Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martin Frič - Marta Fričová

 Martin FričFrič,*29. 3.1902 -byl český filmový scenárista, herec, režisér apedagog.

 

 

Byl žákem (a v jednu dobu i blízkým spolupracovníkem) českého režiséra Karla Lamače, režíroval celou řadu legendárních a dodnes velmi oblíbených českých filmů. Jednalo se o velmi komplexní filmovou osobnost, jež prakticky ovládala mnoho filmových profesí, od filmového výtvarníka, tvůrce titulků k němým filmům, filmového laboranta, herce, kameramana, autora námětů, scenáristy až po filmového režiséra a pedagoga. Je pokládán za jednu ze zakladatelských osobností moderního českého filmu.

Martin Frič byl laureátem Národní ceny (1940) za režii filmu Muzikantská liduška [2]Státní ceny (1951), nositelem Řádu republiky (1955), v roce 1962 se stal zasloužilým umělcem a v roce1965 byl jmenován národním umělcem.[3]

Jeho manželkou byla herečka Suzanne Marwille, jeho nevlastními dcerami pak herečka Marta Fričová a Eva Fričová, obě dcery Suzanne Marwille z předchozího manželství.

Po sňatku se Suzanne Marwille nechal postavit v Praze-Hodkovičkách (ulice Na Lysinách 9/430) funkcionalistickou vilu, navrženou architektem Ladislavem Žákem a vybavenou nábytkem bytového architekta Josefa Hesouna. Vila byla po roce 2000 rekonstruována a je dnes chráněnou kulturní památkou.[4]

Pod dojmem sovětské okupace Československa 21. srpna 1968 dobrovolně ukončil svůj život.[5] Dle jiných údajů však sebevraždu nespáchal;[6] jeho nevlastní dcera Marta Fričová uvedla, že 21. srpna byl již v nemocnici a zemřel tam na rakovinu.[7] Je pohřben na hřbitově u kostela sv. Máří Magdaleny v Přední Kopanině.

Byl vnukem Vojtěcha Friče (jehož bratr Václav Frič se zajímal o světlotisk) a synovcem Alberto Vojtěcha Friče (fotograf).[8]

 

zdroj Wikipedie

Marta Fričová,*10.12.1914 - 7.10.1993 - herečka

Tanečnice a herečka Marta Bínovcová, osvojená Fričová, se narodila v Praze 10.12.1914. Otec byl režisérVáclav Binovec a matka filmová herečka Suzanne Marwille. Měla ještě mladší sestru Evu. Roku 1926 se rodiče rozvedli a Suzann se v roce 1928 stala manželkou dalšího filmového režiséra Maca-Martina Friče, který obě dcery po domluvě s Bínovcem přijal za vlastní a děvčata pak získala nové příjmení - Fričová.


Již jako malé dítě vystupovala v němém filmu - celkem jich bylo 9 - a některým tehdejším názvům by se s největší pravděpodobností současný divák od srdce zasmál – jako například – Sivooký démon (1919)Bogra (1919) ...

Marta vystupovala v Divadle Vlasty Buriana a až do konce války v Novém divadle a Intimním divadle. Byla výborná tanečnice, elegantní, okouzlující, bohužel jako herečka byla tzv. „studený čumák“. Jediné dvě role, které byly shodou okolností hlavními, byly role - Heleny Králíčkové v komedii V. Slavínského - po boku Jana Pivce, který hrál jejího muže Petra Kovala, a Jaroslava Marvana, starostlivý otec Králíček. 
Druhá role byla také dramatická, i když ve veselohře s názvem - Počestné paní pardubické (1944), kde hrála Aninku, schovanku paní hraběnky (Terezie Brzková). Manželský pár z katovny – v roli mistra ostrého meče - výborný František Smolík a jeho ženu Rozínu, opět, jak jinak perfektní Jiřina Štěpničková.

Po válce hrála ještě ve třech filmech, a to – Zocelení (1950)Psohlavci (1955) a poslední filmovou rolí byl film, shodou okolností také drama – Dnes naposled (1958). Sama zřídila a dlouhá léta vedla akrobatickou, taneční, stepařskou a rytmickou školu na Karlově náměstí v Praze.

Marta Fričová zemřela dne 7. 10. 1993 v Hodkovičkách u Prahy, bylo jí 79 let. 

Marta Holubová-clara.bow

Autor: clara.bow
zdroj FDb,cz
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář