil, že Josefína (27) měla před manželstvím s Michalem Vaškem vážný vztah a po jeho skončení na nic nečekala a vrhla se do dalšího: „Nevěřil jsem, že by to mělo dlouhého trvání, bylo to od začátku velmi uspěchané,“ uvedl Nesvadba v rozhovoru pro Blesk.

A měl pravdu. Manželské štěstí skutečně netrvalo dlouho a nepomohlo ani to, že se páru narodil syn Míša. Pepina mimo jiné zjistila, že je manžel zadlužený, a to, že se z bohatého prince stal obyčejný chuďas, bylo zřejmě poslední kapkou. Vše pak nabralo rychlý spád a ani ne do roka od svatby byl rozvod.

Pepina však se synem Míšou (1) nezůstala dlouho sama a už nějakou dobu randí s Francouzem žijícím v Česku. Uvidíme, jestli svým výběrem tentokrát svého slavného tátu potěší…

autor gre

zdroj Aha,cz

Michal Nesvadba vyrazil s dcerou Anetou do kina.

Michal Nesvadba vyrazil s dcerou Anetou do kina. Hermína

Už je z ní pěkná slečna: Michal Nesvadba se pochlubil vyženěnou dcerou Anetou

31. května 2015 5:55

Herec, klaun a mim Michal Nesvadba (57) je neodmyslitelně spjat s pořadem České televize Kouzelná školka. Není divu, že se stal hrdinou pro generaci dnešních malých dětí, která Michala naprosto zbožňuje.

 

On sám se v pořadu nechá inspirovat zejména svým nejmladším dítětem - synem Markem (5), kterého má z druhého manželství s paní Alenou. Společně s Alenou vychovává také její dceru Anetu, jíž je už šestnáct let a roste z ní krásná slečna.

A právě Anetu doprovodil Nesvadba na premiéru katastrofického filmu San Andreas. Jelikož je Aneta ve věku, kdy už se o ni hodně zajímají nejen kluci ze třídy, bude si ji Michal Nesvadba určitě hlídat jako oko v hlavě.

Nesvadba má ještě z prvního manželství se Světlanou Nálepkovou (54) dospělou dceru Josefínu. Ta z něj před rokem a půl udělala dědečka

Anna Veškrnová, Super.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kouzelna,školka

(ing,zdeněk,skotnica, 23. 7. 2020 10:10)

no,dozvěděl,jsem,se,zpravu,smutnou
že,nas,opustil,dlouholetý,člen,divadla
národniho,herec,miloš,nesvadba,který
letos,17,4,1925.oslavil,sve,95,narozeniny
toš,věk,pěkný,měl,odešel,tam,kde,nejsou
lidi,řikaš,a,zas,to,dělaš,jinak,bude,všem,chybět,nám
rodině,miloše,nesadby,,výjadřuji,soustras,kouzelný,děda
z,kouzelne,školky,bude,chybět,nam,všem,ale,i,jako,vynikajici
malíř,obrasku,a,autor,několika,knižek,upřimnou,soustrast,vyjadřuji
rodině,nesvadbových,z,uctou,ing,zdeněk,skotnica