Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marián Labuda - Marián Labuda ml.

Marián Labuda,*28.10.1944 - slovenský herec

 

Původem slovenský herec Marián Labuda si stále uchovává oblibu u českého publika, především díky řadě nezapomenutelných rolí, které vytvořil v českých filmech. Absolvent VŠMU a člen SND v Bratislavě pravidelně hostuje rovněž na českých divadelních scénách.

Od počátku 80. let se objevuje ve filmových rolích československých a českých filmů. Nezapomenutelnou postavu šoféra Pávka vytvořil v komedii Jiřího Menzela Vesničko má středisková (1985), která byla nominována na Oscara pro nejlepší zahraniční film. S Jiřím Menzelem spolupracoval ještě na filmech Konec starých časů, Žebrácká opera a snímku Obsluhoval jsem anglického krále.

V roce 1995 získal Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Záhrada (r. Martin Šulík). Viděli jsme ho také v adaptaci Jarryho předlohy Král Ubu ( 1996, r. F.A. Brabec), pohádkách Lotrando a Zubejda (1997, r. Karel Smyczek) nebo Čert ví proč (2003, r. Roman Vávra). Vytvořil role rovněž v televizních seriálech a inscenacích.

zdroj Osobnosti,cz

Herec Marián Labuda o své nemoci: Kvůli cukrovce jsem vztekloun!

Labuda komplex ze své malé postavy nemá. Smířil se s tím, že milovníky hrát nebude.
21. května 2012 ● 14:06

ROZHOVOR: Řidiče Pávka z filmu Vesničko má středisková znají všichni. Slovenský herec Marián Labuda (67) tím vstoupil do dějin kinematografi e. Hodně se o něm mluvilo i v souvislosti s nehodou před šesti lety, při níž zemřely dvě ženy. Labuda s Bleskem pohovořil i o své cukrovce a zlých atacích z rodné vesnice.

Před šesti lety jste na dálnici za špatné viditelnosti srazil dvě ženy. Neměl jste problém znovu sednout za volant?

„Kdybych se cítil vinen, asi bych řídit nemohl. Ale já jsem průběh té nehody skutečně nemohl ovlivnit. Kdyby byl na místě kdokoli jiný, dopadl by stejně. Uznali to všichni, soud, znalci, svědci. Pravda nicméně je, že pak jsem nějakou dobu hostoval v Pardubicích – a to se mnou radši jezdil řidič Lojza. Ale potom jsem začal zase řídit sám.“

Nejslavnější vaší rolí je Pávek. Sám pocházíte ze slovenské vesnice Hontianske Nemce. Máte k ní stále vztah?

„Býval jsem na tu ves vázaný. Ale pak přišly roky 1991 a 1992 a já jsem zjistil, že místní vesničané jsou proti mým názorům.“

Jak to myslíte?

„Byl jsem pro společný stát s Čechy, nebrojil jsem proti Maďarům, a tak mi krajané začali dávat najevo, že jsem odrodilec. Nejvíc se mě dotklo, že proti mně používali v rámci politického boje i nefér prostředky. Třeba naznačovali, že jsem vlastně cizák, Žid! Ptal jsem se: Ty věříš, že jsem Žid? Vždyť jsme spolu vyrůstali, spolu jsme ministrovali! A kamarád se smál: Tvoje máma prala prádlo na potůčku a ty jsi připlul v košíčku z Banské Štiavnice, ze židovské rodiny!“

Mluvme o vaší současné rodině. Syn Marián je taky herec.

„Já jsem mu tu profesi sám vybral. Nevěděl totiž po deváté třídě, kam jít – a sousedka mi říkala, jak ji skvěle pobavil. Tak jsem ho poslal na konzervatoř. Teď říká, že je mi vděčný. Ale s uplatněním to má těžké. Moc rolí není, a navíc on vypadá jako někdejší sovětský vůdce Chruščov. Role princů a fešáků ho proto minuly.“

Vypadáte jako laskavý děda. Ale na druhou stranu se o vás tvrdí, že jste velký vztekloun!

„Někomu se to tak mohlo jevit. Já to ale spíš připisuji tomu, že jsem diabetik. Problém byl v tom, že my herci obvykle nenajdeme čas se pravidelně najíst. A když nám cukrovkářům poklesne cukr, máme nepřiměřené reakce.“ Jste malé postavy.

Měl jste z toho komplex?

„Ani ne, já jsem se nad tím radši ani nezamýšlel. I když jsem moc nemohl hrát hrdinské postavy, dostával jsem pěkné role. Až teď, když už nemám tolik práce, si uvědomuji, že jsem byl pro hereckou profesi hodně hendikepovaný a že musím být spokojený.“

Třeba jako s postavou Pávka?

„Roli Karla Pávka z Vesničky mé střediskové bych na Slovensku nedostal. Tady se totiž jinak, tradičněji kouká na hrdiny. Ten, koho obdivuje Otík, by podle slovenských režisérů musel být chlapák. Zavalitého člověka by nemohl obdivovat. Jen génius jako režisér Jiří Menzel věděl, že když tam obsadí mě, bude to zajímavější. Nejkrásněji to vyslovil jeden slovenský doktor: Ve Vesničce jste hrál jako Lino Ventura. Kdybych nedostal jinou pochvalu, tak mi to stačí.“

 
 
 
Autor: Dušan Spáčil
zdroj Blesk,cz
 
 
 
 

Marián Labuda ml.*27.2.1974 - herec

 

Marián Labuda ml. je skovenský herec, syn herce Mariana Labudy.

3. října 2014 • 12:00

Marián Labuda na prahu sedmdesátky: Problémy s mluvením i natáčením!

Marián Labuda
Marián Labuda (Aha! – Marek Pátek)
 
 
 
 
 

 

 

 

Legendární slovenský herec Marián Labuda (69) se do hereckého důchodu ještě nechystá a vesele natáčí dál. Prozradil na sebe ale, co ho během práce na filmech trápilo.

Kvůli natáčení nového snímku Andělé všedního dne totiž musel zavítat do míst, která mu příjemná nebyla. Jak už název napovídá, jednalo se totiž o natáčení vysoko nad zemí. „Nejhorším zážitkem byly pro mě výšky nad Prahou, jelikož jsme se jako andělé pořád pohybovali v oblacích, přesněji řečeno po mostech a všemožných plošinách,“ svěřil se Blesku herec.


A to není všechno, s čím musel Marián Labuda během své herecké kariéry bojovat. Když tehdá natáčel komedii Vesničko má středisková , musel se pořádně naučit českou výslovnost. „Měl jsem velké problémy s ř a r. Když jsem si třeba kupoval rohlíky, chtěl jsem se vyhnout ř ve slově tři. Prosil bych dva rohlíky a ještě jeden," prozradil Labuda na natáčení pořadu Vše nejlepší.

Autor:  mpa

zdroj Aha,cz

Rozhodnutí Mariána Labudy: Už žádná Vesnička... s hraním jsem skončil!

4. října 2014 ● 22:47

Šofér Karel Pávek z kultovní české komedie Vesničko má středisková se rozhodl nadobro pověsit filmovou kariéru na hřebík! Slovenský herec Marián Labuda (69) oznámil, že před kameru si už v životě nestoupne!

„Už se necítím na to, abych něco točil. Chci, aby si na mne diváci odnesli pěkné vzpomínky,“ svěřil herec na premiéře snímku Andělé všedního dne.

 

Důvodem jeho odchodu z filmového plátna je především vysoký věk a zhoršující se cukrovka. A s ní související obrovská nadváha, kvůli které už třeba na úterní premiéře Andělů sotva vysupěl do schodů...

 
 
 
Autor: vin
zdroj Blesk,cz
 
12. února 2015 • 12:00

Slovák Marián Labuda: Umřít chce raději v Česku než ve své vlasti! Proč?

 

Labudovi se zdá, že v jeho rodné zemi si ho lidé neváží. Jako příklad dává svou oslavu sedmdesátých narozenin, které se věnovala česká média, ale na Slovensku tato událost zůstala takřka nepovšimnuta.

Autor:  mel

zdroj Aha,cz

 

Marián Labuda

Marián Labuda Foto: Archiv České televize

Nedávno zkolaboval a teď přišla další rána: Populární herec ztrácí paměť!

27. října 2016 16:49

Populární slovenský herec Marián Labuda (71) po nedávném kolapsu údajně ztrácí paměť, a nedostává proto žádné nové role. Ve čtvrtek to uvedl server topky.sk.

„Nevím, zda mě ještě uvidíte v něčem hrát,“ řekl smutně Labuda. V pořadu Inkognito slovenské televize Joj na toto téma nedávno ještě vtipkoval, že herci by měli mít na pracovních trzích svůj stoleček. „Seděli bychom na trhu a nabízeli se,“ uvedl.

Labuda trpí nadváhou a silnou cukrovkou. Letos v létě zkolaboval nedaleko svého domu v obci Borinka. Vzniklo podezření na cévní příhodu, ale podle lékařů šlo pouze o kolaps z tepla. Nyní se zdá, že událost má pro herce nepříjemné následky ve formě ztráty paměti. Údajně si nemůže vzpomenout ani na jména.

Labuda zazářil především ve filmu Vesničko má středisková v roli řidiče Karla Pávka. V nejbližších týdnech se objeví v pohádkách Anděl Páně 2 a Zlatovláska. 

Ivan Vilček , Super.cz

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář