Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikoláš Huba - Martin Huba - Mária Kišonová-Hubová

Mikuláš Huba,*19.10.1919 - 12.10.1986 - herec, recitátor

 

Mikuláš Huba byl slovenský herec a recitátor, manžel operní pěvkyně Márie Kišonové-Hubové a otec herce Martina Huby.

Už jako student gymnázia byl členem ochotnického souboru Hviezdoslav. Po maturitě odejel studovat do Bratislavy právo a filozofii, ale namísto toho absolvoval v roce 1940 u profesora Janka Borodáče Hudební a dramatickou akademii. Už jako posluchač akademie se stal v roce 1938 členem činohry SND (v letech 1953-1963 byl šéfem činohry).

Se svým sametově hebkým hlasem byl uznávaným recitátorem. Účinkoval v rozhlase a v mnoha televizních filmech a seriálech - Sám vojak v poli (1965), Živý bič (1966), Straty a nálezy (1975), Americká tragédia (1976), Canarisova krvavá hviezda, Príbehy z lepšej spoločnosti, Naši synovia, Desatinka citu.

Od roku 1951 působil jako pedagog na VŠMU (od roku 1962 docent). Jednalo se o politicky angažovaného umělce: v letech 1968-1975 byl kandidátem, od roku 1976 členem ÚV KSS. Působil jako předseda ZSDU (1970-1972 a 1982-1986).

V roce 1966 mu byl udělen titul zasloužilý umělec a v roce 1973 titul národní umělec.

zdroj Osobnosti,cz

Martin Huba,*16.7.1943 - herec, pedagog

 

Martin Huba je významný slovenský herec a režisér a úspěšný vysokoškolský profesor je osobnost známá v Čechách i na Slovensku. Svou štíhlou postavou, ušlechtilým zjevem, jemným chováním, ale především trvalou spoluprací na kvalitních projektech si Martin Huba vysloužil trefnou přezdívku - aristokrat divadla.

Syn herce Mikoláše Huby a operní zpěvačky Mimi Kišonové-Hubové v roce 1964 absolvoval herectví na bratislavské VŠMU. Působil v košickém divadle, poté v Divadle poezie a také v Divadle na korze, odkud přešel po jeho zákazu na Novou scénu Slovenského národního divadla v Bratislavě. Členem Činohry SND se stal v roce 1976 a setrval zde víc než 20 let. Od roku 1999 hostuje na řadě slovenských i českých scén.

V čekých filmech vytvořil řadu významných rolí. Připomeňme si z nich například snímek Fany (1996) režiséra Karla Kachyni, Kuře melancholik (1999) Jaroslava Brabce nebo tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) v režii Jana Hřebejka, která se probojovala až k nominaci na Oscara.

Martin Huba hrál také v mnoha kvalitních televizních inscenacích (např. Jubileum, Rembrant van Rijn, Spolužák, Hranice únavy), účinkoval v TV filmech (S Rozárkou, Nepokojná láska) a pro televizi pracoval také jako režisér (Mistrovský kurz, Slepý Geronimo a jeho bratr, Hra o lásce a smrti).

zdrj Osobnosti,cz

Martin Huba má svou hvězdu na chodníku slávy....

Martin Huba má svou hvězdu na chodníku slávy....Foto: Super.cz/Profimedia

Slovenský herecký bard získal svoji hvězdu na chodníku slávy: Asistovaly mu neméně slavné kolegyně

23. června 2017 11:11

V Česku velmi známý herec i vysokoškolský pedagog Martin Huba (73), který si v branži vysloužil přezdívku aristokrat divadla, odkryl ve středu na bratislavském chodníku před divadlem P. O. Hviezdoslava obdobu hollywoodské hvězdy slávy, tedy dlaždici se svým jménem a autogramem. Podpořit a pogratulovat mu přišlo mnoho známých kolegů i zástupců rodiny. Za všechny jmenujme devadesátiletou herečku Máriu Kráľovičovou nebo Božidaru Turzonovovou.

 

„Štěstěna rozhodla, jak rozhodla, a já jsem se stal součástí této dlážděné promenády,“ usmíval se Martin Huba. „Člověk v takové chvíli přemýšlí, jestli si to zaslouží. Jistě není málo těch, kteří by měli i větší právo,“ pokračoval herec. Martin Huba je přitom tvrdým kritikem herců, kteří si zajišťují pohodlné přežívání svým angažmá v nekonečných seriálech. Tvrdí, že správný herec musí být zajímavou osobností.

„Moji mladší kolegové – na Slovensku i v Česku – většinou ničí svoje IQ a svoji osobnost v bezduchých seriálech, takže jejich uvažování časem získá hloubku uvažování seriálových hrdinů. A vy najednou nevíte, proč byste se na to měli dívat,“ opřel se do úrovně těchto herců i současných seriálů Huba v Lidových novinách.

Jméno hvězdy dramatu Kawasakiho růže od středy doplnilo jména sedmi jeho předchůdců. Ladislava Chudíka, Máriu Kráľovičovou, která mu přišla před divadlo popřát osobně, Jozefa Adamoviče, Štefana Kvietika, Evu Krížikovou, Ivana Palúcha a Emílii Vášáryovou. 

Milan Kolář , Super.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář