Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael Kocáb - Natálie Kocábová

Michael Kocáb,*28.7.1954 - zpěvák

 

 

Michael Kocáb je český hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel. V letech 2009–2010 byl ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky ve Fischerově vládě (nestraník nominován Stranou zelených), jediným, který zůstal ve funkci i po pádu předchozí druhé Topolánkový vlády. Do září 2010 pracoval jako zmocněnec pro oblast lidských práv, spadajícím pod úřad vlády. Na počátku 90. let 20. století byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR a jedním z iniciátorů odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa.

Studia a hudební kariéra
Narodil se v rodině evangelického faráře Alfréda Kocába a promované psycholožky ve městě Zruč nad Sázavou. V roce 1973 maturoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, o šest let později absolvoval pražskou konzervatoř v oboru skladba a varhany (skladbu u Ilji Hurníka, varhany u Jiřího Ropka).

Ještě během studií v roce 1977 založil kultovní skupinu Pražský výběr. Skupina se až do roku 1989 pohybovala na pomezí mezi oficiální a neoficiální scénou. V roce 1980 byl Kocáb obviněn pro politickou provokaci a stíhání bylo ukončeno až díky prezidentské amnestii. Mezi roky 1982 a 1987 měla skupina zakázanou činnost. Několik měsíců před revolucí v roce 1989 se podílel na natáčení filmu Pražákům, těm je tu hej (mj. zde byla scéna Kocábovy popravy natáčená v mauzoleu Klementa Gottwalda).

Po rozpadu původní skupiny Pražský výběr Kocáb vytvořil roku 2006 projekt Pražský Výběr II (Michael Kocáb – klávesy a zpěv, Klaudius Kryšpín – bicí, Zlata Emily Kinská – zpěv, vokál, percusse, Glenn Proudfoot – sólová kytara, vokál, Richard Scheufler – baskytara, zpěv, vokál).

V současnosti je Kocáb autorem písní, komorních děl i filmové hudby (mj. držitelem Českého lva za rok 2004 za film Král zlodějů). V roce 2012 na pohřbu bývalého českého prezidenta Václava Havla se usmířil s Michalem Pavlíčkem a dali kapelu Pražský Výběr znovu dohromady.

Politika
Kocáb na jaře 1989 společně s Michalem Horáčkem založil iniciativu Most, která měla zprostředkovávat komunikaci mezi vládnoucími a disidentskými strukturami. Na podzim stejného roku se tato iniciativa podílela na zprostředkování všech rozhovorů mezi zástupci opozice a předsedou komunistické vlády Ladislavem Adamcem.

Po 17. listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a členem krizového štábu koordinačního centra OF. Jednal s náčelníkem generálního štábu Československé lidové armády Miroslavem Vackem a velitelem západního vojenského okruhu Mojmírem Zachariášem o nezasahování armády do průběhu sametové revoluce. Stejná jednání vedl i se zástupci sovětské armády umístěné v ČSSR.

28. prosince 1989 byl kooptován do Federálního shromáždění ČSSR (volební obvod č. 1 - Praha 1, Praha 2) jako bezpartijní poslanec (respektive poslanec za Občanské fórum). O den později byl na jeho návrh zvolen prezidentem republiky Václav Havel.

Mandát obhájil ve volbách roku 1990, za OF. Ve volbách v roce 1990 získal vysoký počet preferenčních hlasů (54 % - druhý nejpreferovanější kandidát po Alexandru Dubčekovi). V československém parlamentu byl členem zahraničního výboru, parlamentní komise prověřující spolehlivost generálů armády a členem komise pro kontrolu Federální bezpečnostní informační služby.

V roce 1991 navštívil společně s Dubčekem Sovětský svaz, kde promluvil na plénu Nejvyššího sovětu.

Obecnou popularitu Kocáb získal jako předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa, jejíž vznik inicioval.[6] Poté, co poslední sovětský voják opustil ČSFR (30. 3. 1991), rezignoval na veřejné politické funkce a začal se věnovat hudbě, podnikání a poradenství.

V roce 1992 organizoval společně s Pavlem Tigridem petici na podporu práva občanů Československa rozhodnout o případném rozdělení federace v referendu (více jak 2,5 milionu podpisů).

Mezi roky 1993–2003 působil jako externí poradce prezidenta Václava Havla. Na tuto činnost navázala spolupráce s Havlovou nadací a knihovnou, která trvá dodnes.

V srpnu 2008 ohlásil svou kandidaturu v senátních volbách za Stranu zelených v centrálním pražském volebním obvodu, který zahrnuje Prahu 1, Prahu 7, Prahu-Troja a menší části Prahy 2 a Prahy 6. Na kandidátce SZ nahradil Jiřího Hromadu, který o měsíc dříve odstoupil ze zdravotních důvodů. Podle vlastních slov až na „dost důraznou přímluvu od exprezidenta Havla.“ Ve volbách se Kocáb umístil na třetím místě se ziskem 15,4 %, když zaostalo o 748 hlasů za druhou sociální demokratkou Blankou Haindlovou.

V lednu 2009 byl nominován Stranou zelených na uvolněné místo ministra pro oblast lidských práv a národnostních menšin po odstupující Džamile Stehlíkové. Do funkce byl jmenován 23. ledna 2009.

Po vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě na jaře 2009 byl jediným úřadujícím ministrem, který se stal členem nadcházející vlády Jana Fischera jmenované 8. května 2009. 29. března 2010 podal demisi na členství ve vládě. Poté, co Michael Kocáb rezignoval na funkci ministra pro lidská práva a řízení příslušného útvaru na Úřadu vlády ČR se ujal předseda vlády Jan Fischer, odvolal vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Litomiského a 19. dubna 2010 jmenoval do této funkce Michaela Kocába. Ten si po několika měsících stěžoval, že se vláda o činnost jeho útvaru nezajímá a nespolupracuje s ním, a nedlouho poté, co si předseda vlády Petr Nečas za svého poradce pro oblast lidských práv zvolil křesťanského konzervativce Romana Jocha, za nejasných okolností pohrozil svou rezignací, což si Petr Nečas vyložil jako akt podání rezignace, a následně byl Kocáb vládou dne 15. září 2010 odvolán. Zpočátku média spekulovala o tom, zda a kdo bude jmenován jeho nástupcem. Ačkoliv Petr Nečas deklaroval, že funkce zůstane zachována, zůstala několik měsíců neobsazena a činnost útvaru ještě více stagnovala, například vládní rada pro lidská práva přestala pracovat, protože ji nikdo v pravidelném termínu nesvolal.

Signální svazek Státní bezpečnosti
V 80. letech komunistická Státní bezpečnost vedla na Kocába tzv. signální svazek s krycím jménem Míša. Existence tohoto typu svazku prokazuje podezření StB, že se Kocáb dopouští porušování tehdy platných zákonů, samo o sobě však neukazuje na vědomou spolupráci. Pro StB Michal Kocáb pouze vydal obecné prohlášení.

Podnikatelské aktivity
V dubnu 1990 založil Michael Kocáb společně s Oldřichem Lichtenbergem a Miloslavem Zapletalem mediální a producentskou společnost Art Production K, ve které zastával funkci předsedy představenstva. V květnu 1991 se stal členem představenstva akciové společnosti Montované stavby Praha, která vznikla transformací stejnojmenného státního podniku. Montované stavby Praha založily v lednu 1992 investiční fond TREND VIF, ve kterém se Kocáb stal předsedou představenstva. Členem představenstva se stal také jeho švagr Martin Kratochvíl. TREND VIF se účastnil obou kol kupónové privatizace. Kocábova sestra Magdalena Kratochvílová spolu s dalšími lidmi přesvědčila svého bratra a svého manžela k osobní účasti v mediální kampani, pro kterou vymyslela slogan „Dívejte se naším směrem“. V druhé vlně byl použit slogan „Vždy plníme slovo, to je náš TREND“. Společnosti Art Production K, Bonton, Montované stavby a Bankovní dům SKALA založily v lednu 1993 společnost TRENDIS, která měla spravovat majetek VIF TREND. V srpnu 1995 Kocáb s Kratochvílem prodali správcovskou společnost Královéhradecké brokerské společnosti. Podle bývalého ministra privatizace Tomáše Ježka tím umožnil vytunelování fondů.

Noví majitelé jejím prostřednictvím TREND VIF vytunelovali a připravili drobné akcionáře o jejich vklady ve výši 1,4 miliardy Kč. Trestní řízení se skupinou podvodných manažerů v čele s Miroslavem Hálkem nebylo ani po deseti letech od podání obžaloby pravomocně uzavřeno. V srpnu 2008 odsoudil královéhradecký soud Miroslava Hálka k sedmi letům vězení, po třech letech vězení dostali i další bývalí vrcholní manažeři. Součástí nepravomocného rozsudku byla také povinnost nahradit škodu a zákaz podnikat v managementu firem. Po několika odvoláních nebyl pravomocný rozsudek vynesen ani na konci roku 2010 a hlavní líčení bylo odloženo na neurčito.

Sám Kocáb tvrdí, že akcionáře nepoškodil a zisk z transakce ve výši 36 milionů nepoužil k osobnímu obohacení. 29 milionů korun však převedl do Nadace Michaela Kocába, která se zaměřila především na podporu týdeníku Literární noviny. Spolu s Kocábem ve správní radě (které předsedá) této nadace sedí jeho rodiče Alfréd a Darja Kocábovi, dcera Natálie Kocábová, a Jan Nedvěd. Ředitelem nadace je po převzetí funkce od Jakuba Patočky od 1.1.2009 Vavřinec Hutka. Podle policejního vyšetřovatele Václava Lásky pocházely peníze zaplacené kupcem z vytunelovaného fondu TREND.

Kocáb je členem statutárních orgánů několika společností.

Michael Kocáb zakládal a dodnes spoluvlastní významný podíl (6 %) ve firmě Bonton.

Rodina
Kocáb je rozvedený, jeho ženou byla Američanka Marsha. Z manželství má dcery Natálii a Jessicu, syna Michaela. Kocábova dcera Natálie se také věnuje hudbě. Michael Kocáb udržuje poměr se svou bývalou mluvčí Lejlou Abbasovou, 13. prosince 2011 se jim narodil syn. Abbasová však podle jeho slov nebyla příčinou rozvodu, s manželkou již prý žili osm let odděleně ve společné domácnosti. V reakci na medializaci poměru s Abbasovou nabídl Kocáb svou rezignaci, kterou premiér Fischer nepřijal. Lejla Abbasová pozici tiskové mluvčí sama opustila.

Michael Kocáb má trvalé bydliště v Praze 1, přechodně žije v Praze-Troji.

 

zdroj Osobnosti,cz

Natálie Kocábová,*16.5.1984 - zpěvačka

 

Ve dvanácti letech jsem nastoupila na Trojské gymnázium Svatopluka Čecha (rozuměj TGSČ), kde jsem potkala svý lidi a strávila s nima sedm let, který se na mě doživotně podepsaly…toto období je pro mě zásadní. Tam taky potkávám Štěpána, mojí největší lásku.

Roku 2000 vyšlo mý první CD Fly Apple Pie a celej můj život se obrátil vzhůru nohama. Tomuto CD a zejména tátovi a mámě vděčím za vše. Rodičům zejména za to, že se mnou vydrželi. Veliký dík také Sony BMG!!!

O dva roky později, 2002, je ze mě Hanka ze Starců na chmelu. Nedocenitelná zkušenost.

Rok 2002 – má první básnická sbírka Slyšíš mě? je na světě. Můj životní sen se splnil.

2003 – Monarcha Absint, první próza a první rozčarování

24.10.2003 přichází na svět můj drobeček Vincent

2004 – Schola Alternativa, to je jakási moje hymna na dospívání a na TGSČ.

V Říjnu 2004 nadšeně a ve vší vážnosti nastupuju na FAMU jako studentka Scénáristiky a dramaturgie.

2005 – další sbírka básní Někdo je v domě

Roku 2005 – 2006 potkávám Michaelu Polákovou a dávám se opět dohromady s Michalem Pavlíčkem jr. a Lukášem Máchalem. Tato setkání jsou pro mě fatální. Začíná práce na novém CD... po sedmi letech tak vzniká Hummingbirds in Iceland.
 

 

Autor: mmmmm7772, viila

zdroj Osobnosti,cz

Natálie Kocábová

Natálie Kocábová Michaela Feuereislová

Takhle vypadá úplně nenalíčená a s pár kily navíc Natálie Kocábová. Líbí se vám?

27. listopadu 2014 7:57

Zpěvačka a spisovatelka Natálie Kocábová (30) se objevila po dlouhé době na veřejnosti. Nenechala si ujít charitativní bazar Báry Nesvadbové. Všechny ale překvapilo, že se Natálka poněkud zakulatila. Přítomné návštěvníky bazaru napadlo jediné: není znovu těhotná?

Natálka má s manželem Štěpánem Vránou dvě děti, desetiletého syna Vincenta a dvouletou dceru Miu. Že by do rodiny přibyl příští rok další potomek? Nebo ještě nestihla shodit kila po malé dcerce? Kocábová se bohužel na charitativní bazar nestihla ani namalovat. A to je velká škoda. Nalíčená s dokonalým make-upem vypadá obvykle skvěle.

Natálka se poslední roky věnuje především psaní. Již tento čtvrtek pokřtí svoji další knihu Tohle byl můj pokoj, kmotrami budou Tereza Brodská a Vladivojna La Chia. 

 

Gabriela Wolfová, Super.cz

Kvůli otci zažil Kocáb v dětství peklo: Mlátili ho ve škole i doma!

 
Michael Kocáb měl pekelné dětství. Ve škole ho surově šikanovali.
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Sotva nastoupil povinnou školní docházku, nastalo Michaelu Kocábovi peklo. Spolužáci ho trestali za to, že je synem evangelického faráře. Hned od první třídy ho vyloučili z kolektivu a pokřikovali na něj, že je kostelní krysa. Vyčítali mu, že místo do oddílu Jisker a Pionýra chodil na náboženství.

Kocáb si moc přál chodit do Pionýra s ostatními, ale rodiče mu to zakázali. Jenže netušilli, že tím svému synovi způsobí obrovské trápení. Spolužáci Michaela surově bili, a to nejen ve škole, ale také v jeho vlastním pokojíčku. Kocáb tak neměl pocit bezpečí ani doma.

Hrůzné zážitky pak zúročil v pozdějším věku, kdy bojoval za demokracii, a také ve své pozdější funkci, když byl předsedou parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa. Jakmile ČSFR opustil poslední sovětský voják, Kocáb na funkci rezignoval a začal se věnovat hudbě a podnikání. O svém krutém dětství promluví Kocáb v pořadu ČT 13. komnata tento pátek. 

 

 
Autor: tesk
zdroj Blesk,cz
 

Kocáb zůstal na ocet: Lejla od něj utekla i s dítětem!

 
Vztah Lejly Abbasové a Michaela Kocába je už minulostí.
 
 
27. února 2015 ● 05:03
 
Konec velké lásky! Michael Kocáb (60) a Lejla Abbasová (35) se rozešli. „Ano, je to pravda,“ potvrdila Blesku exotická kráska. Odešla od Kocába i s jejich tříletým synkem Davidem.

Přitom jen před pár měsíci se Lejla s nadějí svěřila, že by si moc přála, aby Davídek nezůstal jedináčkem. Zdála se šťastná a spokojená, natěšená na druhé mateřství.

 

Jenže místo toho přišel najednou konec! Jejich pětiletý vztah vzal za své! Podle nejbližších přátel prý za rozchodem není nikdo třetí, prostě vyprchala láska. „Vánoce jsme už s Davidem trávili sami,“ prozradila Lejla. Ještě že má maminku, o kterou se mohla opřít. Loni šla do důchodu, a tak dceři pomáhá, seč může. Dobře ví, v jak těžké situaci se ocitla, na její výchovu byla taky sama ‒ Lejlin súdánský otec rodinu opustil, když byla dcera ještě malá...

 
 
 

 

Michael Kocáb zůstal sám jako kůl v plotě. „Lejla odešla s Davídkem už před Vánoci,“ potvrdil muzikant to, co už řekla jeho přítelkyně, nyní již bývalá. „Jsem hodně smutnej,“ dodal sklesle. Jeho nejstarší dceři Natálii (30) se ale splnilo velké přání. Od počátku otcova vztahu s krásnou modelkou a moderátorkou označovala Lejlu za zlatokopku.

 

 

 

 

 
Autor: Hana Höschlová
zdroj Blesk,cz
 

Po odchodu Lejly vzkazují děti Kocábovi: Tati, vrať se k mámě!

Děti vzkazují Kocábovi: Tati, vrať se k mámě!
11. března 2015 ● 05:29

Od odchodu Lejly se synem Davidem se cítí strašně sám. Děti Michaela Kocába nabízejí tátovi řešení. „Dej se zas dohromady s mámou!“ radí mu.

 

Kocábovy děti Natálie (30), Jessika (28) a Miki (16), které má z manželství s Američankou Marshou (60), jsou zajedno: „Táta by se měl vrátit k mámě!“

Lejla Abbasová s malým Davidem opustila Kocába po pětiletém vztahu už loni před vánočními svátky. Muzikant trpí. „Jsem hodně smutnej,“ přiznal Blesku. Třeba by dokázal slepit znovu vztah s exmanželkou Marshou. Podporu svých potomků má zaručenou. Podle informací Blesku uspořádali Natálie, Jessika a Miki tajné hlasování. Výsledek byl jednomyslný: Táta patří k mámě! Není to myšlenka beznadějná, vždyť Marsha už přece překonala jednu manželovu aféru, to když ho uhranula zpěvačka Zlata Emily Kinská (39).

„Naučila jsem se ty nevěry odpouštět. Brala jsem rodinu jako základnu, kam se má vracet,“ tvrdila před čtyřmi lety Marsha. Odešla zpět do rodné Severní Karolíny a zase se vrátila. Cítí, že má domov v Americe i Česku. V současné době vyučuje v Praze pilates (tělesné cvičení).

 

Jak se Marsha dozvěděla o nevěře s Lejlou? Kocáb si jednou půjčil od své ženy auto. „Když mi ho vrátil, našla jsem v něm mobil. Myslela jsem, že patří nějakému kamarádovi našich dětí, ale Natálie zjistila, že je Lejly,“ řekla Marsha Kocábová v jednom rozhovoru v roce 2010.

 
 
 
Autor: höh, zrk
zdroj Blesk,cz
  4. června 2015 • 05:00

Natálie Kocábová: ROZVOD! S manželem mají dvě děti (10 a 3)

Manželství tohoto páru je u konce!
Manželství tohoto páru je u konce! (Foto: Profimedia.cz)
 
 

Tak tohle nikdo nečekal! Čtrnáctiletý vztah spisovatelky a zpěvačky Natálie Kocábové (31) a jejího manžela Štěpána Vrány (32) je u konce! O to smutnější tato zpráva je, že pár společně vychovával desetiletého syna Vincenta a tříletou dcerku Miu.

Kocábová už informaci potvrdila, ale nepřeje si dělat veká prohlášení. „Ano, je to pravda, ale komentovat to nechci, nebuďte na mě zlí, prosím. Děkuji za shovívavost,“ napsala zpěvačka magazínu Sedmička. S ohledem na děti je její počínání zcela pochopitelné. O důvodu, proč se manželé rozchází, se zatím pouze spekuluje. 

Na vyjádření Kocábové je zřejmé, že celá záležitost je ještě příliš živá. Ačkoliv se pár rozešel a znovu sešel už několikrát, nyní to vypadá, že rozvod už je definitivní. Doufejme, že manželé vše vyřeší v klidu a hlavně k prospěchu dětí…

autor gre

zdroj Aha,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář